Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Kočky
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 78 z 86 (záznamy 386 až 390 z celkových 426)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Aneta
    2009-09-10 13:46:54
    90.179.214.22
    Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu ohledně nalezené kočky. Kočky doma chovám dlouho, ale především doma, takže nechodí ven. Nedávno jsem našla kocourka, který se rychle zabydlel u nás na zahradě. Je trochu pohublý, ale chová se jako zdravá kočka, jí i pije. Jediné co mne trochu zarazilo, že jsem u zadečku našla malé bílé červíky, o délce cca 1cm, otvor u zadečku má lehce popraskaný. Ráda bych se zeptala o co by mohlo jít, vzhledem k tomu, že je stále ještě trochu plachý nechci ho trápit zbytečným převozem na veterinu. Ráda bych se ještě také zeptala zda je normální, že kocourek pořád chodí a hrozně mňouká. Měla jsem pocit, že mu něco chybí, ale jakmile ho pohladím mňoukat přestane. Nejsem si jistá zda si takto jen vynucuje pozornost nebo zda mu něco neschází. Velmi Vám děkuji za Vaši pomoc. S pozdravem Aneta

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je možné, že kocourek je začervený a měla byste kocourka odčervit, nejlépe současně se všemi ostatními. Avšak vzhledem k tomu, že má otvor u zadečku popraskaný, mohlo by se jednat i o vylíhlé larvy much, které se vylíhly po nakladení vajíček mouchami, když třeba kocourek byl poraněn a nedokázal si ránu sám vyčistit. V každém případě, chcete-li kocourkovi pomoct, veterinu navštivte.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • RENATA
    2009-08-25 12:37:22
    212.96.178.82
    Chtěla bych se zeptat kdy kastrovat kočku po porodu. A kolik to stojí. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Kočku po porodu je dobré kastrovat až po odstavu koťat, tj. asi po 2. měsíci od porodu, kdy už je kočka v dobré kondici a má zatažené mléčné žlázy, břicho je pěkně hladké a bude se dobře hojit. Bohužel některé aktivní kočky mohou být v tomto období již opět březí, takže je potřeba kočku do chystaného zákroku hlídat. Ve vyjímečných případech, kdy kočka téměř pořád kojí nebo je březí, se přistupuje k tzv. Poorově operaci, kdy je vyjmuta celá březí děloha. Co se týče ceny, je smluvní a mimo jiné závisí i na technice vedení narkózy, technice operace a vybavení ordinace, řádově se pohybuje v oblasti 1500 - 3000 Kč.
  • Iva Nemešová
    2009-08-19 15:20:48
    85.70.227.18

    Dobrý den, chci se zeptat, jestli je běžné, že kočka po porodu druhý den slabě krvácí - špiní? Nebo jde o nějaký problém? Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Jednoduše - je to normální. Každé samičce savce zůstanou v děloze zbytky plodových vod, obalů, krve. Toto dohromady tvoří  tzv. očisky, které jsou prvních 5 - 7 dní hojné, s převahou krve. Poté výtok slábne, má charakter spíše hlenovitě-krvavý. Jedná se více o špinění než o výtok,  toto období čištění trvá až 6 týdnů. Je potřeba hlídat, aby výtok neměl charakter silnějšího krvácení, aby nepáchl či neměl jíchovitý charakter. Ve chvíli, kdy se objeví takto změněné očistky, případně kočka ztrácí zájem o koťata, je potřeba urychleně vyhledat veterinárního lékaře, protože se může jednat o velmi závažné onemocnění (lochiometru), která ohrožuje kočku i koťata na životě. Nejednodušším kriteriem, že je vše v pořádku, je spokojená starostlivá kočka a koťata, která každý den mají o 10-15% vyšší hmotnost.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Matous
    2009-08-10 11:41:00
    93.99.61.66
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co si myslíte o hor. antikoncepci. Náš veterinář tvrdí, že je to bez problémů, ale někteří chovatelé mě zrazovali. Nevím, co si počít. Kočička je na chov, je ještě mladá na připuštění, ale měla opravdu silnou říji. Jen řvala a ani nechtěla jíst. Trvalo to týden, potom 3 dny pauza a znovu. Četl jsem, že i silná říje není pro kočičku bez rizik, prý se mohou tvořit cysty. Mám z toho v hlavě zmatek. Prosím, poraďte mi, co by pro ni bylo nejlepší. Díky

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Odpověď je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud skutečně vlastníte chovnou kočku a cíleně chcete koťata, pak samozřejmě odpadá nejjednodušší a nejefektivnější ošetření - chirurgická kastrace. Z léčivých přípravků přichází v úvahu 3 skupiny léčiv:

    a) antihormony s antigonadotropním účinkem – jsou charakterizovány krátkodobým účinkem, potlačí spíš zevní projevy říje než vlastní říji, nevylučují nežádoucí nakrytí

    b) syntetické gestageny s dlouhodobým účinkem – účinek ( = neobjevení se říje) trvá 5 – 6 měsíců ( ale někdy i 1 rok ), je nutné injekci po tomto intervalu opakovat. Při několika aplikacích je tato injekce velice bezpečná, při používání několik let hrozí riziko vyvolání cukrovky.

    c) inhibitory uvolňování hypotalamických hormonů – jsou nejmodernějšími preparáty ve formě implantátů, navodí hormonální kastraci na 1 rok, nepředstavují ideální řešení pro mladá zvířata – mohou negativně ovlivnit dokončení vývoje tělesného rámce. Tento preparát je ideální pro starší zvířata, kdy je indikace ke kastraci a majitel váhá s definitivním chirurgickým zákrokem.

    Volbu preparátu proberte do detailu se svým ošetřujícím lékařem, pokud chcete v klidu objíždět výstavy, asi bych doporučil 1 – 3 aplikace preparátu ze skupiny b).
    K dalšímu – síla projevů říje neodpovídá nebezpečnosti říje, cysty se netvoří při silné říji. Pokud proběhne u kočky říje bez kontaktu s kocourem, je relativně bez rizika, pouze jsou nepříjemné její projevy, kdy i majitel se stává předmětem sexuální touhy říjící kočky. Zásadní je říjící kočku nehladit, vyhýbat se očnímu kontaktu a kočku v jejích projevech důsledně ignorovat.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Liba
    2009-08-07 10:56:14
    89.190.42.44

    Dobrý den, našli jsme malé kotě, má jedno oko stále “zakysané” spíš je to takový černý maz který se usazuje kolem víčka v chlupech. Kapali jsme pár dní optalmoseptonex ale nepomohlo to. Můžete mi poradit co by to mohlo být. Děkuji


    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji navštívit veterinárního lékaře, který provede ophthalmologické vyšetření a po stanovení diagnózy zvolí správnou léčbu.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky