Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 46 z 86 (záznamy 226 až 230 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Zdenka Hynková
    2011-04-14 07:13:45
    90.183.229.164
    Dobrý den, máme 2-letého kastrovaného kocoura (kočka domácí). Posledního půl roku chodí přes den občas ven, jinak byl ale převážně doma. Spí v koupelně (často se tam větrá - když je pryč, a jinak je to nejteplejší místnost v bytě). Je to už dva dny, co brečí a škrábe si ouško, má ho celé špinavé, má je špinavé (i když se je snažíme čistit) a místy mu teče krev. Až přijede manžel vezmeme ho k lékaři, ale zatím nevím, co s ním mám dělat. Nemá svrab? Je něco čím bych ho zatím mohla léčit? Děkuji moc za Vaši odpověď, Hynková

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    otitis externa (onemocnění vnějšího ucha) je velmi bolestivé onemocnění, proto doporučuji navštívit veterinární zařízení co nejdříve. Při intenzivním sebepoškozování doporučuji kočku zabalit do ručníku pro zabránění dalšího sebepoškození.
  • Kateřina Šupková
    2011-04-12 21:54:12
    90.180.128.59
    Dobrý večer, ráda bych Vás požádala o radu. U kocourka Bertíka (3 roky) se včera objevila krev v moči, následovalo okamžité vyšetření u veterinářky s diagnózou struvitových krystalů v močovém měchýři, bez kamene. TP: Noroclav 0,4 ml, No-spa 0,2 ml, Meloxidyl 0,26 ml, Catosal 2 ml, fyz. roztok 100 ml. Můj dotaz směřuje k domácí léčbě. Užívá nyní kromě diety "Feline s/d" Noroclav 250 mg 1/2-0-1/2 a pastu Urocid 2,5 ml 2x denně. Díky mé neznalosti, jak struvity vznikají a jak které léčivo působí, mám obavy léčbu podávat avšak podávám. Mohu Vás prosím požádat o vysvětlení problému? Můj druhý dotaz směřuje k "většímu množství vody", kterou kocourovi máme podávat. Jaké je prosím "větší množství"? Dnes jsme podali stříkačkou do tlamičky 250 ml, je to dostatečné nebo přemrštěné množství? Mnohokrát děkuji za Vaši případnou odpověď S pozdravem Kateřina Šupková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtěte si, prosím, pozorně záhlaví této poradny a několik předchozích dotazů a odpovědí. Diagnostické úkony, které Vám veterinář navrhne, jakož i léčbu, kterou zavede, Vám musí vysvětlit veterinář, který ošetření provádí. Máte na to právo. Vždyť to platíte! A musíte s postupem souhlasit. Já se mohu jen přeneseně domnívat, že uvedené léky jsou podávány pacientovi na zánět močového měchýře, na úpravu pH moči, na odbolestnění a relaxaci močového měchýře, atp. Ale abych Vás jen tak neodbyl: Struvity jsou nejčastějšími "močovými kamínky" u koček. Struvit je magneziumamoniumfosfát hexahydrát, dobře se diagnostikuje, neboť krystaly vytváří dost typickou strukturu podobnou sgrafitovým psaníčkám renesančních fasád, nebo rakvičkám. Větší množství vody je relativní pojem. Záleží na velikosti pacienta, na způsobu krmení i druhu krmiva. Opět platí, že informace Vám musí poskytnout ošetřující veterinář. Není-li schopen, vyhledejte jiného.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • blažek
    2011-04-11 10:52:58
    88.102.254.211
    Dobrý den. Po kastraci kočky, byly jí odstraněny vaječníky, kočka změnila barvu, je o hodně světlejší, byl to tmavý mourek. Změnila taky povahu. Původně byla velmi přítulná a držela se domu i když je to kočka venkovní a do bytu může jen občas. Teď po nakrmení odběhne neznámo kam a vrátí se až když má zase hlad. Čím to je? A dá se to nějak vrátit? Hlavně ta povaha. Viděl jsem v její blízkosti v poslední době dost často kocoura. Když je asi 5 týdnů po zmíněném zákroku, může se u ní projevovat ještě nějaká říje? Díky za odpověď. A Blažek.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Ve vašem dotazu neuvádíte, jak je kočka stará a v jakém věku byla kastrovaná. Pokud by byla kastrovaná kolem puberty ( asi 7.-8. měsíc ), mohla od té doby dospět a definitivně dozrát ( jak barevně , tak povahově ). Většina koček ( a zvláště kocourů ) se skutečně po kastraci drží víc doma , ale není to pravidlo. K tomu se může přidat jarní období či lepší krmení u sousedů, a může vám připadat, že je vše jinak než před kastrací. Takže berte současný stav jako realitu, pokud nestrácí srst a je celkově zdravá, asi bych nehledal další souvislosti.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Zdeňka
    2011-04-10 19:58:53
    85.70.178.111
    Hezký večer, měla bych dotaz. Mám roční kotě, které má popraskané tlapky (prostřední polštářky) špatně se jí chodí, má ty tlapky oteklé. Co by měla mít za stravu, aby se tohoto onemocnění zbavila, nebo za léky? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Nemyslím si, že popisované potíže jsou způsobeny krmením. Příčin může být samozřejmě více. Existuje i specifické onemocnění – plasmocytární pododermatitida, které by odpovídalo Vámi popisovaným příznakům. Rozhodně se však nedá bez potřebného vyšetření doporučovat nějakou léčbu. Doporučuji Vám, obrátit se na veterinárního lékaře, nejlépe dermatologa a objednat se u něj na vyšetření.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Luboš
    2011-04-10 15:48:40
    83.240.13.132
    Dobrý den, mají se přisátá klíšťata z kočičího těla odstraňovat třeba odtrhnutím, nebo je lépe je ponechat na místě, dokud neodpadnou sama? A existuje prostředek k ošetření napadeného místa na kůži?

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji přisáté klíště odstranit krouživými pohyby pomocí speciálních pomůcek (nejlépe háček na klíšťata nebo klíšťky). Místo pak desinfikujeme běžnými přípravky k desinfekci kůže (např.Betadine sol.).
 
Komora veterinárních lékařů České republiky