Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 38 z 86 (záznamy 186 až 190 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • ANDREA
    2011-11-06 14:50:21
    127.0.0.1
    Dobrý den, přítel má 2 koťata kocoura a kočku. Kocour je mazlivý, je mu půl rok. A kočka je plachá, bojí se to je ten problém je jí cca 4-5 měsíců. Spolu vychází v pohodě, klidně spolu i spí v klubíčku, ale prostě Kočka se nedá po bytě chytit jedině násilím vytáhnout, bojí se jak se s něčím bouchne zmizí, například žere a teď tam jdu do kuchyně a ona prostě začne utíkat před náma, někam si zaleze a nevyleze... chtěla bych se poradit co máme dělat aby nebyla tak plachá, a aby se nebála, děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je k úvaze zda se Váš problém dotýká již oblasti veterinární disciplíny, která se nazývá poruchy chování, anebo se jedná ještě o normální projev chování kočky. I u koček je výrazná individualita v chování. Etologických studií je celá řada. Samozřejmě se nejedná o tak propracované popisy chování, jaké provedl u lidí Karl Gustav Jung, ale i tak doporučuji si něco o normálních projevech koček přečíst. Rozhodně nepovede k nápravě vytahování kočky odněkud násilím! Pokud dojdete k závěru, že chování Vaší kočky se vymyká běžným projevům, obraťte se na veterinárního lékaře, který se zabývá poruchami chování a řešte problém s ním. Mimochodem, existuje už příručka pro chovatele od paní doktorky Žertové, která různé poruchy chování pro chovatele popisuje.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jasmínka
    2011-11-05 17:15:19
    89.24.207.148
    Můj půlroční kocourek měl úraz oka - pravděpodobně se do něj praštil, nebo ho poranil můj druhý kocour - na oku je viditelná podlitina. Současně onemocněl virózou. Stav nachlazení se lepší, oko naopak. Zpočátku bylo vidět z poloviny, nyní, už asi třetí den, je blána přes celou bulbu. Myslíte, že se to zlepší samo?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    zda se oko zlepší samo, nebo ne, já nevím a jsem přesvědčen, že to zodpovědně nemůže vědět nikdo. Také přesně nevím co je "podlitina na oku". Pokud se jedná o úraz struktur okolo oka a není zasažen vlastní bulbus ( lidově napsáno - jojo), tak se to něco jiného než když je míněn podlitinou výlev krve do přední oční komory. V každém případě, je-li popisovaný stav tak dramatický, navštivte veterinárního lékaře, aby oko kocourkovi vyšetřil a pravděpodobně i ošetřil a nasadil léčbu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Schafferova Venuse
    2011-11-05 11:40:10
    89.102.213.174

    Dobrý den. Mám problém a potřebuji poradit. Již 2roky máme kočku, ale jelikož ji začalo být smutno, tak jsme ji pořídili kočičku ještě malé 2 měsíční kotě. Od začátku ta starší se ujala role matky. O malou se starala, dávala ji přednost u jídla hrály si spolu, spaly spolu v jednom pelíšku atd. Sama je již víc jak rok vykastrovaná. Nyní jsme dali vykastrovati tu druhou. Po příchodu od vet. se stalo něco co si nedovedeme vysvětlit. Ta starší začala na ní syčet, vrčet a prskat, jako by ji viděla poprvé v životě. Třetí den ovšem se zase vše změnilo, ale k horšímu. Začala totiž agresivně útočit ta mladší po kastraci. Jakmile se střetnou na 2m hned ta kastrovaná na ni s brutální agresivitou zaútočí.I když je na noc oddělujeme, každou do jiné místnosti a přes den jsou stále pod dohledem nedochází ke zlepšení. Nevím jak tuto situaci řešit. Prosím o radu. Děkuji Schefferova


