Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 7 z 86 (záznamy 31 až 35 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Monika
    2015-04-18 19:36:42
    127.0.0.1
    Dobrý den potřebovala bych poradit, mám doma kocourka od koťátka a v lednu jsem si z venku domu vzala kočičku, která pořád chodila v mrazech k našemu vchodu a já neměla to srdce ji nechat mrznout. Ale teď mi nastal problém, že se asi kočička začla mrouskat a náš kocourek kolem ní teď pořád lit a já nevím co teď. Moc vám děkuji za radu.

    Odpovídající: MVDr. Kateřina Slabá

    Dobrý den,

    pokud chcete od kočičky v budoucnu koťátka, musela byste je od sebe oddělit, nedá se ze zdravotních důvodů zcela doporučit, by kočka zabřezla již při prvním mrouskání, kdy ještě není zcela fyzicky dospělá.
    Pokud koťata nechcete, doporučuji kočičku vykastrovat  a pokud byste nechala vykastrovat kocourka, jeho moč nebude tolik cítit, nebude značkovat a  bude se pravděpodobně méně toulat (pokud chodí ven), takže lze doporučit kastraci i u něj.

    S pozdravem,
    MVDr. Slabá
  • marie
    2015-03-31 09:33:24
    127.0.0.1
    Máme dvouletého britského kocourka. Ten o víkendu 24h nečural, takže jsme v sobotu o půlnoci jeli na pohotovost. Tam dostal injekce antibiotika a proti bolesti. V neděli už začal čurat, ale ještě pořád ne v normální míře. V pondělí ráno jsme pak šli ještě zkontrolovat moč a krev. Protože byl dehydratovaný, dostal zavodňující kapačku. Odpoledne jsme pro něj šli, ale prý se objevily komplikace: voda se mu i přes poměrně malý objem zavodnění dostala do plic, má edém. Ovšem opět na léky na odvodnění reaguje atypicky: sám je vysušený, ale v plicích se voda ještě drží. Proto mu teď ráno dali znovu zavodňující kapačku, ale mají strach, aby to zas neprostoupilo do plic. Nevědí, co s ním. Nemáte s tímto nějakou zkušenost? V moči neměl krystalky, jen ph 7. a z krve jsou ledviny i srdce v pořádku. Měl ji jen hustou, dehydratovanou a počet bílých krvinek byl lehce pod hranicí.

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,
    pokud si přečtete záhlaví této poradny, tak zjistíte, že váš dotaz nemůže nikdo odpovědět.

    Bronislav Kozák
    administrátor

  • Martina Horáková
    2015-03-26 16:00:41
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je někde uveden seznam všech antiparazitik - jak pro kočky tak pro psy. Bohužel se i my potýkáme s bojem proti blechám. Přípravky které zabrali jiným jsou pro "naše" blechy jako archivní víno a pomalu už i ty, který u nás fungovaly. Denně luxuju, vyklepávám deky do vany, peru, vytírám, a ony ne a ne změnit bydliště. Děkuju za radu a případné doporučení Přeji hezký den Horáková M.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Horáková,

