Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 33 z 48 (záznamy 161 až 165 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • aneta
    2011-02-01 12:22:13
    90.178.252.11
    Dobrý den! Mám takový menší dotaz jestli bych sem si mohla vzít do rukou mládě morčátka jestli to nějak nebude vadit samičce že je třeba nějak přestane kojit nebo tak když jdou už po týdenním porodu venku. Děkují :-)

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud vezmeš morčátko opatrně, nemělo by se nic stát. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že zvířátka nejsou žádné hračky a vzetí mláděte do ruky vyvolává stres jak u mláděte, tak u matky.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Černá Jana
    2011-02-01 11:44:10
    82.144.151.216
    Dobrý den. Mám dotaz ohledně činčil. Máme dvě jsou jim asi 2 roky. Jedna je naprosto v pořádku ale druhá je taková pohublá, poslední dobou na ni vidím i "kozí záda" a hlavně má na tváři lysinku takové kolečko bez chlupů a mokré packy a hrudníček. Přijde mi že žere normálně. Je těžké to vysledovat když maj společnou misku ale vídám ji u misky často. Byli jsme u zdejšího veterináře ale moc nám neporadil: (Prý jim máme koupit kvalitnější seno aby si mohly obrušovat stoličky, že prý jí asi přerůstají. A musím dodat že seno nejedí vůbec, dají přednost granulkám. A na stravu si také dáváme pozor aby nejedli oříšky, rozinky a jiné.. Opravdu tento problém vyřeším jenom senem??? Moc bych potřebovala poradit co dělat. Nevím na koho se obrátit. Jsem z pardubického kraje a odborníci na malá či exotická zvířata zde nejsou. Předem moc moc děkuji za odpověď Černá

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bez klinického a jiných vyšetření se asi diagnostika onemocnění u vaší činčily neobejde. Doporučuji se podívat na www.vetkom.cz, kde najdete odborné veterinární lékaře či specialisty podle druhu zvířat. Kdyby jste nepochodila, informujte se na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno - klinika drobných zvířat.
  • aneta
    2011-01-29 15:22:36
    90.178.252.11
    Dobrý den! Já bych sem se chtěla zeptat mě se narodily malé morčátka a to jedno co se narodilo má pořád slepený jedno očičko chtěla sem se zeptat jak mu pomoci? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    samozřejmě nejlépe je obrátit se na veterinárního lékaře. Jestli je slepené jen jedno oko je možné, že došlo třeba k poranění a je možné zkusit oko vypláchnout nějakým roztokem na čistění a desinfekci očí. Pokud však je v oku hnis, bude asi zapotřebí nasadit antibiotika a ty může nasadit zase jen veterinární lékař.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Dopitak
    2011-01-04 16:24:37
    89.103.72.181
    Chtěl bych se zeptat, jaký je ideální postup pro neambulantní zákrok - rhinoskopii - u králíka. Zvíře bylo přijato včera dopoledne (cca 10.00) na plánovaný zákrok (protože ani dvouměsíční léčba antibiotiky a nosními kapkami a dalšími doprovodnými léky /péče nejprve soukromého veterináře a od 22. 12. veterinární ambulance VFU/ nevedlo k vyléčení výtoků z čenichu / častému kýchání/). K zákroku ovšem včera nedošlo s odůvodněním, že mají urgentnější případy, a zvíře si na ambulanci ponechali, v jejich přepravce (!) a s jejich krmivem. Nabídku dovézt ho raději znovu o den později odmítli. Podle telefonické zprávy od (zřejmě zákrok provádějícího) lékaře byl králík dnes v ranních hodinách operován. Rutinní zákrok ovšem nepřežil, přestože byl na ambulanci přijat ve velmi dobrém fyzickém stavu. Ošetřující lékař tvrdí, že zvíře se v cizím prostředí dobře aklimatizovalo a přijímalo potravu normálně. Jde o to, že pokud lékař neříká pravdu a králík od přijetí až do dneška strádal, nechápu odklad zákroku, pokud zvíře opravdu bylo i dnes před operací v dobrém stavu, pak selhal někdo z operujícího personálu. Případ se udál na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Zajímá mě, jak mohu jako platící majitel zjistit, co se opravdu událo. Děkuji za vysvětlení.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si záhlaví této poradny jistě seznáte, že do ní Váš dotaz nepatří. Žádný veterinární lékař není oprávněn hodnotit práci jiného kolegy, nemá-li o případu vlastní informace. Nikdo, kdo pacienta nevyšetřoval nemůže hodnotit jeho stav, neboť každé takové hodnocení a stanovisko je jen komentářem k Vaší interpretaci. Ale abych Vás jen neodbyl. Standardní způsob je obrátit se na revizní komisi KVL ČR, nejlépe prostřednictvím formuláře, který naleznete na https://old.vetkom.cz/content/showPage/doporuceny-postup-pri-nespokojenosti-s-veterinarnim-osetrenim-58
    Ve Vašem případě však situaci komplikuje skutečnost, že se událost stala na VFU. KVL ČR a VFU má rozdílná stanoviska k disciplinární odpovědnosti pracovníků - veterinárních lékařů, členů KVL ČR. VFU Zatím co komora zastává názor, že disciplinární pravomoci komory podléhají, vedení VFU zastává názor, že disciplinárně odpovědní jsou právě vedení VFU. Doporučuji Vám proto podat stížnost, či žádost o prošetření celého případu k vedení FVL. Nebudete-li spokojen, můžete se obrátit na vedení VFU.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka
    2011-01-03 20:49:33
    89.29.102.14
    Dobrý den! Mám dotaz ohledně ochrnutí morčete, konkrétně zadní části tělíčka a nožiček. Ochrnutí nebylo způsobeno úrazem. Lze zjistit pomocí rentgenu vyhřezlou ploténku nebo jinou příčinu ochrnutí? Morče je jinak "při chuti", pije, stolice i močení je v pořádku, jen to samozřejmě vše vylučuje pod sebe a pak v tom leží. Občas se v kleci i otočí za jídlem nebo pitím. Děkuji předem za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    standardní nativní rentgenový snímek - není-li narušena integrita obratle - zpravidla nemůže potvrdit, ani vyvrátit podezření na vyhřezlou meziobratlovou ploténku. K potvrzení diagnózy a lokalizaci postižené ploténky v páteři se používá kontrastní RTG technika, anebo jiné zobrazovací metody. Diagnostika příčiny ochrnutí vyžaduje celkové klinické vyšetření a následné neurologické vyšetření.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky