Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 36 z 46 (záznamy 176 až 180 z celkových 228)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Lucie2010-04-11 07:23:3390.178.65.14Prosím o Váš odborný názor, včera se mi stal divný problém s mým koněm, na začátku práce cca. 15min., co kůň pracoval na gumách, které byly přiměřeně utáhlé, začal kmitat jemně hlavou přivírat oči a tekli mu nadměrně sliny z huby a otekl mu krk za ušima a pod žuchvou a padal na zem. Hned jsme šli domů. Poté hned začal žrát a močit, otrok do hodiny zmizel. Mamka řekla že zbytečně plaším ale moc rychle to přišlo a odešlo. Děkuji Lucie
Odpovídající: MVDr. Karel DanielRychlý nástup i odeznění příznaků dráždění, zánětu, otoku atd. může znamenat anafylaktickou reakci - většinou na cizorodou látku bílkovinného původu. Bez bližší znalosti okolností či prostředí by bylo čirou spekulací pokusit se stanovit přesnou příčinu (jako například vdechnutí/polknutí hmyzu a podobně).
MVDr. K. Daniel - Radka Štýsová2010-03-11 13:46:45109.235.1.159Dobrý den, chci se zeptat na následující - včera bylo na základě cytologie výplachu z bronchů u mé klisny diagnostikováno COPD. Stejnou alergii má i můj druhý kůň, takže jsou i s kobylou už téměř rok non-stop venku ve výběhu s přístřeškem a seno díky valachovi kropím i kobyle, jádro vlhčím, prach a pyly teď v zimě takřka nulové, takže mi není dost jasné, z čeho tuto alergii dostala i kobyla. Ale to hlavní..můj vet chce kobyle nasadit větší dávku Prednisolonu (dávku si prý nechá upravit u lékárnice) a k tomu Ventipulmin (zřejmě v granulích). Ptám se, jestli je vhodné nyní v počínající fázi tohoto onemocnění dávat kobyle kortikoidy, když je nyní bez jakýchkoliv obtíží (dech - 18 dechů/minutu, do břicha nedýchá, nekašle, jen po větším pohybu pod sedlem jí vyteče jednorázově žlutá nudle z jedné nozdry). Výsledek cytologie má můj vet, takže víc podrobností nejsem schopna napsat, jen mě zajímají ty kortikoidy, budou v tomto případě mít nějaké opodstatnění? U valacha jsme nasazovali kortikoidy jen pokud se mu v létě hodně zhoršilo dýchání, proto mi není jasné, proč kortikoidy nasazovat u kobyly teď. Děkuji za odpověď
Odpovídající: MVDr. Karel DanielÚčelem této poradny není komentovat nebo opravovat doporučení praktických veterinárních lékařů, které bylo vydáno na základě zhodnocení klinického stavu zvířete, případně doplňkových vyšetření. Vámi položenou otázku bych bez jakýchkoliv rozpaků doporučil položit Vašemu ošetřujícímu praktickému veterinárnímu lékaři a požádat jej o bližší vysvětlení.
V případě diagnózy COPD se Ventipulmin běžně používá za účelem rozšíření bronchů a usnadnění dýchání, kortikoidy pro potlačení zánětlivých reakcí a dráždění v dýchacích cestách.
MVDr. K. Daniel - Petra Hovorková2010-03-06 13:25:2285.71.125.26Dobrý den, mám na Vás asi trochu netypickou otázku, budeme prodlužovat koním pastvinu, jenže nám tam roste jeden statný šeřík. Nevíte jestli není pro koně jedovatý, zda ho tam můžu nechat nebo ho musím vykácet? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel DanielNení známo, že by šeřík-bez způsoboval běžně intoxikace u koní - tak jako některé starčeky, svlačcovité nebo tis. Na druhé straně v době květu šeříku i pyly nebo poletující včely nemusí být z hlediska citlivějších koní ideální.
Intoxikace či enteralgie samozřejmě mohou nastat při spasení většího množství šeříkového listí - většina zelených částí rostlin i kůry obsahuje specifické alkaloidy, látky, které ve větším množství mohou mít negativní účinky.
Kompromisem by mohlo být seřezat dolní větve a "hnát" šeřík nahoru, pokud se rozhodnete pro jeho zachování na pastvině.
MVDr. K. Daniel - Petra Hovorková2010-03-06 08:17:2685.71.125.26Dobrý den, zanedlouho se mojí kobylce má narodit hříbě, a setkala jsem se s mnoha odlišnými názory na očkování na ochromu hříbat. Zarazilo mě, že někteří tvrdí, že to hříběti v jistých případech může spíše ublížit než pomoci. A tak bych se ráda zeptala Vás, jestli toto očkování doporučujete? Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel Daniel"Očkování na ochromu hříbat" znamená v běžné mluvě aplikaci specifických protilátek proti ochromě hříběti. Důvodem bývá přítomnost původce ochromy ve stájovém prostředí a rané infekce hříběte tímto patogenem. Pokud je původce ochromy přítomen ve stájovém prostředí matky, existuje předpoklad, že určité množství protilátek "vyrobených matkou" přijme hříbě v prvním mléce od matky - kolostru. Za předpokladu, že matka stačila tyto protilátky vytvořit a že hříbě přijalo včas a dostatečné množství kolostra.
Při podezření na problémy nebo při přímých problémech s ochromou v chovu, se hříbatům buď aplikuje hyperimunní sérum, tj. hotové protilátky, které udrží ochranu cca 14 dní, nebo injekční antibiotika, která udrží účinnou hladinu pouze po dobu podávání a krátce (1-2 dny) poté.
Hyperimunní sérum má výhodu v delší účinnosti, avšak pouze proti jednotlivému původci; zatímco aplikace antibiotik je více "širokospektrální", tedy zahrnuje ochranu proti více bakteriálním původcům, avšak pouze po dobu podávání či krátce poté.
Registrované hromadně vyráběné léčivé prostředky (včetně séra proti ochromě a většiny běžně používaných antibiotik) jsou před uvedením na trh posuzovány z hlediska jejich bezpečnosti, účinnosti a kvality. Proto není pravděpodobné, že by za normálních okolností mohla jejich aplikace hříběti "spíše ublížit".
MVDr. K. Daniel - Markéta2010-02-18 13:52:1993.89.102.47Dobrý den, vlastním 6-letou kobylku Amerického klusáka. Do téměř 4 let závodila v sulce. Kobyla má bloklé záda v bedrech, kvůli čemuž má asymetrickou chůzi zadních končetin. Dají se ty záda odblokovat a pokud ne, jaké jsou další možnosti léčby? Také má otok na kolenním kloubu na obou zadních končetinách. Jaké jsou zde možnosti léčby? Slýchám že jí také křupe v kloubech. Může to být náznak poškození kloubů? Děkuji Vám a přeji hezký den
Odpovídající: MVDr. Karel DanielBohužel na podobný soubor dotazů nelze odpovědět bez podrobného klinického, a velmi pravděpodobně i rentgenologického, vyšetření kobyly. Pravděpodobné arthrotické změny na kloubech zadních končetin mohou případně kauzálně souviset s konformací končetin a se změnami na páteři. Nicméně bez zpřesňujících vyšetření nelze stanovit ani přesnou diagnózu ani s přiměřenou určitostí prognózu.
MVDr. K. Daniel