    celkový seznam antiparazitik prodávaných v České republice vám nejsem schopen poskytnout. Obecně při boji s blechami je potřeba uplatnit 3 zásady – souběžně co nejúčinněji zahubit všechny dospělce na psovi (koupelí, silným antiparazitikem), stejně intenzivně sanovat prostředí (úklidem, aplikací insekticidů) a poté aplikovat dlouhodobě působící antiparazitika. Ta jsou ve formě obojků, postřiků, kapek (spot –on), injekcí a tablet. Na základě zkušeností  z proběhlé zimy doporučujeme současně s kroky 1 a 2 podávání tablet s antiparazitárním účinkem na 1-3 měsíce. Počítejte s tím, že v některých případech intenzivní bleší invaze je potřeba skutečně povolat i profesionální firmu provádějící DDD, protože se jinak nezbavíte všech vývojových stadií blech, která se vyskytují v prostředí vašeho bytu. Vhodný postup je vhodné naplánovat s vaším veterinárním lékařem, protože je nutno zohlednit zkušenost s dosud používanými  preparáty a individuální vnímavost daného jedince k použitým lékům.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Míla
    2015-03-09 13:27:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je vhodné nechat vykastrovat kočku ve věku 7,5 měsíce, jestli to není příliš brzo? Náš veterinář sdělil, že od půl roku věku je možno kočky kastrovat. Má nějaký vliv velikost a váha kočky? Pokud nemá ani 2 kg, je to na závadu? Nemůže jí to nějak uškodit v dalším vývoji, jistě ještě roste. A co stejně starý kocourek? Dočetla jsem se ve vašich odpovědích, že nedoporučujete v takto mladém věku kastrovat samce, tak jaký je nejvhodnější věk? Pro úplnost uvádím, že se dotazuji na venku žijící kočky, rasy "pouliční směs", 2x denně krmené granulemi, konzervami. Dále bych se chtěla zeptat, jestli existují nějaké méně invazivní metody chirurgické kastrace, bez větších vnějších ran, případně zda lze o takový zákrok běžně požádat veterináře a jaký je (řádově) cenový rozdíl mezi takovým a běžným zákrokem a je-li to přínosem i pro zvíře, zejména pro venku žijící (nebo je to "jenom dobře vynaložená suma pro dobrý pocit majitele"?). Ptám se, protože jsme nechali před rokem kastrovat kočku a opravdu vypadala více než týden velmi zbídačeně, a jen s obtížemi se pohybovala s asi 5 cm ránou na boku (mezi žebry a zadní packou, řez vedený rovně shora dolů). Tak než vystavím další, v tomto případě velmi mladé zvíře takovému zákroku, ráda bych znala všechny možnosti. Děkuji za zodpovězení dotazu. M.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Endysová,

    technicky lze kastrovat kočku od 2 měsíců věku. Osobně doporučuji kastrovat zvířata pohlavně a tělesně dospělá. S kočkami v tomto období chodí lidé i se sedmiměsíčními – je to dáno vrcholnou říjovou sezonou ( únor, březen).  Kočky kastrované i v raném věku většinou dorostou normální velikosti a neliší se od koček kastrovaných v dospělosti. Naopak u kocourů doporučuji kastrovat co nejpozději ( většinou je to bohužel jen do prvního „ sprejování“ ), aby dosáhl tzv. samčího habitu, tj. vyrostl do své maximální velikosti , měl pěkně velkou hlavu a mohutné kosti.

    Za nejšetrnější kastraci považuji kastraci z ranky pod pupíkem, zručnému chirurgovi stačí velmi malá ranka. Kastrace laparoskopická a klasická je u kočky , co se týče invazivity, naprosto rovnocenná, ale laparoskopická je technicky a přístrojově mnohem náročnější.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Petra
    2015-02-26 21:52:25
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám doma čtyřletou kastrovanou kočku domácí. Kočka žije pouze v bytě. Nažrala se, asi po půl hodině začala zvracet asi 15x za sebou. Nejdříve potravu, pak šťávy a potom asi 7x zvracela krev. Nejdříve více, pak spíše obarvenou tekutinu. Ihned jsme navštívili veterináře. Ten konstatoval, že příčinu nezná, vyšetřil jí pouze pohmatem. Píchnul jí antibiotika a dal nám nějaký prášek, který se rozpustí ve vodě a nahradí tak kočce stravu. Máme podávat tuto kašičku 24 hodin, odebrat krmivo a následující den veterináře opět navštívit. Do večera už kočka nezvracela a vykazuje známky normálního chování. Radil byste mi navštívit jiného veterináře, aby provedl důslednější vyšetření, nebo máme čekat, zda se to bude opakovat? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Tůmová,

    zvracení je příznakem mnoha onemocnění a velmi častým důvodem návštěvy veterinárního lékaře. Velmi často je vlastně jen projevem samoléčby – potrava je vyhodnocena jako nevhodná a je vyzvracena. Tento stav může vyvolat i slabý zánět žaludku a jak jste se sama přesvědčila, jednoduchá opatření a léčba mohou být dostačující. Naprosto se ztotožňuji s postupem kolegy, také teprve po neúspěchu se základní léčbou, přidání se dalších příznaků či recidivách začínáme s dalšími vyšetřeními. Pokud se chová kočička opět zdravě, normálně žere a pije, pak ji stačí pravidelně sledovat.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky