Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 71 z 86 (záznamy 351 až 355 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva Sedláková
    2010-01-23 13:24:01
    85.160.0.22
    Dobrý den. V prosinci jsem přišla o sibiřskou dvouletou kočičku na lymfom v hrudním koši. Kočička byla negativně testována na Felv, FIV, DNA-PKD, negativní vyšetření na HCM, základní očkování a vakcinace Felv. Její rodiče taktéž očkováni a negativně testováni. Od majitelky vím, že se v linii lymfom nevyskytl. Prosím, jak dalece je toto onemocnění dědičné. Po kočičce jsou desetiměsíční koťata. A jaké mohu udělat opatření pro jejich zdraví. Děkuji Eva Sedláková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    na Vaši otázku musím upřímně odpovědět: nevím. Prevence je tudíž obecná. Správná výživa, zdravé prostředí, preventivní testy a případně včasná diagnostika. Diskuse o genetických faktorech onemocnění lymfomem se vedou už léta a jednoznačný závěr není. Existuje jistá dědičná dispozice k onemocnění, ale klasicky dědičné onemocnění lymfom nebude. Lymfom je asi vůbec nejčastější druh rakoviny u koček, má různé formy a různé příčiny.Nejznámější jsou lymfomy retrovirového původu, proto se kočky testují, případně vakcinují. Ale např. v USA se nyní také hojně připisuje vznik kočičího lymfomu trvalým pobytem kočky v bytě kuřáka. Tak hodně štěstí

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Dagmar Housová
    2010-01-21 14:19:27
    193.228.234.4
    Hezký den, přeji, chtěla jsem se jen zeptat, čím léčit ušní svrab u koček a jak je to s lékem a léčbou Biomectinem. Slyšela jsem, že pro léčbu ušního svrabu u koček je dost drastický a může i uškodit. Do jaké míry je to pravda? Nebo je to jen šíření zbytečných obav chovatelů, u kterých se léčba inj. Biomectinem u jejich koček či psů (tak, jak se to může stát i u jiného léku) nesetkala zrovna s úspěchem, tak, že mohl až poškodit zdraví? Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pokud si přečtete záhlaví této poradny jistě pochopíte, že Vám nemohu v odpovědi napsat žádný konkrétní přípravek, který je indikován při ušním svrabu u koček. To Vám doporučí Váš veterinární lékař. Biomectin (Biomectin 1% inj. ad us vet.) je antiparazitikum, které je určeno pro léčbu skotu, ovcí a prasat. Obsahuje účinnou látku ivermectin, avšak nikoliv ve vodném roztoku, ale v roztoku propylenglykolu. A to je velký problém při jeho případném použití v rozporu s registrací (tzv. "off label"), např. u koček. Nedá se jednoduše naředit vodou. Veterinární lékař by měl nejprve použít přípravek, který je registrován pro léčbu ušního svrabu u koček a pokud to z nějakého důvodu není možné, mohl by za jistých okolností použít i Biomectin.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • M. Mikesková
    2010-01-18 13:40:06
    79.127.226.106
    Máme doma 3 kočky. Dvě 5-ti leté samice a osmiměsíčního kocourka. Druhý den mají kočičky zatažená třetí víčka tak do jedné čtvrtiny, někdy méně. Před 10 dny byly očkovány kombinovanou vakcínou Qadricat. Může to souviset? Stravu i tekutiny přijímají bez problémů. Odčervuji pravidelně. V poslední době jsou trochu nervózní, mladý kocourek jim nedá pokoj a doráží na ně. Občas je prohání a skáče na ně, zřejmě si chce si hrát.Vím, že zatažené 3. víčko je problém. Mám raději zajít k veterináři?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    u oboustranného zatažení třetího se zpravidla jedná o tzv. Hawův  syndrom. Bývá přítomen při onemocnění jater, při různých infekčních onemocnění koček a také u koček výrazně napadených parazity. Vzhledem k tomu, že prolaps se objevil po vakcinaci, je možná příčina i v souvislosti s vakcinací. Vakcinace významně "zaměstná" imunitní systém a pokud se v chovu vyskytuje skrytě bas nikterak závažné, onemocnění, byť skrytě, může se po vakcinaci manifestovat a projevit např. Hawovým syndromem. V každém případě byste měla navštívit veterinárního lékaře, který provede potřebná vyšetření.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Garbarčík Zdeněk
    2010-01-15 10:52:18
    85.132.227.136
    Dobrý den mám na Vás dotaz. Chtěl bych si dovézt kotě ze Slovenska od příbuzných, co musí to kotě splňovat a jestli, k němu potřebují nějaký očkovací průkaz nebo doklad. Děkuji za kladnou odpověď. S pozdravem Garbarčík Zdeněk.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    kotě musí být samozřejmě zdravé. Bude potřebné, abyste navštívili s kotětem (Vy, anebo Vaši příbuzní) na Slovensku soukromého veterinárního lékaře, který Vám po splnění zákonných náležitostí vystaví pro kotě petpas. Seznam soukromých veterinárních lékařů k tomu kompetentních a všechny další podrobnosti najdete na http://www.svssr.sk/.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Romana Dubnova
    2010-01-14 13:42:42
    89.185.227.187
    Dobrý den, nejdříve děkuji za odpověď MVDr. Lubomír Hoškovi. Prosila bych ještě o radu ohledně krmiva. Jak jsem již zmínila chováme ruské modré kočky. Máme jednu 1,5 roční kočičku a teď jsme si k ní pořídili ještě 6ti měsíční také samičku. Tu větší jsme už krmili adultkou, ale u jídla je ne vždy mohu hlídat a oddělit, navíc ta starší je zvyklá si chodit na granule během celého dne, když jsme mimo domov. Doporučil by mi prosím někdo granule, které by mohly mít obě současně? Četla jsem, že strava pro dospělé kočky může tak mladému koťátku ještě ublížit. Také mám dotaz k barvě očí. Pokud má kotě ruské modré v 6ti měs. stále zelený jen střed a obvod duhovky má žlutohnědý, je to čistě otázka genů nebo to může způsobit jiná příčina? Třeba nedostatek nějaké látky ve stravě? Může se barva ještě změnit nebo už je v tomto věku trvalá? Děkuji za rady. RD

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    výrobci superpremiových i prémiových krmiv vyrábí diferencované krmení podle věku. Pro dospělá zvířata se vyrábí různé krmení i podle způsobu chovu, či podle  pohlaví. Přečtete-li si analytické složení, zjistíte rozdíly, které však nebývají propastné. Nejvíce se liší v obsahu minerálních látek, zejména vápníku. Některá standardní krmení pro kočky ani krmné dávky podle věku nerozlišují a doporučují dávku pouze podle hmotnosti. Budete-li krmit Vaše kočky krmivem pro koťata, budete Vaši starší kočku překrmovat. Na druhou stranu, půlroční kotě už není žádné malé koťátko, ale vbrzku statná puberťačka. Přečtete-li si záhlaví poradny, jistě pochopíte, že žádné konkrétní krmení Vám doporučit nemohu. To však rád udělá Váš veterinární lékař. Z Vašeho dotazu  není přímo patrné, zda má kotě žlutohnědou barvu okraje duhovky jen na jednom oku, anebo na obou očích. Předpokládám to druhé, byť dotaz píšete v jednotném čísle. Oko by bylo potřeba vyšetřit, nicméně, nejpravděpodobnější je žlutohnědá barva dána geneticky. Původně totiž měly ruské modré kočky oči jantarové. To bylo v carském Rusku. Současný standard se smaragdovýma očima je výsledkem šlechtění po I. světové válce a mimo Rusko.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky