Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Štěkot štěněte doma

  • Hana
    2011-07-24 18:04:00
    89.203.192.149
    Dobrý den, ráda bych poprosila o radu - máme doma 8 týdenní štěně, chtěla jsem se zeptat jak dlouho bych ho měla nechat aklimatizovat, než ho začnu učit samostatnosti v prázdném bytě? Nějaké články už jsem si přečetla,a nevím které je ta nejlepší. Popřípadě jestli je cvičák vhodný pro odnaučení tohoto zlozvyku. A co Vy jako odborník(ci) říkáte na obojky proti štěkotu? Je vhodný? A když nezabírají rady po jak dlouhé době ho nasadit? Vím, že nelze chtít zázraky hned po týdnu, ale samostatností by se měl pes učit v co nejmenším věku. Děkuji za odpověď a radu

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nejprve musím předeslat: Zaprvé, myslím, že Váš dotaz není kladen na správné místo, ba dokonce není určen veterinárnímu lékaři, ale týká se výcviku psů. Výcvik však má dosah, ba často i přesah, do veterinární medicíny. Poruchy chování jsou pak jedním z oborů veterinární medicíny. Za druhé se moje odpověď bude vázat čistě k veterinární problematice a čistě kynologických diskusí se nezúčastním. K věci: Osmitýdenní štěně je sotva odstavené mimino, které se začíná socializovat. Je potřeba jej začít vychovávat uměřeně k věku, ale jakýkoliv výcvik je nesmysl. Učit štěně samostatnosti v devíti týdnech věku mně přijde šílené. Používání obojků "proti štěkotu", či jiné "výcvikové" pomůcky, které využívají elektrický impulz, anebo ultrazvuková zařízení proti štěkotu a další obdobné pomůcky prokazatelně zvyšují hladinu kortizolu v krvi, což je exaktním důkazem, že zvyšují u zvířat stres. Z tohoto pohledu jejich používání rozhodně nedoporučuji.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky