Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Zvolená kategorie: Psi
Zobrazit všechny kategorie

Zobrazuji stranu 96 z 220 (záznamy 476 až 480 z celkových 1100)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Honza Š.
    2011-09-22 17:07:27
    90.183.40.194
    Dobrý den přeji, mému psíku - 17 let byl diagnostikován cushingův syndrom. Nebyly a ani nejsou podávány žádné léky, pouze pan doktor doporučil vitamíny, které pravidelně podáváme. Dobrý den, chtěl bych poradit. Mám doma na pozemku hárající fenku a chodí mi za ní sousedovi psi. Už se mi několikrát podhrabali a pokud bude březí, zda můžu podle nějaké právní normy po sousedovi žádat uhrazení nákladů spojených s vyšetřením popř. zákrokem pokryté fenky. Štěňata opravdu nechci. Fenka je na mém oploceném pozemku. Předem děkuji za Váš názor, radu! S pozdravem Honza

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    váš dotaz je spíše směřován na právníka než na veterináře. Nechtěné nakrytí vaší fenky by podle mého názoru spadalo do občanskoprávní roviny sousedských sporů. Já preferuji domluvu předem s jasně vymezenými pravidly. V každém případě případná březost u tak staré fenky s Cushingovým syndromem by znamenala velké zdravotní komplikace.
  • jana kroutilová
    2011-09-22 15:10:36
    46.135.168.19
    Pejsek poslední dobou pije nadměrně a v noci neudrží moč. Dočetla jsem se na vašich stránkách o léku vetoryl a chtěla jsem se zeptat, zda by bylo vhodné podávání tohoto léku i mému pejskovi. Před 2 měsíci prodělala malou mozkovou příhodu a odběrem krve se zjistil právě výše uvedený syndrom. V současné době je bez následků, ale připadá mi taková bez života.. děkuji za odpověď. J.K.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Z Vašeho dotazu jsem poněkud zmaten. Nevím nic o tom, že by bylo na těchto webových stránkách Komory veterinárních lékařů České republiky cokoliv psáno o lécích. Vetoryl je pouze zmíněn v jiném dotazu. Trilostan ve specialitě Vetoryl je registrovaný veterinární lék pro léčbu Cushingova syndromu. Jeho nasazení a dávkování je v rukou veterinárního lékaře a po celou dobu léčby musí být pacient monitorován a pravidelně vyšetřován. Určitě není vhodný k nějakému amatérskému léčení.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Olga
    2011-09-21 21:06:54
    77.48.106.46
    Dobrý den. Mám dotaz ohledně psího miláčka labradorského retríva. Nyní každým dnem čeká štěňátka a mě by zajímalo zda může zůstat s nima v zateplené boudě nebo musí být doma kde je tepleji? Také bych uvítala nějaké rady čeho se vyvarovat a nebo co očekávat? Má 2 a půl roku a štěňátka má poprvé. Moc děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji převést fenu do teplé místnosti s připraveným místem pro porod. Štěňata potřebují po porodu okolní teplotu kolem 30 st.C. Ideální je sehnat si tzv. "porodní asistentku", kamarádku, která je již zkušená v rození štěňat.
  • Martina
    2011-09-21 20:55:32
    94.112.19.94
    Dobrý den, mám 3 letého yorkshira a tento týden při očkování nám na vet. řekli, že má 1 varle zvětšené. Máme to prý sledovat, kdyby se to zvětšovalo nějak rychle tak přijít. I tak z toho mám strach a napadlo mě jestli není lepší pejska nechat vykastrovat - dřív než se třeba projeví něco horšího. Děkuji. 

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    U dospělého psa ( a obecně u živočicha ) existuje přirozená asymetrie párových orgánů. Posouzení, zda větší párový orgán už přesahuje fyziologickou mez, je zvláště v začátcích, velmi subjektivní. U mladých zvířat jde častěji o úraz , zánět nebo vrozenou vadu, u starších jsou častější nádorová onemocnění či degenerativní procesy. V případě nejistoty lze zařadit vedle klinického vyšetření i vyšetření sonografické a histologické, a na základě těchto a případně dalších vyšetření vám lékař navrhne další postup, nejradikálnější pak může být i návrh odstranění jednoho nebo obou varlat.

    MVDr. Lubomír Hošek
  • Pavla G.
    2011-09-21 08:32:05
    91.195.106.31
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc ohledně očkování psů. Na trhu jsou očkovací látky s různou dobou zaručující imunitu proti vzteklině. Je nějaké speciální pravidlo podle kterého se látky s delší dobou imunity, tedy nad 1 rok, očkují? Bylo mi řečeno, že pokud se látka s dobou imunity např. 3 roky naočkuje spolu s dalšími vakcínami (psinka, parvoviróza, leptospiróza, apod...) ztrácí tím platnost na 3 roky a musí se po roce přeočkovat. Což by znamenalo, že by se musela vzteklina očkovat zvlášť než ostatní nemoce, aby měla platnost ty 3 roky. Je to skutečně tak? Předem děkuji za odpověď. Pavl Gašpárková, Praha

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ačkoliv se nyní v odborných kruzích o očkování zase velmi diskutuje, v zásadě platí, že způsob, četnost a ostatní náležitosti použití té které vakcíny stanovuje výrobce vakcíny a toto stanovení po schválení registračním úřadem ( lékovou agenturou v dané zemi) je jediným právně daným dokumentem. Veterinární lékař může použít vakcínu i jinak, ba dokonce v rozporu s takovým doporučením, musí si to však obhájit a přebírá tím za výrobce do značné míry odpovědnost za případné nežádoucí účinky vakcíny, nebo jiné problémy v důsledku použití vakcíny tzv. off label. V současné době nevím o kombinovaných vakcínách, které by dle návodu umožňovaly jednoduše používat ve tříletých intervalech. A i u vzteklinových vakcín není doporučení použít vakcínu jen jednou za tři roky, nebo v jiných intervalech, úplně jednoznačné, respektive jsou dány určité podmínky takového použití. Pokud výrobce v tzv. SPC neuvádí přímo, že je možné vakcínu použít v kombinaci, anebo samostatně, je správné očkovat pro delší interval vakcínou zvlášť.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky