Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Koně
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 6 z 46 (záznamy 26 až 30 z celkových 228)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • František
    2015-03-18 19:15:08
    127.0.0.1
    Dobrý den. Mám 12 letou kobylu (dušnou, dostává každé 3 měsíce kortikoidy) Před 14 dny se ji udělal otok na břichu ze spodu, horečka 40,6 C špatná koordinace pohybu (kolíbaní zadních nohou), apatie, nežrala, viditelný tep v žilách na krku, hodně čůrala. Veterinář nasadil ATB nitrožilně, pak norodin, horečka klesla, jídlo začala přijímat po malých dávkách, ale viditelný tep, otok na břichu se zvětšil a rozšířil mezi přední nohy. Chtěl jsem se zeptat na Váš názor, co by to mohlo být? Jak dál postupovat a jak řešit situaci, otok pod břichem. Děkuji František. Rozbor krve hodnoty, které su zvýšené, snížené: MCHC 37, Thrombocytes 79, Segmented neutrophils 72, Monocytes 6, Chloride 93, ALT (GPT) 18, Alkaline phosphatase 457, GGT79, GLDH 29, Albumin 22, Glucose 1.8, LDH 672, Magnesium Magnesium0.5, Leukocytes 14.0, Segmented neutrophils (abs) 10017 Monocytes (absolute) 825

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Přes zaslání poměrně podrobné informace není bez klinického vyšetření praktickým veterinárním lékařem na místě bohužel možné stanovit diagnózu a doporučit další postup - jednoduchým e-mailovým sdělením, jak požadováno.

    MVDr. K. Daniel
  • Lenka
    2015-01-20 07:51:58
    127.0.0.1
    Dobrý den. Měla bych otázku ohledně dvou starých koní. Pracuji na statku již 6 let. Jedná se o kobylku která má 24 roků a valach 25. V těch letech už mají dýchací potíže. Začátkem loňského roku začali postupně hubnout. Snažím se jim kupovat jisté žrádla na přibrání, malinko to pomohlo. Ale na co se chci zeptat. Majitelka chce aby tito staří vyhublí koně byli pořád venku i v noci za jakéhokoli počasí bez přístřešku nemají si tam kde lehnout ani se schovat. Ráno kolikrát přijdu když je tam kolegyně nechá a jsou vytřepaní a zdají se mi být i vyčerpaní. Můžou takto tito koně být venku? Kočišková Lenka

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Hlavní tři důvody hubnutí u koní bývají: parazitární infestace, problémy s chrupem, chronické jaterní onemocnění.

    Otázku odpovídajícího ustájení koní řeší Zákon na ochranu zvířat a jeho upřesňující vyhlášky.

    MVDr. K. Daniel
  • Věra
    2015-01-16 21:18:07
    127.0.0.1
    Dobrý den, doma mám 5-letou kobylu, která je poměrně žravá co se týče sena a trávy. Bohužel kuli nepřízni počasí teď jezdíme asi jednou do týdne. A teď se nám podvakrát za sebou při vyjížďce stalo. Kobyla byla ze začátku aktivní, ale po době se začala ploužit, potit se, zhluboka dýchat a jednu chvíli byla slabá na nohou. Když jsme došli do stáje trošku pohrabávala přední nohou a stavěla se na močení. Ale asi za 1-2 hodiny už normálně žrala a vše bylo v pořádku. Mohla bych znát váš názor co by to mohlo být? Mohlo by jít o černé močení a nebo třeba jen nevolnost tím jak je žravá a momentálně málo ježděná. Děkuji Věra D.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Na základě popsaných příznaků se nezdá velmi pravděpodobné, že by se jednalo o klinický stav zjednodušeně popisovaný jako "černé močení".

    Diagnóza i návrh řešení je podmíněn klinickým vyšetřením zvířete praktickým veterinárním lékařem a je velmi pravděpodobné, že může být nezbytné i laboratorní vyšetření biochemických, případně i hematologických parametrů dotyčné klisny.

    MVDr. K. Daniel
  • Iveta
    2015-01-14 19:12:10
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v kolikati se hřibátko má očkovat. Koupila jsem si 7měsiční hříbě a chci aby bylo přeočkován. A chtěla bych vědět co mu mám dát za vakcínu a od kolika letech. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Koně se nejčastěji vakcinují proti chřipce, tetanu a herpesvirovým infekcím. Podle druhu použité vakcíny od věku 5-6 měsíců.

    MVDr. K. Daniel
  • Zdeňka
    2015-01-14 14:24:00
    127.0.0.1
    Dobrý den, můj koník při čištění prohýbá záda i když mu přejedu prstem přes páteř tak ještě víc, při sedlání je v pohodě, ale když chci nasednout tak se brání uhýbáním. Také jsem si všimla že odlehčuje zadní nohy, dělá mu také problém jít po tvrdém a po kamínkách. Myslíte si že je problém v bolesti zad a co mi doporučíte. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Doporučit lze pouze vyšetření koně praktickým veterinárním lékařem; přitom není vyloučeno s ohledem na lokalizaci problému, že může být zapotřebí i rtg vyšetření páteře.

    MVDr. K. Daniel

 
Komora veterinárních lékařů České republiky