Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 9 z 220 (záznamy 41 až 45 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Kamila
    2015-11-16 10:46:22
    2a00:1028:8b40:
    Dobrý den, mám 9letou fenku křížence pudla. Před půl rokem prodělala chronický zánět slinivky, po dvou měsících se vyléčila ale je to dva týdny co opět začala zvracet, má průjem a nechutenství, máme problém do ní cokoliv dostat, pít pije dost. Byli jsme u vet. ten jí dělal sono břicha, slinivka prej v pořádku. Prý to ale vypadá na začínající zánět střev, protože jsme prý moc rychle přešli z Idéček na trochu levnější variantu ale také určenou na zánět slinivky. Pejskovi se udělalo další vyšetření a to krve, výsledky podle vet. docela dobrý ale má hrozně nízkou hladinu bílkovin. Včera jsem se dozvěděla že můj otec pejskovi několikrát dal obyčejnou levnou konzervu, kterou nedával ani do lednice, takže pak musela být už i zkažena. Mohla ta konzerva způsobit vracení zánětu slinivky nebo jinou nemoc? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Svajková,

    chronický problém s trávením není záležitost na jednoduchou odpověď. S postupem vašeho lékaře nelze než souhlasit, pokud se prokáže trvalé poškození střevní sliznice ( což se mnohdy dá dokázat jen  histologickým vyšetřením, případně v kombinaci s obsáhlým biochemickým vyšetřením), pak skutečně budete muset dodržovat poměrně přísnou dietu a jakékoli pamlsky či novinky v krmení vždy velmi opatrně testovat.  Konzerva sama mohla být i v pořádku pro zdravého psa, ale ne pro nemocného – přesto bych spíš tuto reakci řadil do kategorie netolerance krmiva. Doporučuji tedy dodělat diagnostiku a bohužel až úzkostlivě dodržovat dietní režim, na kterém se s lékařem domluvíte.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Iva
    2015-11-09 23:23:22
    78.102.230.2
    Dobrý den, chceme cestovat s naším pejskem do Anglie, na internetu jsem se dozvěděla, že před vstupem musí být naočkován proti vzteklině, a že to očkování je pro vstup platné 21. dní. Chci se zeptat, jak se to řeší, pokud by jsme tam s ním cestovali každý měsíc. To ho musím nechat každý měsíc naočkovat znova? Předem moc děkuji

    Odpovídající: MVDr. Katka Sviták Novozámská

    Dobrý den,

    obecně platí, že psi se mohou po Evropě pohybovat jsou-li v imunitě proti vzteklině. Úředně je hladina protilátek proti vzteklině dostatečná po 21 dnech po první vakcinaci. Čili ne očkování platné 21 dní, ale od 21. dne po prvním očkování. Při cestě do Anglie ( ale nejen do Anglie ) musíte pejska po roce přeočkovat, pozor i pouhý den po termínu přeočkování znamená, že očkování pozbývá platnosti a Vy musíte čekat 21 dnů. Takže naočkovat a pravidelně tj. nejpozději 364. den přeočkovat. Pak můžete se psem cestovat každý měsíc a očkování je trvale platné.

    Zdraví
    MVDr. Katka Sviták Novozámská, CSc.
  • Foltýnová
    2015-11-04 15:57:39
    62.84.150.72
    Dobrý den , prosím o radu jak postupovat, pokud mi přišel výsledek RTG kyčlí u psa a já s ním nejsem ztotožněna. A chtěla bych psa opakovaně zrentgenovat a vyhodnotit? Děkuji za odpověď Foltýnová

    Odpovídající: Nepřidělen

    Dobrý den,

    "Proti výsledku posouzení se můžete odvolat do 30 dní od doručení nálezu k předsedovi odvolací komise Klubu posuzovatelů dědičných ortopedických vad psů Komory veterinárních lékařů České republiky na adresu: Prof. MVDr. Alois Nečas, Ph.D., Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Palackého 1 – 3, 612 42 Brno."

    Bronislav Kozák
    administrátor
     

  • Donová
    2015-10-29 09:05:46
    81.91.213.102
    Dobrý den, mám 5ti měsíční fenku mopse, má výrazný předkus a velmi často vypláznutý jazýček a viditelné spodní zoubky. Bohužel vím, že tyto znaky by ji vyloučily z chovu, a tak se chci zeptat jestli je ještě nějaká možnost, že by se během vývoje čelist ještě aspoň částečně upravila. Děkuji Donová

    Odpovídající: MVDr. Tomáš Fichtel

    Dobrý den,

    děkujeme za dotaz. Pro přesnější odpověď by bylo nutno pacienta vyšetřit. Obecně se však na základě Vámi poskytnutých informací dá říci, že vývojovové vady popisovaného typu se mohou vyvíjet a měnit po celou dobu vývoje skeletu. Je tedy možné, že k další změně konfigurace čelistí Vašeho psa dojde, avšak pravděpodobnost pozitivního vývoje je velmi malá. Obvykle se setkáváme s tím, že se vada skokově vytvoří a pak zůstává stabilizována, případně se spíše zhoršuje. Vývoj se bohužel nedá předjímat ani ovlivnit.

    MVDr. Tomáš Fichtel  

  • Zuzana
    2015-10-26 20:58:56
    2a00:1028:8388:
    Dobrý den, náš 9letý pes, celý život krmený granulemi, doufám, že těmi lepšími (při výběru jsem brala ty s větším obsahem masa a minimem obilovin), olizuje podlahu, je mu jedno jestli je to linoleum, dlažba nebo koberec, když ho pustíme ven, tak olizuje a ve velkém žere trávu. V tu chvílí je úplně nepříčetný, nedá se nijak zaujmout (ňamkou, oblíbenou hračkou), vydrží to dělat hodiny! Dříve to dělat jednou za čas spíše odpoledne (před krmením), začala jsem ho krmit 2x denně a problémy na měsíci vymizely. V létě to začal dělat znovu, nejdřív občas až to dělal každý den, je úplně šílený, něco ho trápí a já nevím, jak mu pomoci. Krevní testy měl v pořádku, změna granulí nepomohla. S variantou, že by to bylo psychické nesouhlasím, protože když dostal hladovku, tak tyto problémy odezněly, ale nejíst nemůže pořád. Prosím poraďte jaké vyšetření by jste doporučili nebo nějakého specialistu? PS: pes je epileptik, bere Phenaemalethen, ale jaterní testy má v pořádku.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Bohužel, allotriophagia ( požírání neobvyklých věcí) či hyperfagie (nadměrná žravost), mohou mít původ jak morfologický, tak psychický. Je  potřeba vyloučit onemocnění , která by tento stav mohla navozovat - onemocnění zažívací soustavy, endokrinních žláz, je potřeba stanovit  interní status krve. Bohužel zde může být i souvislost s epilepsií, která může mít základ v mozku v podobě např. nezhoubného novotvaru a jako vedlejší produkt se může objevovat i nadměrná žravost. Takže do výčtu potřebných vyšetření se potřeba zařadit i moderní zobrazovací metody CT a MR. Pokud se přesto neprokáže žádný zjevný původce stavu, pak doporučuji obrátit se k alternativní medicíně, konkrétně homeopatií lze podobné chronické stavy dobře kontrolovat.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky