Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 82 z 220 (záznamy 406 až 410 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Eva Betlachová
    2012-02-21 20:35:29
    127.0.0.1
    Dobrý den, máme 8 letého jorkšírka. Kvůli tomu, že skočil z křesla, se mu přetrhaly vazy v koleně na zadní noze. Je tu možnost operace, ale vzhledem k jeho věku a k tomu, že má špatné srdíčko nám řekli, že operaci nemusí přežít. Jaká je při jeho věku a zdravotním stavu šance na to, že se operace podaří? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    jaká je šance, že se operace podaří? To závisí na mnoha okolnostech a takovou otázku musíte položit tomu, kdo má operaci provést. Problém věku nemusí být nijak zásadní, 8 let není zas až tak moc. Nevím co Vám kdo řekl, ale jsou-li případná onemocnění srdce známa a dostatečně do hloubky diagnostikována, dá se opatrným vedením anestezie s dobrým monitoringem pacienta v celkové anestezii, riziko velmi snížit, byť zcela eliminovat veškerá rizika nelze nikdy.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Hana Divácká
    2012-02-21 12:16:42
    127.0.0.1
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor na tzv. pravidelné (1/2 roční) odčervování psů žijících venku (na dvoře). Je to vhodná metoda nebo myslíte, že je to zbytečné? V jednom článku jsem se dočetla, že bych měla nechat trus svého psa každý měsíc vyšetřit veterinářem a podle toho potom podat odčervovací tabletu. Myslíte, že je to opravdu nutné? Žádné známky začervení u svého psa nepozoruji, i když vlastně ani pořádně nevím, jaké příznaky by to měly být. Jen chci, aby byl můj pes zdraví a v dobré kondici. Jak bych měla ohledně odčervování správně postupovat? Druhý dotaz mám ohledně péče o chrup. Když se na tuto problematiku podívám po internetu, je mi především nabízena spousta "komerčních" preparátů za nehorázné ceny. Proto bych se chtěla zeptat, jaký je Váš názor na tzv. dentální tyčinky (nejznámější jsou asi ty s profilem do kříže). Myslíte, že to jako prevence stačí? Nebo je nejlepší klasické čištění zubů? Popř. jak často bych ho měla provádět? Nebo je vhodné obě tyto varianty kombinovat? Velice děkuji za odpověď. S pozdravem, Divácká

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    obecně se považuje asi 65% psí populace za začervenou (přenos z matky na štěně, prostředí, styk s jinými psy a zvířaty apod.) Proto se doporučuje odčervovat psa cca 4-6x ročně podle způsobu odchovu, podle míry zlozvyků pojídat vše možné venku atd. Odčervovací preparáty jsou již na takové úrovni, že mají zcela zanedbatelné vedlejší účinky. Proto opakované koprologické vyšetření není v prevenci zcela nutné.

    Co se týká hygieny dutiny ústní, záleží na plemeni a na vrozené predispozici k tvorbě zubního kamene. Nejlevnějším způsobem, jak zmírnit jeho tvorbu je pravidelné mechanické čištění chrupu. Existují i preparáty obsahující enzymy zabraňující tvorbě zubního plaku, tyto Vám mohu rovněž doporučit.
  • Lenka
    2012-02-21 04:34:47
    127.0.0.1
    Krásný den, mám na Vás dotaz. Máme roční Yorkšírku (ne čistokrevnou, je na půl s Čivavou) a asi před půl rokem začala kulhat a zvedat zadní levou nožičku. Koupila jsem jí ve Zverimexu léky na obnovu svalstva a kloubů Alvis M2M a granule s výživou Eukanuba. Asi před měsícem se to začalo zlepšovat, doma už chodila normálně, ale jakmile jsme šli ven, tak nožičku hned zvedla a nepoložila jí. Před týdnem jsem z kuchyně slyšela, že v obýváku začala kňourat, tak jsem běžela do obýváku a už nožičku měla zvednutou a od té doby už i doma zase nedošlápne na nožičku. Zlomenou jí nemá, ale určitě jí bolí, protože, když jí chci pohladit přímo přes stehýnko, tak mě nenechá a začne se strašně klepat. Jsem zoufalá, protože jí mám moc ráda, ale po pravdě nemám moc peněz na rentgen a různé léky. Děkuji moc za odpověď. Lenka Hartigová Hradec Králové

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    a vše nejlepší k svátku. Začnu od konce a hned jedním příslovím: "Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". Ale toto přísloví na Váš případ nesedí, protože Alavis zas tak levný nebývá. Nicméně: Zkoušet naslepo podávat nemocnému zvířeti nějaké preparáty bývá standardně nejméně vhodná, ale za to spolehlivě nejdražší cesta k vyřešení problému. Vaše fenka potřebuje vyšetřit a teprve na základě vyšetření je možné doporučit další postup, včetně případné léčby. Pokud je někdo ochoten bez předchozího, alespoň klinického vyšetření, jen na základě Vámi popisovaných příznaků schopen doporučit léčbu, tak je v lepším případě snaživý amatér, který asi nemá příliš zkušeností, v horším případě lump. Bohužel, jinou radu, než navštívit veterinárního lékaře, Vám s čistým svědomím dát nemohu.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Ivona
    2012-02-18 16:56:20
    127.0.0.1
    Dobrý den, jela jsem se dívat na 3 týdenní štěňátka a "to moje" nechodilo, vypadalo to na syndrom plaváčka. Když jsem si ji v 8mi týdnech odvážela, stále ještě nechodila, ale občas si na zadní stoupla. Vyprazdňování bylo vždy bezproblémové. Dnes je Adélce 7 měsíců, levá nožka zůstala nepohyblivá, pravá se rozhýbala, Adélka lítá, ale často posedává. Po schodech nechodí, nahoru zvládne širší schody, dolů to ani nezkouší. Zvládá i dlouhé procházky, je to neposeda. Před 2ma dny jsem ji nechávala kastrovat a u té příležitosti také zrentgenovat. Pan doktor mi říkal, že kdyby toho psa neviděl přijít po svých (lehce napadá na levou zadní), tak by nevěřil že chodí, protože má naprostou aplázii kyčelních kloubů, zdeformované stehenní kosti, o patelách vůbec nemůže být řeč, protože ty klouby prostě nemá. Mám jednoduchou otázku - Adélka je čilá, vnímavá, veselá, hravá fenka bez bolestí (viditelných). Je nutné vyhledat ortopeda? Jde o pekinézku, je nošena v tašce, žádné sportovní výkony po ní nikdy chtít nebudu, žije ve smečce 5ti psů (nejmenší papillon, největší setr), kteří si s ní krásně hrají... Nepodařilo se mi nikde sehnat pořádné informace - kolik operací by si musela vytrpět, aby chodila normálně? Chodila by vůbec někdy normálně? Když ji nenecham operovat, s čím musím počítat do budoucnosti? Jsem necita, když ji beru takovou jaká je a nijak zvlášť neplánuji do ní nechat řezat, protože se se svým handicapem v mých očích naprosto perfektně vypořádává? Asi je to moc komplikovaná odpověď, tak bych Vás prosila o nějaký odkaz, kde si všechno můžu přečíst a nastudovat. Asi by to byla dlouhá odpověď, je mi jasné že bych musela i rentgenové snímky ukázat, abyste mi mohli opravdu "poradit" - budu vděčná i za každý odkaz, kde si všechno o aplázii přečtu a budu se moct rozhodnout, co dál. Velice Vám předem děkuji

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    mohu Vám vypsat hned několik odborných statí zabývajících se danou problematikou. Ale já Vám spíše doporučuji vyhledat veterinárního lékaře - specialistu ortopeda, který Vám může po provedení patřičných vyšetření (rtg, klinické, CT apod) i názorně v publikacích ukázat jakým onemocnění Vaše fenka trpí a jaké jsou možnosti léčby.
  • Pavel Šulcek
    2012-02-17 21:07:43
    127.0.0.1
    Dobrý den. Náš poradce chovu na základě předloženého protokolu s vyhodnocením DKK od příslušného vyhodnocovatele zapisuje do PP automaticky horší výsledek vyhodnocení pokud se výsledek obou kyčlí liší. Tzn. např. při výsledku 0/2 (A/C) zapíše C. Připadá mi to nefér. Pokud se u nás vyhodnocuje každá kyčel zvlášť, neprůměruje se atd, a to je myslím spravedlivé, měl by se výsledek zapisovat tak, jak je vyhodnoceno. Existuje prosím nějaký vnitřní předpis vydaný KVL, který by jednání našeho poradce ve svém jednání podporoval? Děkuji a jsem s úctou Pavel Šulcek

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    systém jednoho označení stupně dysplazie podle nejhoršího výsledku se obecně více používá např. v Německu, Francii i ve skandinávských zemích apod. V ČR jsme byli zvyklí spíše výsledky psát v lomítku např. 0/0 apod.

    Chovatelské kluby jsou samostatné organizační jednotky, sdružující chovatele na bázi dobrovolnosti. Tyto si určují mimo jiné své chovné podmínky zcela samy, pouze mohou vzít v úvahu odborné a organizační doporučení ČMKU. KVL do zápisů v PP nemůže zasahovat neboť to není v její kompetenci.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky