Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Evidence malých zvířat

  • Petra Tomšejová
    2009-02-24 09:06:44
    194.228.231.162
    Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o vysvětlení jak je dobré postupovat při registraci nově čipovaného zvířete. U vet. lékaře jsme po zavedení čipu obdrželi "pas", a nyní mi není jasné, kde všude je dobré jej zaregistrovat - existuje evidence těchto dokumentů + Národní registr majitelů zvířat + Centrální evidence zvířat a věcí ČR. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    registrátoři čipů jsou firmy, které nabízejí registraci a možnost případného dohledání ztraceného zvířete, jako službu. Záleží v prvé řadě na Vaší úvaze jak moc předpokládáte "využití" takové služby. Úvaha by měla být obdobná jako úvaha o sjednání pojištění. Na trhu působí mnoho pojišťoven, jejich služby se často překrývají, ale ne zas zcela. Sazby jsou různé, ale někdy je obtížné produkty srovnat. Budete-li hovořit se zástupci jednotlivých pojišťoven, téměř vždy se dozvíte, že nejlepší službu při porovnání cena/výkon nabízí vždy ta, s jejíž zástupcem právě jednáte. Jistě se můžete nechat pojistit u všech. U databází čipů je to obdobné. Samozřejmě můžete registrovat své čipované zvíře ve všech dostupných databázích. V tom případě máte největší jistotu případného rychlého dohledání zvířete. Je to ovšem varianta nejdražší. Zpravidla postačí vybrat si jednu databázi, v případě hledání se většinou prohlíží stejně všechny. Jejich propojení není dokonalé, ale je. A kterou si vybrat? Nechcete-li si vybrat sama, ponechte rozhodnutí na "Vašem" veterinárním lékaři. Ať zaregistruje tam, kde je zvyklý.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky