Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Etika II.

  • Eva
    2011-04-13 17:37:29
    84.42.252.163
    Dobrý den, pane doktore, ještě jednou poprosím o Vaši odpověď na téma etika, rsp. právo chovatele na informace. Moje otázka zní zda veterinář musí a pokud ano, tak po jakou dobu archivovat dokumentaci k jednotlivým případům. Dále zda existuje nějaká promlčecí lhůta, kdy už by klient neměl veterináře obtěžovat s dotazy ke starým případům. Nebo zda mám právo, zvláště pokud jsem u veterináře léčila zvířátko za poměrně vysoké finance s fatálním koncem, požadovat od veterináře dodatečnou konzultaci k případu i například déle než po roce od případu.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    veterinární lékař je povinen vést evidenci o provedených preventivních a léčebných a použití a výdeji léčiv a uchovávat ji po dobu nejméně tří let. Není však uvedena explicitně povinnost vydat dokumentaci chovateli. Zdravotní dokumentace je zpravidla předávána na základě žádosti jiného veterináře, který převezme pacienta. Veterinární lékař se má chovat ke klientům ohleduplně a přívětivě a pokud klient požádá, musí mu na jeho náklady vystavit zprávu a měl by případně dát opisy a výpisy z evidence. Originály si vždy ponechává. Tyto pak musí předložit na výzvu revizní komise. RK vyzve veterináře k předložení dokumentace zpravidla při obdržení stížnosti. Lhůta promlčení je jeden rok. Pokud jste nepodala stížnost do jednoho roku od doby kdy se případ stal a podala ji až teď, bude muset RK případ odložit pro promlčení.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky