Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 69 z 86 (záznamy 341 až 345 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Ulačaková
    2010-03-11 07:58:28
    81.90.172.54
    Mám 8-letého kocourka, který trpí delší dobu průjmem. Dnes jsem našla ve stolici krvavé stopy. Co to znamená a mohu mu nějak pomoci sama? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud má kocourek průjem delší dobu, je potřeba zjistit příčinu. Ta může být dietetická, infekční, parazitární, porucha některého z trávících orgánů, jater, žláz s vnitřní sekrecí, atp. Mezi zjišťováním, tj. vylučováním různých příčin již standardně probíhá souběžně i léčba. Pokud se objeví průjem, je dobré jako první pomoc odebrat kocourkovi krmivo, případně odčervit a často se problém vyřeší. Objevila-li se v trusu již krev, je potřebné již doma nic nezkoušet a urychleně navštívit veterinárního lékaře.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Mirka Hejdová
    2010-03-01 11:14:53
    81.90.250.239
    Dobrý den, máme dvě kočičky - sestry, nyní 6 měsíců. Asi ve 3 měsících se jedna přisála k bradavce druhé kočky a snažila se cucat. Zřejmě to bylo té druhé kočce příjemné, a tak kdykoli začne vrnět, přisaje ke své vlastní bradavce a cucá, klidně i hodinu. Zatím jsme kočky nekastrovali, jsme objednaní příští týden (v 6,5 měsících). Chci se zeptat, jestli tento problém po kastraci zmizí, případně, jak to máme kočku odnaučit. Děkuji, M. Hejdová

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Odpověď lze pro tento případ hledat v analogii s dítětem, když si cucá palec. Spokojenost kojence (a v nejrůznějších obměnách i odstaveného mláděte) je naplněna 3 podmínkami:

    a) nasycením, tj. naplněním žaludku

    b) množstvím „cuců“, které bylo nutno k nasycení vykonat (když to teče rychle, tak je potřeba se docucat jinak)

    c) nasáváním feromonů, které jsou produkovány žlázami v okolí mléčné žlázy. Pod vlivem těchto feromonů se uvolňují endorfiny, známé toť hormony štěstí.

    Koťatům tato činnost tudíž činí nesmírně příjemně a velmi těžko se jí zbavují. Většinou je potřeba jemně tuto činnost přerušit a kotě zaměstnat jinou činností. Pokud nevznikne zánět či poranění, je to možné ignorovat, s přibývajícím věkem vysávání druhých koťat postupně vymizí. Kastrací se s velkou pravděpodobností tento problém nevyřeší, ale v pubertě (7.-9. měsíc) začnou mít kočky jiné zájmy a vzájemné vycucávání samo odezní.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Magdalena Fikoczková
    2010-02-28 17:15:53
    90.178.143.216
    Dobrý den, chci se zeptat kolik stojí kastrace kočky má 2 roky a váží cca kilo. Momentálně je finanční stránka důležitá ale kastrace je nutná. tak hledáme nejlevnější kliniku. Děkuji F

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den, přečtěte si prosím záhlaví této poradny. Zjistíte tak, že váš dotaz nemůže být zodpovězen. Děkuji za pochopení.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Eva Sedláková
    2010-02-22 21:51:09
    85.160.19.96
    Dobrý den. Kotě od mé kočky T. šlo v květnu do Německa. Den před odjezdem bylo na FeLV negativně testované. Paní v Německu nenechala kotě na FeLV očkovat, ale na výstavy s ním chodila. Nyní je u jedenácti měsíčního kotěte FeLV test pozitivní. Jelikož má kočka T. v prosinci umřela na lymfom (již jsem se u Vás ohledně lymfomu dotazovala 23.1.2010) paní z Německa se zmínila, zda virus FeLV nepřišel od má kočky T. Kotě, (sourozenec toho německého) které jsem si nechala, bylo na FeLV negativně testováno a očkováno v půl roce. Nyní pozaslané informaci z Německa jsem u svého kotěte nechala udělat druhý test, s negativním výsledkem. Prosím, je možné, kdyby má kočka T. co odešla na lymfom i přes negativní test (v pěti měsících) a očkování na FeLV (3x) měla FeLV virus a kotě, které s ní po celou dobu žilo bylo opakovatelně negativní. Děkuji za odpověď Eva Sedláková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    na Váš dotaz je možné na jedné straně odpovědět velmi jednoduše, slovy mého učitele patologie Prof. Zendulky: " V patologii není nic nemožné", na straně druhé by si odpověď vyžadovala několikastránkové pojednání a dost se vymyká záměru a účelu této poradny. Přečtete-li si pozorně záhlaví, dozvíte se, že Vás má poradna orientovat v problému a Vy orientovaná již evidentně jste. Ale abych Vás jen neodbyl. Záleží na spoustě faktorů a aby to bylo ještě složitější, některé z nich asi ještě ani neznáme. Je třeba si rozebrat co test opravdu testuje, tj. jaký test Vaše kočky absolvovaly. Lymfom může mít více příčin, takže není možné vyloučit, že Vaše kočka byla negativní a opravdu nemusela být nositelem FeLV. Také však není možné zcela vyloučit, že kočka nositelem FeLV byla. A samozřejmě se také nedá vyloučit, že se mohlo kotě nakazit až v Německu. Pro podrobné vysvětlení problematiky přenosu se objednejte u veterinárního lékaře, který se specializuje na problematiku infekčních nemocí malých zvířat.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • martina
    2010-02-12 18:08:11
    88.146.207.2
    Dobrý den, mám tříletého kocoura, žije venku i doma. Neustále se mu objevují články tasemnice. Zkoušela jsem prášky na odčervení speciálně na tasemnice. Chvilku je klid a za 1,5 ji má znovu. Jak se účinně tasemnice zbavit? Kocour se zdržuje v bytě a mám strach, abychom se od něj nevědomky nenakazili. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ve Vašem případě by bylo záhodno zjistit o jakou tasemnici vůbec jde. U koček, jako u konečného hostitele, se nejčastěji vyskytují tasemnice Dipylidium caninum a Taenia taeniaeformis. Člověka neohrožují a léčba nebývá obtížná, musí však být cílená a kontrolovaná. Z hlediska nebezpečí pro Vás a Vaší rodinu by měl velký význam případný nález tasemnice Echinococcus multilocularis, u které může být člověk mezihostitelem. Nevím co znamená "za 1,5 ji má znovu" a "zkoušela jsem prášky". Doporučuji: Nic nezkoušejte, navštivte veterinárního lékaře, který provede náležité vyšetření a na jeho základě stanoví léčbu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky