Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Opakovaný průjem u psa

  • Marie Filipi
    2011-07-18 19:58:31
    85.70.173.247
    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Náš rok a půl starý pejsek Biewer jorkšír má od malička problémy s průjmy. Jako tříměsíční byl opakovaně léčen pro vracející se průjem antibiotiky, později se potvrdily giardie a clostridie, ty se podařilo zlikvidovat Panacurem. Stolice se upravila, i když nikdy nebyla úplně ideální. Na konci května se objevil silný krvavý průjem a zvracení, tři dny byl hospitalizovaný na veterině, zachránili mu život. Od té doby je střídavě léčený antibiotiky, smectou, diarsanylem, probicanem a ranitalem. Nejprve jsme zkoušeli dietu i/d Hills, teď baští z/d Hills. Několikrát mu byla vyšetřena krev - vyloučeno onemocnění jater, slinivky, jen krevní obraz nasvědčoval infekci. Ve stolici se nenašli paraziti ani bakterie. Pan doktor řekl, že se jedná o dráždivý trakčník s možným bakteriálním přerůstáním a že nás ty průjmy budou v malé či větší míře trápit celý jeho život. Průjem přetrvává dál, kaká 3-4x denně, je to kaše s hlenem. Mluvili jsme i o biopsii, ale tu nakonec pan doktor zavrhl, že nám pravděpodobně nic neřekne. Nenapadá vás něco, co by našemu pejskovi i nám pomohlo od trápení? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    pro Vaše trápení mám porozumění a je dobře, že se nechcete s daným stavem smířit. Mě napadá spousta možností. Od čistě dietetických až po medikamentózní ovlivňování bloudivého nervu. Ale po internetu se léčit pacient opravdu nedá. Podle toho co píšete ve Vašem dotazu bych doporučoval znovu se zaměřit na diagnostiku. Vyšetření na giardie je třeba dělat opakovaně, protože ne stále se vylučují a negativní nález ještě neznamená, že už přítomny ve střevech nejsou. Klostridie bývají ve střevě přítomny běžně, pokud se však přemnoží, dělají opravdu drastické průjmy a Panacurem se nepostihnou. Ani biopsii bych nezavrhoval. Upozorňuji však, že to není běžně prováděné vyšetření, odběr bioptátu rozhodně není bez rizika a velkou erudici vyžaduje následné vyšetření bioptátu. Doporučuji Vám požádat svého veterinárního lékaře, aby Vás referoval s pacientem na nějaké jiné pracoviště, které má lepší diagnostické možnosti a třeba i víc zkušeností s léčením takovýchto náročných případů.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky