Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 93 z 220 (záznamy 461 až 465 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • František Ježek
    2011-11-18 15:18:01
    127.0.0.1
    Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou.18.9. 2011 jsme kryli 15. den proběhlo jen jedno spojení, které trvalo 45.min, druhý den jsme chtěli překrýt a fena už psa odmítala a ani pes o fenu nejevil zájem. 25. den jsme byli na sonu a byla nám potvrzena březost. Od 48. dne fena nejí a když hodně málo. Málo pije má nateklé struky s mlékem, dnes je to 60. den, 48. den byli jsme na veterině, na dalším sonu a odběru krve, ale výsledky prý byli v pořádku paní doktorka nám řekla, že na sonu mimča nevidí, že jí ale máme dál hlídat, že mohou být ve žebrech 2 nebo 1 a to nevidí, měříme teplotu od 58. dne má jí stále kolem 38.5-38.9, ale včera večer jí klesla na 37.5.-37.7. a dnes ráno byla opět kolem 38. Z pochvy jí vytekl býlí výtok průhledný. Je neklidná, stále nežere. Děkuju za radu jedná se o plemeno louisianský leopardí pes jsou jí 2.5 roku a její první štěňata.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vaše otázka je velmi akutní, naše poradna není on-line veterina. Každopádně se vypravte na pracoviště, kde jsou schopni jistě potvrdit nebo vyloučit graviditu (většinou se kombinují klinická, laboratorní a přístrojová vyšetření). Prostě 60. den gravidity nemůžete obdržet odpověď, že tam štěňata možná jsou nebo ne. Z vašeho popisu by se mohlo jednat i o resorbci plodů, v horším případě o zánětlivý proces, oba tyto stavy vyžadují solidní diagnostiku a přiměřené ošetření (které se může radikálně lišit od přístupu k normálně gravidní feně). Takže rychle alou k zodpovědnému porodníkovi, ať nepřijdete o fenu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Jaroslava Popková
    2011-11-18 11:42:57
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu, jaké mám jako chovatelka možnosti získat výsledky vyšetření štěněte, když se mnou majitel nekomunikuje, respektive do telefonu slíbil zaslání lékařské dokumentace, ale nic neposlal a odmítl sdělit, ke komu na veterinu chodili. Podle jeho vyjádření šlo o vážnou nemoc, která mohla mít dědičný základ a pokud to tak skutečně bylo, potřebuji pro chovatelský klub věrohodnou zprávu, což informace po telefonu rozhodně není. Předem děkuji za jakoukoli radu. S pozdravem Jaroslava Popková

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    domnívám se, že Váš dotaz je spíš právní než odborně-veterinární. Přesto zkusím odpovědět. Nejprve se musím zorientovat v pojmech. Jestli to chápu dobře, Vy nejste chovatelka, ani majitelka předmětného štěněte, ale odchovatelka. Máte chov, nejspíš vlastníte fenu – matku daného štěněte a štěně jste prodala. Majitel je osoba, která od Vás štěně koupila. Jestli je moje konstrukce správná, tak nemáte žádný právní důvod vymoci si na současném majiteli štěněte lékařskou dokumentaci a i kdyby Vám bylo známo, který veterinární lékař má zdravotní dokumentaci štěněte, neměla byste bez svolení majitele štěněte k dokumentaci přístup. Veterinární lékař Vám ji poskytnout nesmí, ani kdyby chtěl. Jiná by byla situace, kdyby po Vás majitel požadoval nějaké plnění, např. pro vrozenou vadu. Pak by byl pochopitelně povinen Vám daný stav dokázat a to nejspíš právě zdravotní dokumentací. Nemáte-li však v kupní smlouvě ustanovení, které by novému nabyvateli štěněte dávalo za povinnost Vám případnou dokumentaci předat, nemáte na ni právo.

    S pozdravem
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Ivan Čaniga
    2011-11-10 08:09:49
    127.0.0.1
    Želám dobrý deň, poprosím o názor vo vzťahu zistenia ochorenia DLK a DKK ( po slovensky DLK a DBK) u psa NO a jeho ďalší chov a rozmnožovanie: 1. je táto choroba jednoznačne dedičná? 2. kto rozhoduje o ďalšom množení takto postihnutých jednincov v rámci rasy ? Ďakujem za odpoveď. Ivan Čaniga

    Odpovídající: MVDr. Radka Vaňousová

    Dobrý den,

    podle současných poznatků onemocnění DKK a DLK je ze 40% dáno geneticky (dědičně), zbytek - tedy z 60% je vliv prostředí a to zejména v období růstu. O dalším rozmnožování postižených jedinců rozhoduje chovatelský klub daného plemene.
  • Honza
    2011-11-09 22:54:42
    127.0.0.1
    Dobrý den pane doktore Hošek já vím že to jsem nepatři ale snad si to přečtete a odpovíte jak jste mě poradil co dělat s fenkou když nevyjdou placenty šel jsem na veterinu jak jste radil a bylo mě řečeno že se to vstřebá a že se s tím nic nedá dělat a tak jsem řekl co jste mě radil že to musí ven a bylo mě řečeno nezlobte se že když jste tak chytrej že jim to máte ukázat jak se vyndají lůžka pane Hošek vyzkoušel jsem v Praze více veterin bud mě řekli že hned operovat a nebo to nechat a dat oxitocin že nic lepšího není a já se bojím o fenku nechci kastrovat můžete pane doktore Hošku prosím moc poradit děkuji moc

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane,

    pokud je fenka dnes zdravá, tak už asi není co řešit, takže bych vás pro příště povzbudil, aby jste co nejdříve po porodu nechal fenku důkladně vyšetřit, že je v pořádku.

    MVDr. Lubomír Hošek 
  • ber.salašnická fenka
    2011-11-06 19:26:47
    127.0.0.1
    Chtěla jsem se optat jestli je vhodné dávat injekce proti hárání už před prvním háráním, jelikož máme na zahrádce bern. salašnickou fenku a okolo jsou samí vlčáci a nechceme aby nám ji takovej pes obskočil. Měli jsme už na zahradě fenu vlčici a ta když hárala tak sousedovo pes se dostal k nám na zahrádku i když jsme mu to oplotili, je to totiž horolezec, vždycky si najde nějak cestu k naší fence a u týhle fenky to nechceme dopustit, je volně po zahrádce nechceme jí zavírat a omezovat jí jen kvůli sousedovo psu. A soused to má na háku, tak nevíme jak jinak tomu zabránit, chceme aby jednou měla štěňata, takže kastrace nepřichází v úvahu, jsou i jiné možnosti??? Poraďte předem děkuji!!!

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Antikoncepční injekce je možné dát i před 1. háráním, ale osobně to silně nedoporučuji, zvláště u velkého psa. První říje součástí dospívání, dochází k dozrávání skeletu i svaloviny, zároveň se dotváří povaha feny. Je to jak u 14-ti leté holky - všechno je špatně - mláďata i antikoncepce. Pokud to skutečně nezvládáte, pak si na injekci zajděte, je to asi to menší zlo.

    MVDr. Lubomír Hošek
 
Komora veterinárních lékařů České republiky