Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 37 z 46 (záznamy 181 až 185 z celkových 228)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- Monika2010-02-08 16:33:1688.146.9.85Dobrý den, mám 7 letého valacha. Před týdnem se mu na spodní části břicha, na předkožce a penisu objevil otok, který byl na pohmat citlivý. Bylo mu aplikován penicilín. Po penicilínu otok ustoupil, ale nyní, t.j. po 4 dnech od poslední dávky antibiotika je kůň apatický. Teplotu nemá, žere, nemá průjem. Zajímalo by mě, jestli otok není projevem hlubšího problému - např. onemocnění orgánů a mám-li řešit apatii koně dále. Děkuji Vám za radu. Monika.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielAno. Zmíněný otok i apatie valacha mohou být příčinou hlubšího problému. Bez podrobného klinického vyšetření a stanovení kauzální příčiny veterinárním lékařem však není možné se vyjádřit k přístupu, léčbě či prognóze tohoto problému.
MVDr. K. Daniel - S.S2010-02-04 21:20:2794.196.189.143Dobrý den, chtěla bych se zeptat na váš názor. Mám 6 letého A 1/1 v tréninku, nikdy předtím nekrvácel. Poprvé začal asi krvácet před 2 měsíci po lehkém cvalu, po té i běhal a nic. Teď týden zpátky po normálním cvalu párkrát zakašlal a začal zase krvácet a z obou nozder. Dva dny na to veterinář ho vyšetřil nosní sondou a nic nenašel i udělal odběr na vyšetření, byl tam jen lehounký zánět. A dnes opět po cvalu krvácel. Děkuji předem za odpověď.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielKrvácení z nosu u koní i poníků zpravidla přichází po zátěži, zřídkakdy spontánně. V těchto případech krev vychází oběma nozdrami a pochází z plic. Krvácení z nosu může být ale také následkem prasknutí drobné krevní cévy na nosní sliznici, zvláště po iritaci hmyzem nebo pyly.
V některých případech může jít rovněž o vdechnuté cizí těleso, to bývá většinou doprovázeno kašlem, etmoidální hematomy nebo vzácněji vážnější onemocnění vzdušného vaku. V takovém případě může být zapotřebí oboustranné endoskopické vyšetření vzdušných vaků.
Základní radou při epizodě krvácení z nosu je uvedení zvířete do klidu, nezavádět do nosu tampony - koně dýchají pouze nozdrami, studené obklady na podočnicovou oblast. Pokud krvácení trvá déle než 15 minut nebo se opakuje, je zapotřebí podrobné klinické vyšetření veterinárním lékařem, zahrnující endoskopické vyšetření dýchacích cest.
MVDr. K. Daniel - Soňa2010-02-01 19:49:42213.29.63.246Dobrý den, potřebovala bych poradit, jakým způsobem lze operativně řešit měsíční slepotu koně a případně koho kontaktovat nejlépe z kliniky H. M. Děkuji za odpověď.
Odpovídající: MVDr. Karel DanielDiagnóza měsíční slepoty (rekurentní uveitidy koní), která se může projevit na jednom nebo na obou očích, zpravidla nečiní potíže. Pro zpřesnění prognózy může být prospěšné rovněž měření nitroočního tlaku koňským specialistou - oftalmologem.
Prognóza dalšího vývoje onemocnění může být od dobré až po velmi špatnou se ztrátou zraku. Léčba je ve většině případů nutná z hlediska welfare koně a zpomalení patologického procesu. Léčba měsíční slepoty je ovšem trvalý proces zpravidla bez definitivního vyléčení.
K léčbě se zpravidla používají místně aplikovaná oftalmologika a to do doby definitivní ztráty zraku léčeného oka. Každé periodicky následující projevy uveitidy prohlubují již dřívější poškození. Proto je důležité pokračovat v léčbě i v době po odeznění znatelných klinických příznaků.
Rekurentní uveitidy může rovněž způsobit sekundární glaukom. Při něm zvýšený nitrooční tlak působí koni bolest a posléze slepotu. Při glaukomu může nastat situace, kdy je nutné chirurgické odstranění oka - enukleace.
Tato operace není levná. Někteří chovatelé proto volí humánní utracení spíše než komplikace spojené s držením slepého koně.
Pro specializované vyšetření nebo zákrok se lze obrátit na Kliniku chorob koní Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně - Králově Poli.
MVDr. K. Daniel - Markéta2010-01-26 18:25:0392.62.224.12Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to chodí, když mám podezření na týrání koní? Ve výběhu jsou dva mladí hřebečci, asi tak dvouletí a jsou podvyživení, jedí vlastní trus a jsou venku i přes noc, kdy mrzne. V létě když je horko i přes 30°C jsou v tom samém výběhu, nemají se kam schovat před horkem, ani deštěm a nemají tam ani vodu, aby se mohli napít. Ještě tam bývala kobyla s hříbátkem, ale teď už jsem jí delší dobu neviděla a lidé z vesnice (Záblatíčko u Temelína) říkají, že se o ně majitel moc nestará, když přijede z práce večer, tak už k nim ani nechodí a to na svém pozemku má prý maštale a stodoly. Fotky těch koní jsem měla ve starém mobilu a nikam jsem je nestáhla - bohužel. Poradíte mi, prosím?
Odpovídající: MVDr. Karel DanielDodržování Zákona na ochranu zvířat proti týrání dozoruje územně příslušný Okresní inspektorát Krajské veterinární správy.
MVDr. K. Daniel - Eva Tesařová2010-01-12 22:07:3785.160.13.104Dobrý den, dnes jsem sahala mé klisně na "vemínko" a objevila jsem podle hmatu podlouhlou tuhou tkáň nad každým strukem. Klisna je v devátém měsíci březosti. Je vše tak jak má být? Děkuji, Eva Tesařová
Odpovídající: MVDr. Karel DanielZa normálních okolností by zmíněná tkáň měla být postupně před porodem bytnící mléčný parenchym. Nádorová onemocnění mléčné žlázy nejsou u klisny příliš běžná a byly by pravděpodobně tvarově i strukturou odlišné. Zánětlivé změny zase bývají v akutním stadiu doprovázeny teplotou a celkovým zhoršením zdravotního stavu. Otok vemínka bývá celkem běžný a po porodu v průběhu kojení spontánně mizí. Spolehlivou odpověď na otázku "je-li vše, jak má být?" by Vám nejlépe poskytlo vyžádané vyšetření vemínka klisny Vaším veterinárním lékařem.
MVDr. K. Daniel