Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 47 z 220 (záznamy 231 až 235 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Andrea
    2013-05-26 23:08:44
    127.0.0.1
    Dobrý večer. Kamarádka se odstěhovala do ciziny tak jsem si vzala na starost její 13letou fenku Labradora. Je úžasná, už je hluchá a strašně jí smrdí z tlamy, ale to neva. Co mně trápí je to, že nadměrně líná. Vyčesávám ji denně,jemně takovým ocelový kartáčem a pak ještě tím vroubkovaným gumovým a o víkendu 3-4 krát denně. Pořád vysávám, vytírám. Máme to všude, i na vypraném prádle a jsou to fakt chomáče. Lysinky nikde nemá, i když vyčesávám pořád. Je to normální, nebo nějaký zdravotní problém? A jak dlouho asi líná? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Andreo,

    bohužel popisujete naprosto standartní a normální situaci soužití labradora s lidmi. Pokud je pes skutečně zdráv, nemá kožní onemocnění či endokrinní poruchu, pak se s tímto stavem budete muset smířit. Případný vitaminózně - minerální přídavek může ovlivnit daný problém jen vyjímečně.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jana
    2013-05-21 07:36:58
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych požádat o názor. Pes nakryl celkem 6 fen. Všechny měly dobře početné vrhy. U čtyř ze šesti fen ale byly problémy. Buď se narodila některá štěňata mrtvá nebo umírala časně po porodu. Dvě feny, jejichž štěňata při porodu a těsně po porodu problémy neměla, byly očkovány vakcínou Eurican herpes. U jedné z fen ošetřených Euricanem Herpes jedno štěně uhynulo cca 6. den po narození. Ostatní štěňata u těchto dvou fen se narodila zdravá a jsou i v dospělosti ve výborné kondici. Jedna ze dvou fen, která byla ošetřena po krytí a před porodem Euricanem Herpes a měla štěňata bez problémů, přijala štěně od feny, které ostatní dvě štěňata uhynula a ona se odmítla o poslední štěně postarat. (Rodily ve stejném termínu) Toto přiložené štěně se u ošetřené feny okamžitě chytlo a začalo krásně přibírat na váze. Mělo ale problémy, jakmile začalo být přikrmované ve 21 dnech. Od doby převodu na pevnou stravu špatně přibíralo na váze. Dnes je mu přes rok a je vitální, nemá problémy, ale je velmi drobné. Je možno z těchto indicií usuzovat na to, že pes je přenašečem herpes viru? Je dobré tohoto psa i nadále používat v chovu? U některých z uhynulých štěňat byla provedena pitva. Dle sdělení dvou chovatelů veterinární lékař řekl, že pokud by štěňata uhynula na herpesvirovou infekci, bylo by to při pitvě vidět na vnitřních orgánech, ale toto pitva nepotvrdila. Děkuji za Váš názor.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Jano,

    váš problém přesahuje rozsah poradny, ale obecně k tomu mohu jen napsat, že jedinou solidní diagnostikou je vyšetření uhynulých štěňat na přítomnost viru pomocí metod PCR. Tímto způsobem se dá stanovit přítomnost viru u štěňat. Další diagnostika se pak provádí u matek a otce, a teprve po důkladné kontrole lze přemýšlet o příčinách.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Karel Zajíc
    2013-05-20 16:06:23
    127.0.0.1
    Dobrý den, chci se zeptat máme pětikilového tříletého Grifonka, dostal několik záchvatů což se projevilo škubání zadní nohou, vždy asi na 10 vteřin. Veterinář bez odběru krve a dalších vyšetření diagnostikoval Epilepsii a nasadil 2x denně půl tablety Phenaemalu. Po užívání Phenaemalu pes neudrží rovnováhu, stále se kymácí a dělá mu velké potíže chození. Po dotazu jestli je vše v pořádku veterinář tvrdí, že je ano, že si na to, tak za týden zvykne. V příbalovém letáku píšou 1 -3mg na 1kg váhy, pokud by to platilo i pro psy, tak je ten náš několikanásobně předávkovaný. Chci se zeptat zdali dávkování, které jsem popsal výše je v pořádku? Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Zajíc,

    diagnostika epilepsie je obtížná, netroufnu si na dálku posuzovat správnost diagnózy. K dávce - neznám váhu vašeho pejska a pokud vám připadá malátný, pak okamžitě vyhledejte svého lékaře a upravte dávku. Pro definitivní úpravu dávky nechá váš lékař provést vyšetření krve, protože nejdůležitější pro správnou léčbu je správná hladina fenobarbitalu v krvi, nikoli pouhé dávkování léku.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Průdek Stanislav
    2013-05-17 15:09:35
    127.0.0.1
    Dobrý den. Moc Vás prosím o sdělení Vašeho názoru na následující problém. Máme tříletou fenku jorkšíra u ní byl diagnostikován dost velký divertikl na jícnu, bránící normálnímu průchodu potravy do žaludku a způsobující nemalé potíže. Protože se těžko smiřujeme s řešením utracením psíčka, poraďte nám prosím, zda je možné zajistit výživu dlouhodobým vyvedením sondy do žaludku. Problém je velmi aktuální, proto prosíme o urychlenou odpověď - Moc děkujeme! Průdek

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    v první řadě je nutné zjistit příčinu vzniku divertiklu (např. perzistující ductus arteriosus, po zánětu jícnu, vrozené onemocnění, aj.). Po zjištění příčiny je lepší ji vyřešit, než jen hledat nápravu důsledku. Dlouhodobé umístění gastrické sondy, ať již perkutánně přímo do žaludku nebo přes jícen, je dle mého názoru výrazný zásah do kvality života psa a velmi náročné na udržování. Mám zkušenosti s maximálně měsíčním umístěním této sondy a to byl pes po celou dobu hospitalizován na veterinární klinice. Jedná se pouze o přechodné řešení ne o trvalé.

    Doporučuji před jakýmkoliv rozhodnutím konzultaci a kompletní vyšetření na větší klinice (optimálně přímo se specializací na gastroenterologii), protože některé příčiny lze řešit chirurgicky (balotáž jícnu, plastika jícnu, aj.).

    S pozdravem
    MVDr. Lubomír Hošek
  • Alžběta
    2013-05-15 09:51:54
    127.0.0.1
    Dobrý den chceme si pořídit pejska Yorkšira ale pani mi poslala foto a nejsem si jista zda je čistokrevný mohli by jste mi poradit prosím? Přikládám foto https://email.seznam.cz/imageshow/44wZWgqg5BPWCrBS2QkvfHcxS5jt_0qHVY3-o9zQclg-cQohvhbyq3uO_dAHmoncoqYV6Cw a chtěla jsem se zeptat jestli je lepši fenka nebo pes když máme děti?

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Alžběto,

    vaše rozhodování se podobá pověstnému kupování zajíce v pytli. Pokud chci vědět, jak budou vypadat děti, nechám předvést rodiče, jak prosté. Čistokrevný je nepřesný název pro označení psa s průkazem původu, ve kterém jsou zdokumentováni rodiče a prarodiče daného jedince. Všichni ostatní psi jsou potencionálně tzv. nečistokrevní. K fotce se těžko vyjadřovat, to raději zajděte s chovatelkou k nejbližšímu veterináři, já k tomu mohu jen napsat, že jsem neviděl moc yorkshirů s bílou náprsenkou...

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky