Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Hlodavci
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 8 z 48 (záznamy 36 až 40 z celkových 240)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Michaela Diblíčková
    2014-11-04 12:38:07
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám 2 sedmileté králíky chované po celý život v bytě s dostatkem volného pohybu, u jednoho z nich se před 2 dny objevil serozní výtok z čumáčku, jinak je králíček bez příznaků a bez změn v chování i potravu přijímá beze změn. Mám navštívit veterináře či ještě posečkat, jaká může být příčina? Děkuji M. Diblíčková

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Diblíčková,

    dle vámi popisovaných příznaků se může jednat o tzv. komplex králičí rýmy, který může být vyvolán celou řadou bakteriálních či virových původců. Většinou je onemocnění vnímavé na adekvátní léčbu, takže bych vám doporučil navštívit veterinárního lékaře, který po stanovení odpovídající diagnózy i navrhne adekvátní řešení.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jaroslav Šípek
    2014-10-13 18:18:44
    127.0.0.1
    Dobrý den, jsem chovatel králíků. Mám 4 chovné samice a jednoho samce. Ročně jich odchovám cca 100. Poslední dobou mám problém s kokcidiózou. Chtěl bych se vás zeptat jestli byste mi neporadili nějaký systém opatření nebo ošetření, který by omezil vznik této choroby? Králíky chovám na podestýlce.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Šípek,

    řešení kokcidiozy v chovu představuje problém , který je nutno řešit komplexně a nelze na to odpovědět jednoduše v rámci poradny. Je potřeba přesně stanovit původce,  poté provést důkladnou kontrolu zdrojů krmiva, provést důkladnou desinfekci prostředí a nasadit preventivní léčbu antikokcidiky. Odkáži vás na vašeho lékaře, aby vám ve spolupráci s krajským epizootologem pomohl sestavit ozdravný plán.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Gabuš
    2014-09-30 00:53:23
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné nějak králíka s myxomatosou léčit, máme u něj podezření na myxomatosu, ale nevíme to jistě. Nevíte co to může být? (Otok očí bez výtoku, dýchací problémy, nateklé uši a teplota), dá se nějak snížit alespoň teplota? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Gabuš,

    Myxomatózu, jakožto virózu, nelze kauzálně léčit, pouze symtomaticky. Většinou se léčba nedoporučuje ( nemocný králík představuje velké zdravotní riziko pro své okolí),  pokud chovatel na léčbě trvá, pak se doporučuje přísná izolace a symptomatická léčba, určité procento králíků se také může vyléčit spontánně. Vše znovu prodiskutujte se svým lékařem, případně přizvěte na radu krajského epizootologa ze SVS.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jana
    2014-09-25 13:27:57
    127.0.0.1
    Mám dotaz. Mám 5ti letou činčilku a začala mi při nádechu slabě sípat, nechce jíst ani pít. Co s tím? Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    pokud činčila nežere a nepije, je to závažný důvod k návštěvě veterináře. Jako možná diagnóza je zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích, ale také to může být jedním z projevů přerůstání kořenů zubů. Může to být také ale jedním z projevů bolesti kdekoliv v těle. V tomto případě opravdu je nevyhnutelné činčilu vyšetřit a nasadit vhodnou léčbu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Sisa
    2014-08-23 14:24:15
    127.0.0.1
    Moje morče (chlapec, Rozeta) pelichá více, jako minulý rok - tehdy sem s ním šla k veterinářovi a ten mu dal dvě injekce, ostříhal zoubky a dal mi dva šampóny na jedno použití tak jsme ho umyli a potízni byl ok. ale teď se klepe, ale asi se bojí.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    letos se velmi atypické počasí a některá zvířata mohou línat silněji než předchozí roky. Pokud se neobjevují na zvířeti okrsky kůže bez srsti, není to závažný problém. Pokud se objevují holá místa je nutné posoudit zda vznikly samovolným vypadáváním srsti nebo zda si zde zvíře srst vykousalo. Těžko hodnotit, jaký problém mělo vaše morče minulý rok, ale mohlo se například jednat o podezření na plísňové onemocnění, které je u morčat velmi časté, nebo o napadení svrabem, které j doprovázené velmi silným svěděním.

    Pokud se tedy u vašeho morčete objevují holá místa, je nutné další vyšetření zda se jedná o již výše zmíněnou plísňovou dermatitidu, svrab nebo o jiné onemocnění (např. hormonální problém). Na základě výsledků těchto vyšetření pak pokračovat v léčbě zjištěného onemocnění.  V případě, že vaše morče opravdu jen nadměrně líná a neobjevují se holá místa, není potřeba další terapie, ale jen lehce upravit jídelníček se zahrnutím většího množství vitamínu C a kvalitní vlákniny.

    Je otázkou důvod klepání, které může být způsobené svědění, stresem nebo nějakým jiným onemocněním, které probíhá paralelně s kožními problémy.

    MVDr. Lubomír Hošek

 
Komora veterinárních lékařů České republiky