Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 4 z 46 (záznamy 16 až 20 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Nikola Vránová
    2015-09-14 14:00:38
    213.155.231.36
    Dobrý den, mám 5ti měsíční kobylku křížence A1/1 x QH, zhruba před 6ti týdny se jí udělala boule na krku, na pohmat tvrdá, nebolestivá. Náš vet. měl domnění, že to může být zvětšená podlopatková uzlina. Bouli hlídáme, nezvětšuje se. Denně měříme teplotu, která se pohybuje 38.1 - 38,4. Jen jednou měla kobylka teplotu 38,8, ale to byla rozprouděná z dovádění. Jednou za čas si kobylka odkašle. Odčervená byla už 2x, na hříběcí očkována hned druhý den po porodu. Do biopsie se našemu vet. moc nechce. Otázka zní, lepší bouli vyříznout a zaslat, nebo nechat tak, když se dále nemění? Znám pár koní, kterým v podobném místě kus svaloviny chybí (mají tam důlek), tak mě napadá, jestli se u nich podobný problém neřešil vyjmutím. Děkuji za odpověď. Vránová N.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Odpověď není možná bez vyšetření přesné lokalizace, povahy a konzistence novotvaru. Pokud v současné době je změna nebolestivá, "nehřeje" a nezvětšuje se, neznamená to, že se v průběhu určité doby situace nemůže změnit.

    MVDr. K. Daniel
  • martina
    2015-09-08 08:51:28
    80.188.18.66
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy se zjistí jestli je kobyla v březí poslední dobou je divná z toho v klidu a z toho ji hrabe jak kdy. Může to být tím březostí a jak se to zjistí děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Březost kobyly lze zjistit ultrazvukovým vyšetřením (od cca 1 měsíce březosti), dále potom metodami biochemickými (ze vzorku krve či moči) a manuálně rektálním vyšetřením. Doporučuji obrátit se na praktického veterinárního lékaře a vyžádat si odpovídající vyšetření podle stadia březosti, v němž se může kobyla nacházet.

    MVDr. K. Daniel
  • Hana
    2015-09-06 16:46:35
    178.217.148.140
    Dobrý den, psala jsem maturitní práci na téma "Chov Shirských koní u nás a ve světě". Zaujal mě jeden fakt, že shirské klisny (alespoň v našich podmínkách) po inseminaci skoro vždy zmetají. Klisny prý byly zdravé a po přirozené plemenitbě zůstaly vždy březí. Je to zvláštní, protože asociace povolují inseminaci. Zjistila jsem to ve dvou chovech a kvůli tomu od inseminace upustily. Mohou za to snad klimatické podmínky? Nebo velikost ID v poměru ke zvířeti? Je to škoda, protože je v ČR jeden plemenný hřebec a další nejbližší je na Slovensku. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Doporučuji poslat tuto otázku na Ústav genetiky a Ústav reprodukce Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

    MVDr. K. Daniel
  • Petra
    2015-08-28 19:16:41
    213.220.239.10
    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně leptospirozy u mé 4 leté kobylky. Dělala jsem krve konkrétně na leptospirozu, protože se potýkáme s velkou invazí potkanů ve stáji. V krevním séru byly zjištěny protilátky proti Leptospira interrogans sérovar grippotyphosa v titru 200 a tento titr byl ohodnocen jako dubiózní. Zhruba za 14 dní chci nechat test zopakovat. Jak postupovat dál v případech, že se hodnoty sníží, zvýší nebo zůstanou stejné? Dá se vůbec odhadnout, jestli kobylku může postihnout měsíční slepota nebo problém se zabřeznutím? Vím, že vakcína se jěště řeší, můžou pomoct antibiotika, pokud si tím prochází aktuálně? A jde z testu odhadnout, kdy se kobylka přibližně nakazila? Jak se zbavit účinně potkanu, aniž bychom ohrozili koně a další zvířata, která se u stájí pohybují? Děkuji za rady!

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Velmi obecně: titr 1:200 není vysoký a svědčí pouze o tom, že zvíře přišlo do styku se zmíněným antigenem. Pokud by se hodnota titru významně zvyšovala a mohli bychom spolehlivě eliminovat odchylku způsobenou interpretací laboratorního vyšetření, znamenalo by to, že první výsledek stanovil hodnotu ve velmi raném post.infekčním stadiu nebo že poté došlo k superinfekci. Pokud bude hodnota titru stejná nebo nižší znamená to pouze, že zvíře přišlo někdy v minulosti do styku se zmíněným antigenem.

    Spolehlivě odhadovat možnost zdravotních komplikací z tohoto nálezu není možné.

    Pokud bychom zjistili akutní infekci - bakteriémii - což je sledováním hladiny titru obtížné, daleko důležitější jsou klinické příznaky, lze doporučit přeléčení pomocí antibiotik.

    Účinnou deratizaci je nejlépe nechat provést profesionální firmou. Po zvážení možnosti ohrožení ostatních zvířat i člověka.

    MVDr. K. Daniel
  • Domc
    2015-07-19 22:31:48
    85.93.171.19
    Dobrý den. Mám 5 letého koně s bursitidou, kterou má už od mladí. Nikdy nebyl žádný problém, nechá si na nohy sáhnout, na dotek měkké, nehřeje. Ale hezký pohled to není. Mohli byste mi poradit, co s tím dělat? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Při akutním procesu se používá chlazení, drenáž, případně injekční medikace přímo do bursy. Samozřejmě s určitým rizikem zanesení infekce. Chronickou bursitidu - ovšem v závislosti na její lokalizaci (bicipitální, trochanterická ...) - lze v řadě případů odstranit chirurgicky.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky