Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 83 z 220 (záznamy 411 až 415 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Lenka
    2012-02-15 20:35:59
    127.0.0.1
    Může veterinář v ČR vystavovat recept na léky, které jsou pak zakoupeny v jiném státě (z důvodu značně výhodnější ceny)?

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    veterinární lékař vystaví recept a na to, kde si klient léky na takový recept zakoupí, nemá již žádný vliv. Zda ve všech státech a ve všech lékárnách akceptují předpis veterinárního lékaře z České republiky nevím, ale z vlastních zkušeností jsem se zatím nesetkal s případem, že by veterinární recept nebyl akceptován, pokud byla preskripce na lék, který je v daném státě registrován. Setkal jsem se však s případy, kdy byl recept vyžadován v jazyce anglickém (a to paradoxně i v Itálii), ačkoliv je standardní psaní receptů v jazyce latinském.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jarmila
    2012-02-13 17:42:25
    127.0.0.1
    Dobrý den. Máme Maltézáčka, kterému je čtyři a půl měsíců. Koupili jsme ho jako mini. Ale připadá nám, že rychle roste. Už teď má 1,50 kg. Chtěla bych se zeptat jak dlouho ještě poroste a jak často ho denně krmit. Teď mu dáváme těstoviny s masem ráno a odpoledne granule Calibra Junior Small Breed. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    mně se nezdá 1,5 kg téměř v pěti měsících věku nijak moc. Dospělí psi mají při 20 - 25 cm v kohoutku běžně 4 - 5 kg hmotnosti. A malá plemena obecně dospívají dříve. Názory na to jak, kdy a čím krmit se posledních pár let množí jak houby po dešti. Já doporučuji nestřídat nativní krmení a extrudovaná granulovaná krmiva. Doporučuji zvolit si jedno, nebo druhé a v případě, že zvíře prosperuje a nemá žádné obtíže, krmit tak. Jak praví přísloví: "Co není rozbité, to se neopravuje". Skladba krmení, aditiva do nativní stravy a značky krmiv a jejich kategorie je věc další.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Marcela Linhartová
    2012-02-07 14:50:04
    127.0.0.1
    Dobrý den jsem majitelkou feny Yorkšírského teriéra narozena v říjnu 2000. Cca od 5 let má epilepsii, nepotvrzenou, příznaky částečné při záchvatu bez slinění, pomočení a bezvědomí, pouze křeče a nepřítomný pohled, záchvaty trvají od 2 do 5 minut s nepravidelnou periodicitou cca 1x měsíčně, proto nám nebyla indikována léčba. Před cca rokem nám bylo sděleno, že má pes zúženou průdušnici, což způsobuje kašlání a znesnadňuje dýchání vůbec. Výsledek zvětšení srdce a plicní hypertenze. Stav jsem konzultovala včetně všech možných vyšetření na dvou veterinárních klinikách v Praze. Na jedné mi byl doporučen chirurgický (endoskopický) zákrok s implantací podpory do průdušnice (cena 44 tis.) s nejasným výsledkem prý kvůli epilepsii. Druhý názor zněl konzervativní léčba, snížení plicní hypertenze. Ovšem doporučená terapie Oxyphyllin tbl. je nereálná, neboť do psa nelze tabletu dostat. Je to boj, který s největší pravděpodobností vyústí právě v záchvat ze stresu. Stres je též vždy vyvolávací moment. Takže zazněla alternativa Ersila gtt. Ovšem dávka byla doporučena 3x1ml!!!! Tedy jako u dospělého člověka! Navíc u obou léků je upozornění, že nejsou vhodné pro epileptiky! Nikoliv jako jeden z možných nežádoucích účinků, ale opravdu jako vyloženě nevhodný! Existuje, prosím, nějaké řešení? Rada jakou z možností zvolit, pokud je psovi jedenáct let? Prosím alespoň o sdělení varianty, která je menším zlem, když už ne ideálním řešením. Mnohokrát děkuji za názor. S pozdravem Linhartová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    bohužel bez klinického a jiných vyšetření mohu pouze spekulovat co je v dané chvíli pro Vaši fenku to nejlepší řešení. Doporučuji navštíviti vet. pracoviště, kde rutinně zavádějí "stenty" do průdušnice při kolapsech trachei. Tam rovněž mohou provést všechna potřebná předoperační vyšetření a rozhodnou jestli je zákrok proveditelný, či nikoliv.
  • RENATA VOSTARKOVÁ
    2012-02-06 21:07:39
    127.0.0.1
    Dobrý večer, mám velkou prosbu, náš pes, 11 letý labrador má místo v super boudě, a vyvýšenou lavičku s molitanem a dekama venku. Mám obavy, jestli pro něj dělám dobře, když ho přes den necháváme venku i když se teploty drží pod 10st mrazu, a na noc ho bereme do garáže, kde je nějakých 7 až 10 st. tepla. Když je venku tak má ještě psí oblek. Díky za radu.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    je-li bouda dobře zateplená a chráněná před větrem, má optimální velikost a je v ní zvyklý, může být v boudě i v noci. Na druhou stranu, berete-li ho na noc do domu a najednou "bez důvodu" bude všechno jinak, těžko si to psí hlava přebere. Bude to chápat jako trest a nebude vědět za co. Někdy chtějí psi ven sami, protože je jim uvnitř domu horko, ale pokud to tak není, nechal bych ho po dobu momentálních tuhých mrazů ještě uvnitř v garáži.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Jiří Šatara
    2012-02-06 00:00:02
    127.0.0.1
    Dobrý den. Mám 11 let starou fenu labradora u které byla včera diagnostikována vzácná forma rakoviny - mesotheliom. Konkrétně pleury. Tato forma rakoviny je prý způsobena expozicí asbestu. Nemohu si ale vybavit, kdy by fenka přišla do kontaktu s asbestem. Může být tato rakovina způsobena jinou příčinou, než asbestem? Děkuji Šatara

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    o příčinách vzniku rakoviny již bylo napsáno mnoho. Nelze bohužel u žádného nádorového onemocnění s určitostí stanovit jen jednu příčinu, jedná se o polyfaktoriální příčiny vzniku zhoubného bujení a to i ve Vašem případě.
 
Komora veterinárních lékařů České republiky