Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie
Zobrazuji stranu 39 z 46 (záznamy 191 až 195 z celkových 228)
Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,
účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.
Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.
Děkujeme za pochopení
- S. Malá2009-11-25 18:25:0178.136.140.194Dobrý den, mám 15-ti letou kobylu ve výborné fyzické kondici, pastevně odchovávanou 24/7. Dnes jsme jí našli stát se zdviženou zadní nohou, na kterou nechce došlápnout. V kopytě jsme nenašli cizí předmět ani poranění, kopyto nehřeje, noha při promačkání nevykazuje bolest, spěnka je nepatrně oteklá. Otok je měkký, nehřeje. Kobyla není apatická a je stále při chuti, ale nechce pro bolest chodit. Pro začátek jsme nohu namasírovali chladivou kostivalovou mastí a klisnu nechali na louce. Ve spěnce je úplně nepatrná oděrka, které bychom za normálních okolností ani nevěnovali pozornost. Samozřejmě jsme jí vydesinfikovali. Prosím proraďte jak postupovat dál. Děkuji
Odpovídající: MVDr. Karel DanielKomentář Vašeho nálezu nebo většina doporučení by bez pečlivého klinického vyšetření byly pouhou spekulací. Nelze zcela vyloučit, že může být rovněž zapotřebí RTG snímek. Doporučuji vyžádat si asistenci veterinárního lékaře.
MVDr. K. Daniel - Natálie Krivka2009-11-17 12:03:4385.70.90.147Dobrý den, mám kobylku která nechce jít. Je někdy až líná dá se to vyřešit? Děkuju
Odpovídající: MVDr. Karel DanielBez dalšího upřesnění - nejlépe na základě klinického vyšetření veterinárním lékařem na místě - nelze určit, jedná-li se o povahovou vlastnost či stav podmíněný nebo ovlivněný možnou klinickou poruchou.
MVDr. K. Daniel - mentliková2009-11-06 09:08:01213.192.4.6Před 3 týdny byla k nám dovezena klisna, 8 let, která trpí na plynové koliky. 14 dní byl klid, nyní již dvakrát měla problém, nic vážného, ale hrabala, nežrala a chtěla si lehat. Stačilo cca 1 hod. vodit. Dnes zde byl veterinář, aplikoval analgetika a zase se zdá v pořádku. Ještě má další příznak, zatékají jí většinou zadní nohy, ale někdy všechny čtyři, aniž by kulhala. Dostává běžnou krmnou dávku, seno a v omezeném množství oves, cca 1,5 l denně ve třech dávkách. Prosím nemohli byste poradit s problémem, případně jaká vyšetření udělat, aby se našla příčina? Klisna je očkovaná a odčervená. Mentlíková
Odpovídající: MVDr. Karel DanielPlynová kolika je velmi častým příčinou kolikových příznaků a břišní bolestivosti u koní. V některých případech je velmi obtížné najít příčinu. Bývá spojována s nedostatečným příjmem kvalitní vlákniny, střevními parazity, stressovou zátěží nebo aplikací některých anthelmintik.
Distenze tlustého střeva - kolonu - bývá způsobena zvýšenou fermentací obsahu zažívacího traktu nebo neschopností střeva posouvat plyn dál ke konečníku. Druhý případ - nedostatečná peristaltika - může souviset se zánětem úseku střevní stěny nebo spasmem - permanentním stahem - hladké svaloviny střeva.
Koně s kolikou by měl vyšetřit veterinární lékař, a doporučit léčbu, která zabrání dalším potenciálním komplikacím. Léčba může zahrnovat například nitrožilní podání analgetik nebo podání parafínového oleje či jemného projímadla sondou. Účelem léčby je uklidnění koně a pomoc a podpora peristaltice střevního traktu posunout plynovou náplň ke konečníku.
Statisticky je prokázán vztah mezi výskytem plynových kolik a změnami krmení. Dieta by měla být pokud možno stabilní, se stálým přístupem ke kvalitnímu senu a čisté vodě. Dodržování zásad správné výživy, racionální odčervovací program, případná úprava chrupu snižují četnost výskytu plynových kolik.
Zmiňované otoky končetin mohou, ale nemusí mít příčinnou souvislost s výskytem plynové koliky.
MVDr. K. Daniel - eva2009-10-14 16:39:0689.24.7.33Mému koníkovi zůstal po lehčím úrazu otok na přední noze v kloubu nad spěnkou. Někdy mu kloub slabě hřeje a trochu kulhá, někdy se nic neděje. Čím mazat, nebo jak otok odstranit úplně?
Odpovídající: MVDr. Karel DanielK léčbě podobných problémů lze použít řadu fyzikálních nebo medikamentózních léčebných metod. Avšak bez přesné lokalizace otoku, určení struktur které jsou postiženy a míry jejich postižení (tj. míry poškození tkání či stupně a pokročilosti změn), nelze vydat jednoduché doporučení. Vyjma podrobného vyšetření končetiny veterinárním lékařem a následné ošetření podle konkrétní diagnózy, určené na základě nezbytných klinických vyšetření.
MVDr. K. Daniel - Alena2009-09-24 10:13:4789.24.7.85Dobrý den, mám staršího koníka A1/1 trpícím artrózou v karpu, byl mi doporučen Tildren, takže jsem ho pořídila. Chtěla bych se zeptat jak ho máme použít, můj veterinář s jeho aplikací nemá zkušenost. Budeme ho podávat v desetidenní aplikaci. V krabičce je 10ks roztoku a 10ks prášku, je mi jasné, že prášek se má rozpustit v tom roztoku, ale jak aplikovat? Jako infuzi po určitou dobu a nebo jako normál injekci? Na co si dát pozor při a případně po aplikaci?
Odpovídající: MVDr. Karel DanielPodle dostupných informací není Tildren v současné době registrován v České republice. Je proto z legálního hlediska velmi obtížné dávat pro jeho použití rady či doporučení, navíc bez znalosti klinického stavu koně a jeho postiženého kloubu.
V každém případě je však možno veškeré podrobnosti o tomto léku, indikacích pro jeho použití, způsobu aplikace i mechanismu jeho účinku nalézt na webové stránce: http://manoequestrian.blogspot.com/2007/10/tildren-injection.html (v angličtině).
MVDr. K. Daniel