Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 4 z 86 (záznamy 16 až 20 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Š. Coufalová
    2015-10-20 19:53:50
    85.71.234.218
    Dobrý den, mám velkou prosbu. U mladého kocourka diagnostikovala veterinární lékařka počínající parodontózu. Dávala mu maximálně každých 10-12 dnů injekci pro udržení stavu. Bohužel ta paní doktorka mi už neřekne co mu dávala. Bavila jsem se s ní o tom dříve, bylo by možné, že by to byl Dexafort? Děkuji za odpověď. Š. Coufalová

    Odpovídající: MVDr. Tomáš Fichtel

    Dobrý den,

    děkujeme za dotaz. Je bohužel formulován tak, že na něj nelze zodpovědně odpovědět. Nelze říci, jaký přípravek byl Vaší kočce aplikován, ani zda se jednalo o ten, který uvádíte. Problematika zánětlivých onemocnění dutiny ústní u koček je poměrně komplikovaná a při terapii jsou využívány medikamenty různých indikačních skupin zahrnující antibiotika, dále pak analgenické, protizánětlivé, iunomodulační léky. Do širokého výčtu léčiv může patřit i přípravek Dexafort. Bohužel nedokáži odhadnout kam Váš dotaz směřuje a proč jej kladete. Pakliže však dosavadní terapie nemá očekávaný účinek, bylo by na místě navštívit odborné stomatologické pracoviště. Terapie těchto problémů může být velmi zdlouhavá a vyžaduje zkušenosti i trpělivost.

    MVDr. Tomáš Fichtel

  • Cáliková Renáta
    2015-10-05 13:01:25
    37.188.231.227
    Dobrý den, mám 7 měsíčního britského kocourka a máme problém. Chodí na kryté WC, ale nevím přesně, jak se to stane, ale když vykoná potřebu, tak vyleze a má počůrané obě stehna zevnitř. Při stolici je problém, že buď se ušpiní ještě v toaletě, nebo mu kousek odpadne až mimo toaletu a jak to chce hned uklidit, tak to rozpatlá. Kocourek se mi zdá velmi vyvinutý, a tak nevím, jestli to nemůže být příčina problému. Děkuji za odpověď. R.C.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Cáliková,

    začal bych od toho nejjednoduššího  - pořídil bych kocourkovi ještě další, větší a otevřenou toaletu, protože do této se třeba nevejde.  Pokud nepomůže toto jednoduché opatření, pak bych se snažil odpozorovat průběh vyměšování a vyrazil s močí a trusem za internistou, aby posoudil močopohlavní a zažívací aparát a celkový interní status ve vztahu k procesu vyměšování. Dále je doporučitelné ortopedické a neurologické vyšetření, které posoudí kocourkovu pohyblivost a schopnost vyměšování.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Lili Grosserová
    2015-09-27 13:34:56
    78.45.33.54
    Dobrý den, naše kotě má již potřetí za sebou giardie během 3,5 měsíců. Vždy má po dobrání ATB stolici negativní a za pár dní je zase pozitivní. Neexistuje přípravek, který by s nimi zatočil? Není přece možná půlroční kotě neustále zatěžovat antibiotiky. Jaká je prosím Vaše rada? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Grosserová,

    pokud recidivuje infekce Giardiemi ( je třeba upozornit, že sebelepší vyšetření může mít určité procento falešných výsledků), je nutné analyzovat imunitní stav kotěte a prostředí jeho chovu. K opakované infekci jsou náchylnější imunosuprimovaní jedinci a samozřejmě mláďata. Dále je potřeba zhodnotit hygienu chovu, protože právě zamořené prostředí cystami je nejčastějším zdrojem nákazy pro ostatní kočky a teoreticky i pro lidi ( pozor, giardióza je zoonoza ). S vaším lékařem proberte všechny epizootologické aspekty šíření této nákazy, okamžitá opatření jsou podávání  plnohodnotné výživy kotěti, důkladná hygiena chovu s přísným režimem desinfekce kočičích toalet.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Sára
    2015-08-28 22:03:50
    109.81.33.123
    Dobrý den mám pochybnosti v léčbě kočky a chtěla jsem znát druhý názor. Požádala jsem proto veterináře , kde byla léčena o rentgenové snímky. Bylo mi sděleno, že snímky se bohužel neukládají. Známý naopak říkal, že je povinnost veterináře snímky archivovat. Jaký je, prosím, Váš názor? Děkuji!

    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Vážená paní Sáro,

    mám pro Vás dvě zprávy: jednu dobrou a jednu špatnou. Ta dobrá spočívá v tom, že ohledně povinnosti veterinárního lékaře uchovávat rentgenové snímky máte pravdu. Tuto povinnost ukládá §13 odst 2 Profesního řádu KVL ČR, a tato povinnost trvá 3 roky od zhotovení snímku. Ta špatná zpráva zní, že neexistuje žádný právní předpis, který by veterinárnímu lékaři ukládal povinnost lékařskou dokumentaci včetně snímků vydat chovateli. Už jen z toho důvodu, že právě rentgenové snímky musí dle Profesní řádu tři roky fyzicky či elektronicky uchovávat. Vyžádat si tuto dokumentaci mohou pouze kontrolní orgány. 

    S pozdravem,

    MVDr. Martin Grym
  • Irena Mouchová
    2015-08-11 14:21:44
    213.180.45.254
    Dobrý den, máme tříměsíčního kocourka, velmi vitální, hravý a přítulný. Všimla jsem si, že občas dýchá s otevřenou tlamičkou. Přičítám to letošnímu vedru a suchu. Kocourek chodí na zahrádku a už i přes plot mimo dům. Pořád něco objevuje, tak je možné, že může být i rozrušený z nějaké nové události. Přesto nechceme něco zanedbat. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Irena Mouchová

    Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

    Dobrý den,

    nepíšete podrobněji za jaké situace kocourek dýchal s otevřenou tlamičkou. Zda to bylo po námaze a v horku nebo v klidu. Pokud se dýchání s otevřenou tlamičkou bude objevovat i za chladnějšího počasí, doporučuji vyšetření se zaměřením na posouzení srdeční činnosti. I u koček se vyskytují vrozené vady.

    MVDr. Katka Sviták Novozámská
 
Komora veterinárních lékařů České republiky