    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    popisovaný stav nutně ani nemusí s kastrací souviset. Je možné, že jde pouze o časovou shodu. Řešení problému však nemusí být úplně jednoduché. Můžete vyzkoušet různá chovatelská doporučení, ale nejlépe uděláte, když se obrátíte na veterinární pracoviště, které se zaobírá poruchami chování. Tam dostanete nejen praktické rady, ale i etologické informace a možná také medikaci.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jana
    2011-10-28 20:32:11
    78.108.147.254
    Dobrý den. Mám šestiletého kastrovaného kocoura chovaného v bytě. Kastrace byla provedena ve věku 16-ti měsíců. Po druhém roce života začaly potíže se záněty močového měchýře. Časté močení po trochách-nutkání na močení, krev v moči, výskyt struvitů. Močový měchýř je vždy prázdný, takže nemám pocit, že by se kocour nemohl vymočit, spíše naopak, že jej to neustále na močení nutí-na záchod při potížích chodí každých 5 minut..Tyto obtíže se opakují cca vždy po roce, někdy po roce a půl. Vždy okamžitě vyšetřena moč a následně léčba ATB. Většinou synulox, convenie při doléčení. Potíže vždy ustoupily po cca čtyřech dnech. Problém teď máme ten, že kocour má tyto potíže již přes dva měsíce a nedaří se jej vyléčit. Měl convenii 3x+k tomu synulox. Pak dostával jen synulox, ale obtíže stále stejné. Podstoupili jsme revizi močového měchýře s žádným nálezem, vše v pořádku. Momentálně byly vysazeny ATB a kocour je stále stejný. Ještě podotknu, že jsem kocourovi dávala preventivně brusinky v tabletách-denně, ale bohužel, asi bez efektu. Krmím pouze granulemi se zaměřením na močový trakt pro kastráty a vyrovnáváním ph v moči, většinou purina pro-plan after care, purina cat chow urinary, hills c/d, purina one.. Občas dávám konzervu-běžnou. Můžete mi, prosím poradit, co by se ještě dalo udělat? Nerozumím tomu, že tak dlouhá léčba nezabrala. Moc děkuji a přeji hezký den.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane,

    s určitou pravděpodobností popisujete recidivující zánět dolních močových cest, který může mít více příčin. Od vrozené vady na utváření močopohlavního ústrojí přes rezistentní bakterie či nevhodné krmení. Vyhledejte veterináře - urologa, který zanalyzuje dosavadní léčbu ( počítejte s kompletním klinickým vyšetřením, vyšetřením krve, moči ) a určitě navrhne i adekvátní léčbu. Obrňte se trpělivostí - nevyléčíte ho ani za 1, ani za 3 týdny.

    MVDr. Lubomír Hošek

  • Eliška N.
    2011-10-26 14:14:03
    195.113.149.227
    Dobrý den, potřebuji poradit s registrací kotěte. Od chovatelů byla kočka očipovaná a s pasem. Chovatelka mi doporučila dva registry (jeden byl zdarma a druhý za 170,-). Prvně jsem provedla online registraci zdarma a u druhého jsem vyzkoušela zadat číslo čipu, ale bohužel mi bylo napsáno, že čip není registrován. Jak to tak vypadá je více registrů, většinou placených a databáze nejsou propojeny.Což je pro mě naprosto nepochopitelné.Pokud se mi kočka zaběhne, tak jakou mám jistotu, že i když jí někdo oscenuje, tak se podívá do toho registru, kde je registrovaná. Pochybuji, že všichni vždy kontrolují všechny dostupné registry. Jak se zdá, tak asi moc nejde o zatoulané mazlíčky a jejich nešťastné lidské kamarády, ale o peníze. Prosím poraďte mi kam mám kočku registrovat, aby byla největší šance jejího nalezení v případě ztráty. Děkuji Eliška

    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den paní Eliško,

    pokud má kočička vystavený pas, měla by být registrovaná v registru petpasů, který provozuje KVL ČR a registraci provádí veterinární lékař, který pas vystaví. kontrolu si můžete provést na http://petpas.vetkom.cz

    Současně s registrací pasu je zaregistrován i čip, takže může sloužit také k dohledání majitele ztraceného zvířete. Toto vše je hrazeno majitelem již v rámci vystavení pasu. Jiná kategorie jsou potom registry čipů. V ČR je jich více, pokud vím, tak mezi sebou nekomunikují. Je již plně na majiteli, pro jaký se rozhodne, mají různé podmínky a nabízejí různé doprovodné záležitosti, např. pojištění apod. Příslušné instituce (policie, útulky), v případě ztráty zvířete, vědí na která místa se obracet, tedy pokud je zvíře nalezeno, projíždějí se standardně všechny dostupné registry. Dělám to tak i já, i když nejsme komerční registr. Věřte, že všichni, kdo mají co dočinění se zatoulanými mazlíčky, dělají maximum pro jejich navrácení zpět majitelům. Kontakty na čtyři nejznámější registry čipovaných zvířat najdete na našich stránkách www.vetkom.cz

    S pozdravem¨
    Sylva Skálová KVL ČR
 
Komora veterinárních lékařů České republiky