Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 39 z 220 (záznamy 191 až 195 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Bětka
    2013-09-05 21:14:43
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám 1,5 roční fenku německého boxera. Před třemi měsíci podstoupila kastraci, asi měsíc poté jsme si poprvé všimli úniku moči. Přes léto spí v boudě na zahradě. To, že se počurá zjistíme jenom podle toho, že má mokrý polštář, který jí leží v boudě. Přes den odpočívá na zahradě, takže jestli se počurá, těžko to na trávníku poznáme. Zatím jsme únik moči zaznamenali asi pětkrát. Nevíme co s tím. Chystáme se jít k veterináři, ale ještě předtím bychom rádi znali Váš názor. Pořád doufáme, že to přejde. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    bohužel u boxerů se až v 50% vyskytuje poskastrační inkontinence. Tato komplikace se většinou řeší podáváním hormonálních nebo tonizujících preparátů, v krajním případě operací ( ale ani její provedení nezaručí 100% vymizení problému ).

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jitka
    2013-09-04 21:11:14
    127.0.0.1

    Dobrý den, mám fenku malého pinče (ratlík) má 12 roků, před osmi dny prodělala operaci zánětu dělohy a cisty na vaječníkách. Po pěti dnech bolesti začala ochrnovat na zadní nohy. Manžel s ní byl u několika veterinářů. Někdo nám radil, že ji máme utratit, že je stará a že dlouho nevydrží. Dnes s ní šel, že ji utratí a doktorka říkala, že přece jen reaguje na píchnutí do nohy (včera nereagovala) a že u těchto psů se to stává, že po zánětu dělohy někdy ochrnou a že to přejde. Fenka totiž byla měsíc v psím hotelu a tam s tím zánětem asi trpěla dlouho než jsme přijeli, takže jsme si řekli, že je to taky tím. Byla bych Vám moc vděčná, kdyby jste i Vy nám poradili a jestli je to ochrnuti přechodné nebo jestli ji trápíme. Podotýkám, že žiji v Izraeli. A ještě bych dodala, že dnes jsme od její operace poprvé uviděli zlepšení, jedla i pila, jen porát ještě nemůže na zadní nohy se postavit. Dokonce i zaštěkala na kočku, což včera by nebylo možné. Budu vděčná za jakoukoliv radu, děkuji. Jitka.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Jitko,

    paradoxně slabost končetin bývá relativně častým příznakem pyometry, ale měla by odeznít velmi rychle po operaci. Okamžitě připomenu, že by měla být fenka alespoň 10- 20 dní po operaci léčena antibiotiky, někdy i analgetiky. Jinak po takové době po operaci se už nejedná o běžný stav a je samozřejmě nutné provést znovu pečlivé vyšetření, zopakovat vyšetření krve ( v tomto období je častou komplikací selhávání ledvin ) a případně provést důkladné neurologické vyšetření. Rozhodně bych to nevzdával, většinou se jedná o přechodný stav, pokud nevyplaval na povrch nějaký skrytý chronický neurologický problém.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Michaela
    2013-09-04 20:22:34
    127.0.0.1

    Dobrý den, mé děti chodí denně do školy kolem malého domku, jehož majitel má 2 velké psy - rotvajlera a křížence vlčáka. Tito psi jsou velmi agresivní a už se zrovna mým dětem stalo 4x, že psi prorazili plot a hnali se po dětech. Všechny zákonné prostředky ohledně zjednání nápravy jsem vyčerpala, bohužel nic nepomohlo. Dnes opět jeden ze psů utekl a ohrožoval mého syna. Policie bude jednat, až se něco stane, starosta nejedná a přestupková komise udělila napomenutí. Vše marně. Děti mají strach chodit na autobus, mají noční můry, zdá se jim, že byly pokousány atd.. Dětský lékař mi jednou řekl, že je možné na jeho doporučení (s ohledem na psychický vývoj dětí) psa nechat utratit - je to pravda? Děkuji Michaela


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Michaelo,

    začnu od zadu - váš dětský lékař nemá pravdu, ani na jeho doporučení nemá nikdo právo utratit někomu psa. Pes je majetkem soukromé osoby, a vaše práva končí u jeho plotu, za ním zase začíná jeho plná zodpovědnost. Možná od 1.1.2014, od platnosti NOZ, bude možné žalovat tohoto člověka i pro psychickou újmu, kterou způsobují psi i pouhou výhružkou za mizerným plotem. Doporučuji ale opět vyvolat jednání na úrovni obce, protože ani další tisíce paragrafů nenaučí lidi základní slušnosti, pokud nebude dobrá vůle.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • jana k.
    2013-09-04 10:09:51
    127.0.0.1

    Dobrý den, včera jsem dostala u veterinárního lékaře Fortektor 5 mg a Theoplus 100 mg, v dávkování 1/4 tablety ráno + večer. Ale bohužel se mi podařilo dát psovi 1/2 tablety ráno i večer. Pejsek má problémy se srdcem. Ode dneška má mírný třes a průjem? Mám mu dát další dávku nebo počkat do večera? Předem děkuji z odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Kadlecová,

    léky ze skupiny ACE inhibitorů ( např. Fortekor ) mohou při předávkování snížit krevní tlak, spojený s únavou, ataxií, vyjímečně i třesem, průjem nebývá popisován. Naopak lék ze skupiny bronchodilatancií Theoplus má velkou terapeutickou šíři a většinou malé zvýšení dávky je bez vedlejších účinků, i když je v příbalovém letáku popisován i průjem. Celkově je lepší následující dávku vynechat a pokračovat v dávce až po dalších 12 hodinách.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Božetěcha
    2013-09-03 19:45:38
    127.0.0.1

    Dobrý den, co dělat když někoho škrábne neočkovaný pes nebo kočka, stačí ránu vydesinfikovat a jak dlouho hlídat tu ránu. Děkuji za odpověď.


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Božetěcha,

    běžná psí a kočičí onemocnění ( včetně vztekliny ), která jsou u nás očkovaná, se škrábnutím na člověka nepřenáší. K ráně je potřeba přistupovat jako k infikované a je vhodné, aby byla pečlivě a důkladně vydesinfikovaná. Pokud rána nezasychá, objevuje se zarudnutí okrajů a začne do 3 dnů bolet, je nutné vyhledat lékaře.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky