Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 51 z 86 (záznamy 251 až 255 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • krmič
    2011-01-23 12:07:43
    93.99.130.238
    Je to víc než dva a půl roku, co k nám začala chodit na večeři kočka, o které se domnívám, že byla původně bytová, která se někomu ztratila nebo ji někdo vyhodil. Za celou dobu se nemrouskala, kocourů se bála, proto jsem byl přesvědčen, že je kastrovaná. Teď jsem se ale dočetl o případu, kdy měla koťata kočka, kterou před tím majitelé 3 roky mylně považovali za kocoura! Což mě docela vyděsilo, že by bylo něco takového možné. Kočka, o kterou mi jde, se totiž 10.1.2011 ztratila a 16.1. se zase vrátila. Napadlo mě, jestli třeba nebyla za kocoury - "naše" volně žijící kočky to takhle dělaly, dokud nebyly kastrované. Ptám se, zda se dá nějak jednoduše a bezpečně zjistit, jak to s ní je. Laicky jistě ne, ale jestli to jde ve veterinární ordinaci, aniž by se kočka musela řezat. Aby se vědělo, jestli a) kočka je kastrovaná a není tedy důvod k obavám. Nebo b) kočka není kastrovaná, je nakrytá a je třeba neodkladně provést kastraci spojenou s interupcí. (Do kdy je možno? Ono dopravit takovou kočku na veterinu je samo o sobě trošku problém.)

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane,

    asi nejjednodušší řešení bych navrhl počkat měsíc, tj. do 15.2.2011, zajít s ní do ordinace a nechat vyšetřit vč. USG vyšetření. Tam by měli zjistit pohlaví (u kocoura jednoduše i po kastraci) a případnou březost. Pokud bude kočka jalová, mohou zkusit najít kastrační jizvy (ne vždy jsou k nalezení). Dalším (a možná zásadním) příznakem bude, že kočka nebude mít u vás do té doby žádné příznaky říje (válení se, nabízení se či zvukové projevy). Leden a únor je období, kdy naprostá většina koček mrouská, takže pokud kočka nebude březí a nemrouská, tak možná je vykastrovaná, a pokud ne, tak není co řešit.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jana Zouharová
    2011-01-13 12:38:40
    90.180.38.148
    Dobrý den mám starosti se svou 11ti letou nevykastrovanou kočkou, žijící celý život v paneláku. Loni koncem září to na ni opět přišlo (do té doby jsme ani nevěděli, že má "své dny") a začalo utrpení. Kočka mňouká jak o život a co je nejhorší, do té doby naprosto čistotné zvíře dělá všude loužičky. V některých loužičkách objevila i krev. Ale je to jen při mrouskání, jinak si hraje, jí a hlavně močí úplně normálně do záchoda bez zabarvení. Poraďte, prosím, co s tím. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je-li Vámi popisované chování kočky jednoznačně vázáno na pohlavní cyklus, odpověď se nabízí sama: Nechte kočku vykastrovat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Lenka
    2011-01-12 15:42:34
    90.178.171.207

    Pokračování: Struvity a zánět močových cest Lenka 17.12.2010 90.178.171.207
    Dobrý den, mám asi rok a půl starého kocourka a kočičku (sourozenci z útulku) od začátku února doma. Nechala jsem je vykastrovat již v únoru a kocourka v březnu. V říjnu jsem hlídala sestře kočičku a bylo to dost náročné, ona byla na mé kočky od začátku agresivní, ale po pár dnech se role obrátily a kocour ji začal prohánět. Po návratu mne sestra přesvědčovala, že není normální, aby vykastrovaný kocour skákal na kočičku a doporučila mi svou veterinářku. Ta mi vysvětlila, že má zánět močových cest a že se musí vyšetřit. Pod ultrazvukem jehlou přes bříško napíchla močový měchýř a odebrala moč na vyšetření. Dle výsledků měl krev, bakterie a vysoké Ph moči a po kastraci (před 8-mi měsíci) se mu prý v sedimentu dělají struvity, totéž jsem absolvovala s kočičkou, ale drastičtěji, protože jí nemohla měchýř trefit a musela měnit jehlu a stříkačku od krve. Oba dostali inj. Convenia, No-spu, Catosal a Acidum ascorbicum. Kočička byla prý dehydratovaná, odběry a vyšetření krve a infuse dva dny po sobě. Při kontrole po dvou týdnech oba opět odběr moči pod UZ a prý hodně zhoršená kočička (asi jako kocourek původně), ovšem kocour byl již bez krystalů (po 14 dní krmen Hill's S/D). Oba opět ATB - Marbocyl per os. Vždy před návštěvou doktorky se oba zdáli být v pořádku, po vyšetřeních byli oba špatní, báli se apod. Další kontrolu s hrozícím odběrem moči jehlou pod UZ jsem odvolala telefonicky, bylo mi sděleno, že jsou to mé kočky a moje odpovědnost. Dle kontrolního steliva (zabarveno žlutě) se jevily oba v pořádku, veterinářka však trvala na odběru pro kontrolu, že bez sedimentu (u obou) to není jisté. Je nutné takto týrat kočičky, které si jistě vytrpěli své již předtím? Zřejmě už nezjistíte, zda bylo nutno absolvovat toto všechno a přes upozornění na nedostatek financí tam zanechat přes 7000,- Kč za dva týdny, ale jistě mi poradíte, co bych mohla v tomto případě udělat. Děkuji mnohokrát a přeji pěkný den. Lenka

    Odpovídající:
    MVDr. CSc Milan Snášil Dobrý den, podle mého názoru se vaše veterinární lékařka snaží vaše kočky léčit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, její léčebný postup však nemohu z tohoto místa posuzovat nebo dokonce hodnotit. Doporučuji vám zajít znova do ordinace, třeba si vytisknouti svůj dotaz a prodiskutovat vaše obavy v něm zmíněné s vaší ošetřující lékařkou. Jsem přesvědčen, že naleznete pro obě strany optimální řešení.

    Dobrý den pane doktore,
    na Vaše doporučení jsem navštívila svého původního veterináře i tuto veterinářku. Můj původní veterinář by podle všeho postupoval jinak, ale to nemám potřebu řešit. Pražská veterinářka o kterou se jedná mi vynadala, že jsme nebyli na kontrolu a tvrdí, že metoda odběrem moči skrz břišní stěnu pod UZ (bez narkózy) je v pořádku a běžná i v případě průchodných močových cest. Krev v moči při této metodě být nemusí a velké struvity za 14 dní mohou zmizet. Navíc byla dost arogantní a prý si mohu stěžovat, že na to mám právo. Doporučení na stížnost mi dal i můj veterinář a jiní nezávislí. Můžete mi tedy prosím sdělit, zda se struvity vytvoří při vysokém PH moči a za 14 jsou pryč? Děkuji za Váš čas a přeji příjemný den. Lenka


    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    struvitové cystolity se mohou léčit dlouhodobou změnou ph moči vhodně zvolenou dietní stravou. Rychlost "rozpuštění" cystolitů však nedokáži odhadnout.
  • Marcela Háchová
    2011-01-12 13:42:11
    193.179.220.250
    Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám kočičku, britku, 12.4.2010 jí byl jeden rok. Můj problém se týká mrouskání kočičky. První mrouskání, musím přiznat, jsem nepoznala. Druhé už ano, proběhlo v desátém měsíci a trvalo pět dní. Další následovalo po deseti dnech a trvalo čtyři dny. To už jsme ale byly objednány na kastraci, která proběhla skoro v roce kočičky (14 dní před dovršením roku). Pan veterinář mi sdělil, že provedl celkovou kastraci, tedy že ji odstranil i vaječníky a dělohu. Přesto jedenáctý den po kastraci začala kočička opět mrouskat, doba mrouskání čtyři dny. Na můj dotaz jak je to možné mi pan veterinář sdělil, že se ji zřejmě ještě „nevyplavily“ všechny hormony, ale že už to je jistě naposled. Od té doby kočička v průměru každých 42 – 45 dní mrouská, tentokrát jí to vydrží 6 – 8 dní. S postupujícími dny to nabírá na intenzitě. Jsem z toho už něšťastná. U pana veterináře, který kastraci prováděl jsem se už dvakrát ptala, a on mi pokaždé odpověděl, že to není možné, že si to nedovede vysvětlit. Prosím Vás, zda by jste mi mohli poradit co mám dělat. Kočičku mrouskání velice vyčerpává a já bohužel celé noci nespím. Také se bojím, aby to kočičce nějak neublížilo. Když totiž odmyslím mrouskání, tak je to jinak moc milá a zlatá kočička, se kterou nejsou žádné problémy. Děkuji ji Vám za pochopení. Háchová Marcela

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    vážená paní,

    asi by se dala doporučit různá hormonální vyšetření, ale nejjednodušší asi bude revize operace, při kastraci může zůstat v dutině břišní nepatrný kousek vaječníků, který je normálně hormonálně aktivní a má tento stav na svědomí. Bohužel se to občas stává a nejjednodušší a definitivní je zrevidovat kastraci a případný tzv. rest ovarií odstranit. Na všem je nejlepší se domluvit s lékařem, který operaci prováděl.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Michaela
    2010-12-18 19:21:51
    90.179.111.168
    Dobrý den mám, takový problém náš kocour má zánět v očičkách a má mokrý čumák. Dávali jsme mu lidské kapky do očí ale nějak nezabírají, tak se ptám jestli mám přijet na prohlídku a nebo stačí nějaké léky. Předem děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji navštívit veterinárního lékaře, protože výtok z obou očí u kočky nemusí signalizovat pouze onemocnění samotného oka, nýbrž i onemocnění celkové.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky