Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 57 z 220 (záznamy 281 až 285 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Lenka
    2013-01-06 11:26:52
    127.0.0.1
    Dobrý den chtěla bych podrobný popis vysvětlení. Měla jsem 16 letou fenku která onemocněla, měla v plicích vodu a téměř se dusila nemohla ani spát ležet, protože jakmile si lehla voda v plicích ji doslova topila. Zašli jsme na veterinu, kde ji dali antibiotika. Ty ji pomohly, na kontrole plíce měla zdravé bez jakékoli škody. V průběhu léčby přestala vylučovat moč jak ta voda z plic se z ni dostávala ven?.Po následujících dvou dnech přestala čurat, byla zmatená jen neustále pila ale nic týden nejedla skoro pořád jen ležela. Zašli jsme na veterinu, kde mi řekli že ji selhávají ledviny? Čím to bylo když ty měla v pořádku a léčili jsme plíce? To jako ta voda z plic byla tak velká, že to ledviny nezvládly? A proč vlastně přestala čurat? Nešlo to nebo se cítila tak špatně, jak vypadala že všechno vzdala? Je možné ze psi vycítí smrt, že při jejím odvezením na veterinu, kde jsem se s ní loučila věděla, vycítila že je konec? Myslíte ře se s tím smířila, nebo mi to vyčítá? Dostala euthanasii, asanace Xylapan a.u.v.inj 50ml, Narketan 10 a.u.v. inj 50ml, T 61 inj 50ml můžete mi i u těchto látkách něco říci? Jak probíhá to uspání? Uspali ji a já ji držela v náručí, pak se doktorka vrátila a mi museli odejit a byla tam tak 10 minut pak přišla a řekla tak už! Jak se psi při tomto v posledních chvílích cítí? Opravdu mají takové křeče, vylézají jim oči z důlku a je jim příšerně? Copak nemá tohle všechno proběhnout bez jakákoli jejího povšimnutí? v narkóze přeci nic necítí ne? i přes to jak se cítí? Při posledních vteřinách působení injekcích? Prosím odpovězte mi co nejdříve a na vše moc děkuji za váš čas. Ještě poslední dotaz při popsaní jak se Jenny chovala mi doktorka řekla, že můžeme ještě udělat testy na kolik jsou ledviny poškozené, ale jestli se chová atypicky jak říkám myslím že ji to nemine řekla myslíte že i přes to jsem měla na testy počkat že by měla šanci? Já jen že teď pochybuju jestli jsem neudělala moc rychlej spád ale hubla mi před očima nejedla trpěla diky za odpovědi Jenny

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Lenko,

    přehršel vašich otázek přesahuje rámec poradny. K diagnóze, léčbě a prognóze případu Vaší Jenny se stejně nemohu vyjadřovat, neb nemám dostatek informací. Vámi popisované preparáty použité k eutanazii představují kombinaci normální narkózy na úvod a po uvedení do narkózy byl teprve podán preparát, zastavující životní funkce - takže průběh je jako pozvolné usínání, nic víc.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Lenka
    2012-12-21 21:03:37
    127.0.0.1
    Mému 8letému yorkšírkovi byly chirurgicky odstraněny kameny z moč. cest - dle vyšetření šťavelan vápenatý. Zajímalo by mě jak předcházet recidivě a nemocem spojeným s kameny. Je to možné úpravou stravy, zvýšením tekutin nebo jinak? Názory dvou lékařů se rozcházejí, proto hledám info na internetu. Je možné poznat teplotu u pejska jinak než teploměrem (teplá ouška?). Děkuji za odpověď Lenka

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní,

    na každý typ urolytů jsou dnes vypracované velmi podrobné receptury diet. Pokud jste v nejistotě, pak vyhledejte veterinárního urologa a nechte si vypracovat plán prevence tvorby urolytů. Bohužel u yorkshirů se situace ještě komplikuje přítomností dysplazie jaterních cév (tzv. shuntem), kdy jedním z typických příznaků tohoto onemocnění je právě výskyt urolytů. Takže toto je zas problém interní, který se pak řeší ve spolupráci se šikovným chirurgem.

    Teplota se měří u psů skutečně nejlépe v konečníku, ostatní metody ( teplota uší, lesklé oči atd. ) jsou metody velmi subjektivní, v nejlepším případě pomocné a orientační.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Veronika
    2012-12-13 20:41:48
    127.0.0.1
    Děkuji za rychlou odpověď. Ale asi jste zcela nepochopil důvod mého zdlouhavého dotazu. Nechtěla jsem od vás zhodnotit postup lékařů, jsem s panem doktorem spokojená. Vzala jsem to ze široka jen proto, abyste věděl, proč tu kýlu má a proč se jizva tak špatně hojila. Šlo mi jen o radu ohledně možných způsobů léčby kýly (když vynecháme tu chirurgickou) a jestli má nějakou cenu ten bederní pás? Přišlo mi lepší, položit dotaz zde, kde mi na něj odpoví odborník, než se ptát někde na nějakém fóru chovatelů.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Bohužel tímto způsobem vznikají četná a častá nedorozumění. Problémem už bývá pouhá terminologie. Např. co to je "velká kýla"? Zpravidla se tím myslí velikost kýlní branky, vy ji pravděpodobně chápete jako momentální velikost obsahu kýlního vaku. Ve Vašem původním dotazu ani není uvedeno o jakou kýlu se jedná. Žádný veterinární lékař, natož nějaký laik, který Vaší fenu ani neviděl, natož aby ji vyšetřoval nemůže zodpovědně říct, že to, nebo ono pomůže, či nepomůže. Co je obsahem kýlního vaku bývá součástí vyšetření. Někdy se to dá se značnou pravděpodobností odhadnout klinickým vyšetřením, jindy je nutné použít diagnostické přístroje. Podle Vašeho popisu stavu nevěřím, že by se fena mohla uzdravit bez chirurgického zákroku.

    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Veronika
    2012-12-12 21:00:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o váš názor. V červnu jsme s naší fenkou ( rhod. ridgeback, 8 let) skončili na veterině, trpěla průjmy a zvracením. Po měsíční neúspěšné léčbě pomocí infuzí (během které klesnul albumin na kritické minimum), vzali fenku na operaci, aby se na střevo podívali, jestli tam není nějaký cizí předmět a vzali histologii. Cizí předmět nenašli a z histologie zjistili, že je ve střevě velký zánět a výskyt eosinofilů. Začali jsme tedy užívat kortikoidy a krmit hypoalergeními granulemi. Stav se zlepšil, průjmy a zvracení ustaly. Ale zřejmě díky nízké hladině albuminu se rána hodně špatně hojila a asi v říjnu jsme si všimli, že se pod zahojenou jizvou, kterou má přes celé břicho začala objevovat boulička. Tak jsme běželi na veterinu, tam nám potvrdili, že to kýla je, ale že to nic není. Před měsícem jsem na veterině byla znovu, že se kýla hodně zvětšuje, pan doktor jí prohmatal a řekl, že je to jen tuk a že to nic není. Teď je o necelý měsíc později, kýla už je velká řekněme "co by se do dvou dlaní vešlo" a stále se zvětšuje, začala mít i trochu nepravidelný tvar... Je možné s tímto něco dělat, aby se kýla zmenšila nebo úplně ztratila nebo se opravdu nedá dělat nic? Jak by se poznalo, že už to není jen tuk, ale např. střeva? Mimochodem, fenka je kost a kůže a k tomu má jen veliké břicho, které měla vždycky hubené a na něm tu kýlu jako dvě dlaně... Koupili jsme lidský bederní pás, kterým jí to stahujeme, když jdeme ven, aby si mohla bezpečně alespoň trochu popoběhnout, má to smysl? Moc děkuji za odpověď. Veronika H.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že Váš celkem obsáhlý dotaz je nad jejím rámcem. A navíc, chcete aby někdo posoudil a zhodnotil práci veterinárního lékaře na základě Vaší interpretace. To však takto není možné. Máte- li k postupu veterinárního lékaře důvěru, řiďte se jeho doporučeními. Pokud chcete jeho postup nechat zrevidovat, upřesnit diagnózu, případně nechat provést hlubší diagnostiku, požádejte, aby vás referoval na jiné pracoviště. Samozřejmě se můžete na takové pracoviště obrátit i sama, ale je mnohem výhodnější, když to uděláte ve spolupráci s ošetřujícím veterinárním lékařem.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Petra
    2012-12-03 13:53:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám doma 1 týdenní štěně, je to kříženec velkého knírače (matka) a pravděpodobně labradora (otec). Štěně bylo ve špatných podmínkách. Krmeno jen těstovinami, v 10týdnech měl zhruba 4kg. Krmíme 3x denně kvalitními granulemi, podle výrobce by měl dostávat 250gr jako celou krmnou dávku. Pes vyluxuje misku během minuty, a stále se chová, jako že by měl hlad, jak poznám, jestli hlad má, nebo ne? je třeba ke granulím dodávat ještě něco jiného? Dá se přibližně odhadnout jak bude pes velký, a těžký? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,

    jednotýdenní štěně bude asi omyl a vůbec je ve Vašem dotazu mnoho nejasností. Věk je celkem podstatný. U starších štěňat bych pokládal krmení 3x denně za zbytečné, možná ani jedno z krmení psa nezasytí. Velikost psa je dána hlavně geneticky. S rozumnou mírou pravděpodobnosti se na velikost štěněte v dospělosti dá usuzovat jen u čistokrevných zvířat. I když znáte oba rodiče (a Vy znáte pravděpodobně jen matku), kteří nemají prokazatelný průkaz původu, může být jejich potomek vzhledově zcela odlišný. I vzhledem k výše napsanému je otazné, zda je dané Vaše krmení vhodné. Podle čeho jste dospěla k názoru, že krmíte kvalitním krmením? Podle reklamy? Podle ceny? Podle kvality stolice? Já se ještě nesetkal s případem, kdy by sám prodejce tvrdil, že prodává šmejd. Nicméně, pokud Váš pes dobře prosperuje, tak se dá usuzovat, že ano. V opačném případě je zapotřebí intervence veterinárního lékaře, který stav posoudí a navrhne postup k nápravě.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky