Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Porod

  • Vlada
    2011-03-25 19:29:05
    90.179.109.198
    Dobrý den pane doktore, jdu za vámi jestli mě poradíte. Viděl jsem že se specializujete na obory gynekologie a porodnictví. Chovám jezevčíky mám 3 fenky a u jedné fenky jsem měl problém, porodila 7 štěňátek v termínu všecko proběhlo v pořádku akorád při posledním štěňátku musel pomoc veterinář, už nemohla tlačit byla už unavená tak ji dal oxytocin a za chvilku porodila i to 7 štěně v pořádku akorád, že pořád krvácela, ale to je normální. Fena se čistí, ale i po 3 týdnech od  porodu pořád krvácela, že se čistila jsem si myslel, ale přesto jsem šel na veterinu a tam mě řekli že má zánět dělohy, že tam má náplň tak hned ji dali antibiotika kapačku a potom i na doma antibiotika noreclaw, ale fena se pořád horšila, že musela bejt vykastrována a jdu na vás s dotazem jde tomu předcházet aby se to neopakovalo mě veterinář řek že se tohle stavá jen občas a že žádná rada není, jedině prý, že nechovat psy a kastrace to já nechci můžete mě dát  radu jestli je nějaká rada, aby bylo vše v pořádku a předcházet tomu radši prevenci něž potom tohle operace děkuji moc za radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Bohužel, zánět očistek a následně dělohy je jednou z nejzávažnějších poporodních komplikací a před nástupem antibiotik na ně umíraly ženy i zvířata. Pokud je porod vícečetný a komplikovaný, zvyšuje se pravděpodobnost jejich výskytu. Prevencí je maximálně čistý a nekomplikovaný porod, dobrá péče o fenu v období kojení. Pokud se objeví po porodu jakákoli abnormalita, je nutno okamžitě vyhledat odbornou veterinární pomoc. Pokud nejde zvládnout zánět antibiotiky, pořád ještě zbývá možnost odstranění zanícené dělohy. Takže rada je jednoduchá - po komplikovaném porodu je nutné být v pravidelném kontaktu se svým veterinárním lékařem a okamžitě začít případný problém radikálně řešit. Vámi popisovaný problém je dnes poměrně vzácný, takže pokud se podařilo zachránit fenku i štěňata, ale fena bohužel musela být vykastrovaná, pak je vše v pořádku, prostě toto je řešení životohrožujícího stavu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky