Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Domácí zvířata
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 9 z 34 (záznamy 41 až 45 z celkových 167)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Vladimír
    2015-01-11 18:41:18
    127.0.0.1
    Chtěl bych se optat, proč dospělá 2letá koza při krmení klečí. Kopýtka se snažím ošetřovat zakracováním kopýtek. Je chována na výběhu. Díky Vladimír.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    První otázka, která se naskýtá, je zdali koza klečí při krmení i při pastvě. Druhá otázka je, zdali koza neutrpěla v minulosti poranění či zhmoždění lopatkového pletence nebo krční páteře. Při záporných odpovědích na všechny tyto otázky, lze zvažovat psychickou příčinu - zlozvyk.

    MVDr. K. Daniel
  • Jarmila Rysava
    2014-10-25 17:48:11
    127.0.0.1
    Dobrý den u naší kozy se objevily na nozdrách bílé tečky. Jsou to jako vetší pihy velmi světlé. Máme hnědosrstou kozu. Děkuji předem za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    "Bílé tečky" na nozdrách mohou mít řadu vysvětlení od lokální depigmentace kůže až po případné napadení dermatofytní plísní. Bez klinického vyšetření změn, případně stěru či seškrabu a laboratorního vyšetření není možno vydat žádné doporučení. I tak zůstává otázkou, zdali se jedná o projev onemocnění či pouze "vadu na kráse". Důležitou okolností rovněž je, jestli jsou tyto změny svědící nebo ne a jestli se postupně zvětšují či šíří.

    MVDr. K. Daniel
  • Jiřina Němcová
    2014-10-01 11:56:44
    127.0.0.1
    Dobrý den. Obracím se na Vás, jako na odborníka, s dotazem. Přihodila se nám věc, kterou naše okolí včetně veterinářů není schopno pochopit a vysvětlit. I nás zajímá vysvětlení a Vy jako odborník jste se zřejmě už z něčím podobným setkal a mohl by jste nám to ve zkratce vysvětlit. Jedná se o to, že naše koza, která se narodila třetí březnový týden letošního,porodila ve středu dne 24.9.2014 malé kůzle. Nedokážeme si vysvětlit jak je to možné 1. rodící koza v den porodu měla šest měsíců 2. koza po narození nebyla vůbec v kontaktu s kozlem, pouze se stejně starými kůzlaty 3. kůzle se narodilo plně vyvinuté, životaschopné 4. šestiměsíční matka přestože nemá skoro žádné vemínko má mléko, plně se o novorozeně stará 5.pokud trvá březost 5 měsíců, musela se oplodnit v prvním měsíci života 6. případný otec by mohlo být pouze necelé měsíc staré kůzle. Nevím, jak je tohle možné a zajímalo by mě odborné vysvětlení, protože pro mě jako neodborníka mi to připadá nemožné, jako zázrak. Pokud nebudete mít čas na vysvětlení, prosím Vás o přeposlání tohoto sdělení na člověka, který by nám toto mohl vysvětlit. Děkuji předem za vysvětlení MUDr. Jiřina Němcová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    V případě, že v bodech uvedených pod označením 1.-6. se jedná o věrohodné a ověřitelné skutečnosti, jednalo by se o anomálii, která není běžná a odporuje tradovaným poznatkům klasické veterinární medicíny v oblasti reprodukce. Lze doporučit obrátit se na katedru buiatriky Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

    MVDr. K. Daniel
  • Jana
    2014-09-29 13:34:22
    127.0.0.1
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak probíhá krvavá chirurgická kastrace kozlíků. Jestli se provádí s pokrytým nebo odkrytým semenným provazce. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Teoretických doporučení a výhod či nevýhod kastrace kozlíka s pokrytým nebo nepokrytým semenným provazcem je celá řada. Podle zkušeností kozlíky zpravidla kastrujeme ve věku více týdnů či několika měsíců a je zpravidla nutno provádět ve znecitlivění. Jedná se tedy o zákrok, který provede praktický veterinární lékař - metodou, která nejlépe odpovídá daným podmínkám a lege-artis postupu.

    MVDr. K. Daniel
  • Zuzana Přibylová
    2014-09-22 19:16:59
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz ohledně své miniprasničky, která má každých 21dnů říji. Ta se u ní projevuje čím dál větší agresivitou. Chci se zeptat co se dá v tomto případě udělat, zda existuje nějaký lék k zastavení říje. Děkuji za odpověď Zuzana Přibylová

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Na rozdíl od malých domácích zvířat, například fen, není pro prasničky registrován přípravek k oddálení či zastavení příznaků říje. U prasnic jako hospodářských zvířat je většina těchto léčiv naopak určena k synchronizaci či vyvolání říje a následnému zapuštění a zabřeznutí. Dříve vyráběný a používaný lék k zastavení říje u prasnic se již řadu let nevyrábí a pokud se v praxi vyskytuje požadavek na omezení říje, bývá nejčastějším doporučením kastrace prasničky či prasnice. Teoretická možnost použití léčiv registrovaných pro jiná zvířata existuje (ať již za účelem ovlivnění hormonálního stavu nebo za účelem sedace při agresivitě), tento postup však nelze běžně doporučit.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky