Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 38 z 46 (záznamy 186 až 190 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Lucie
    2010-01-05 18:18:12
    88.100.153.227
    Dobrý den, mám problém se svým valachem. V létě začal kašlat, většinou když bylo dusno a z nosu mu tekl bílý hlen. Potom kašlat přestal, ale teď v zimě to opět začalo. Většinou začne kašlat třeba při cvalu a poté co ho dám do boxu tak mu zase teče ten bílý hlen. A když jsme na vyjížďce tak se docela rychle zpotí. Prosím poraďte mi co by mu mohlo být a jak to léčit. Je ustájen ve venkovním boxe a většinu dne tráví na pastvině. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Diagnostika příčin popsaných příznaků bude vycházet z popisovaných příznaků, pečlivého klinického vyšetření a anamnestických údajů včetně dosavadní léčby. Podrobné klinické vyšetření veterinárním lékařem bude pravděpodobně zahrnovat kontrolu teploty a poslech, může však být rovněž potřeba endoskopického vyšetření hltanu, hrtanu a průdušnice.

    Kašel bývá běžně následkem alergických procesů (COPD), virových infekcí (chřipka, herpesvirus), bakteriálních infekcí či plicních parazitů. Postup zvládání každé z těchto příčin je odlišný. U některých koní dochází k iritaci dýchacích cest při zátěži, s následným kašlem.

    Léčbu kašle (na základě pečlivé diagnostiky příčiny kašle veterinárním lékařem) je nutno doporučit raději dříve než dojde k ještě silnějšímu postižení dýchacích cest, případně k nevratným změnám.

    MVDr. K. Daniel
  • Martin Zeman
    2009-12-28 15:58:16
    92.62.224.8
    Dobrý den. Prosím o radu. Chtěl bych připustit 15ti letou klisnu, která porodila už tři hříbata. Před třetím zabřeznutím měla vždy říji výraznou až bouřlivou a pravidelnou. Od porodu posledního hříběte ale má říji velice nevýraznou. Klisna je ustájená nepřetržitě na pastvině tzn. je krmena zelenou pící a světelný den je dlouhý jak jen může být, nemá výraznější nadváhu, ani není příliš zatěžována. Jak se dá nejlépe vysledovat ovulace, nejlépe bez použití sonografu? Je možné ovulaci zjistit např. barevnými papírky z hlenu, nebo se dá nejlépe poznat palpačně podle otevřeného děložního krčku? Musím použít hormonální přípravky - jsou spolehlivé jen injekční, nebo postačí přípravek do krmiva? Klisnu bych připustil inseminací. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Klisny vykazují výrazně sezónní vliv na intenzitu i kvalitu říje. Optimální období pro připouštění je zhruba od března do července. Tato skutečnost je podmíněna hormonálně - významným faktorem je prodlužující se délka světelného dne. V tomto smyslu lze například využít mírně časově se prodlužující osvětlení stáje. Dostatečná intenzita světla ve stáji znamená, že v boxu lze bez problémů číst.
    Čas ovulace lze nejlépe ověřit sonografickým vyšetřením. Otevřený děložní krček, případně s výtokem čirého hlenu, je signálem říje. Jen velmi přibližně však lze podle něj odhadovat čas ovulace.
    Použití hormonálních preparátů k ovlivnění říjového cyklu u klisen bývá rovněž daleko úspěšnější a jednodušší v průběhu jarní připouštěcí sezóny. Většina těchto preparátů se podává injekčně. Do krmiva lze jako podpůrný prostředek podávat přípravky obsahující vitamin E.

    MVDr. K. Daniel
  • Markéta
    2009-12-18 15:19:57
    213.180.53.50
    Dobrý den, mám doma dvě klisny zhruba v 8 měsíci březosti a chtěla bych se zeptat jestli by šlo zkontrolovat hříbata v děloze přes břišní dutinu, jelikož klisny nyní nikoho k sobě na rektální vyšetření nepustí. Případně bych se chtěla zeptat jestli je na to speciální ultrazvuk nebo by se dal použít rektální na krávy. Děkuji Solcerová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ultrazvukové vyšetření plodu u klisny přes břišní dutinu se v praxi běžně nepoužívá, nicméně přístroje takovýchto parametrů bezpochyby existují. Pro ultrazvukové rektální vyšetření neklidných zvířat lze z důvodu bezpečnosti práce či omezení potenciálního poranění rekta doporučit jejich sedaci. Otázkou zůstává důvod či účelnost takového vyšetření v osmém měsíci březosti klisen.

    MVDr. K. Daniel
  • Eva
    2009-12-11 19:30:33
    88.146.211.250
    Dobrý večer, snažíme se dát dohromady poníka zachráněného před utracením. Je to asi 11 letá ponička. Při dostatečné stravě je nepřiměřeně hubená, bez svaloviny, s delší srstí, často má průjem, přesto je poměrně energická. Nedávno "omdlela". Soukromě jsme jí nechali udělat krevní testy na štítnou žlázu. TSH 0.005, T4 41.29, FT4 8.29/ nastaveno na lidský organismus/. Krevní obraz je celkem v pořádku. Prosím o radu, jak dále postupovat/ v okolí nemáme specialistu na koně/. Moc děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Ponecháme-li stranou množství a kvalitu dostupné stravy mezi běžné příčiny špatného výživného stavu mohou patřit také parazité, nepravidelnosti chrupu nebo jaterní či metabolická onemocnění. Onemocnění jater lze diagnostikovat klinickým vyšetřením doplněným vyšetřením laboratorním, zatímco úprava chrupu či odčervení patří k běžným či rutinním opatřením.
    Velmi pravděpodobně se však neobejdete bez pomoci praktického veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
  • Sandra
    2009-11-30 23:02:06
    94.196.69.91
    Dobrý den, moc bych vás chtěla zeptat na radu. Koupila jsem 3 letého valacha dostiháka a ten nadměrně pije a močí. Jinak na pohled vypadá v pořádku, žere všechno, srst má v lesku na pohled vypadá výborně. Při práci je trošku nervóznější a potí. Poradíte mi prosím co by to mohlo byt? Děkuji mockrát Stankova

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Na základě popsaných příznaků nelze stanovit pravděpodobnou diagnózu a tedy ani odpovídající doporučení.
    Pokud pomineme základní a velmi běžné možnosti, jako například komplikace způsobené tělní migrací larválních stádií parazitů, pak jen velmi všeobecně: může, ale nemusí se jednat o onemocnění metabolického původu - v tomto případě je zapotřebí pečlivé klinické vyšetření, případně vyšetření po zátěži, a není vyloučeno, že následné laboratorní vyšetření. Může se jednat o chronické orgánové onemocnění (játra, ledviny) - v takovém případě platí totéž. Radou a doporučením tedy je kontaktovat Vašeho veterinárního lékaře.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky