Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Legislativa

  • Dolanský
    2011-08-31 14:07:09
    62.201.18.90
    Dobrý den. Jaké vzdělání musí mít pomocný personál ve veterinární klinice? Jaká má oprávnění a může (a pokud ano, tak do jaké úrovně) diagnostikovat a ošetřovat samostatně? Děkuji Dolanský

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Přečtěte si zadání, jistě seznáte, že Váš dotaz sem nepatří. Máte-li konkrétní dotaz, či stížnost, použijte jiný formulář na tomto webu. Ale abych Vás jen příkře neodbyl, zkusím odpovědět., byť nevím co myslíte pod pojmem „pomocný personál“ ? Pro zjednodušení zkusím analogii s pracovištěm humánní medicíny, například nemocnice. Pominu-li lékaře, bývají v nemocnici zdravotní sestry, pomocné zdravotní sestry, či obecně pomocný zdravotní personál a obslužný technický personál. Ve veterinární praxi je složení do značné míry analogické. Profese zdravotní sestry je ve veterinárním zařízení oficiálně nazývána veterinární technik, běžně se však používá také termín sestra. Její vzdělání je odborné středoškolské s maturitou. Standardně jsou veterinární technici absolventy SZTŠ, obor veterinární. Jsou práce, které může veterinární technik provádět samostatně, jiné pod dohledem veterinárního lékaře. Některé profese jsou dokonce totožné, např. rentgenová laborantka, atp. Pomocný personál pak provádí pomocné práce, zhruba analogické sanitářům v humánních nemocnicích.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky