Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Vakcinace

  • Věra M.
    2011-10-23 22:16:13
    89.235.9.24
    Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu ohledně vakcinace mého kocoura. Kocourek se narodil v srpnu 2008. První naočkování proběhlo v srpnu 2009, a to na vzteklinu a rozšířenou vakcínu včetně FeLV (po negativních výsledcích testů krve). Vše proběhlo v pořádku, bez jakékoliv reakce. Po roce byl kocourek opět přeočkován jak na vzteklinu (Rabisin), tak na ostatní onemocnění (PureVax RCPCh FeLV). Po očkování bylo na kocourkovi patrné, že ho místo vpichu bolí (neustále měnil polohu při ležení a byl nervózní). Druhý den byl však již v pořádku. Po cca 14 dnech jsem mu na zádech v místě vpichu nahmatala malou bulku. Na internetu jsem se dočetla, že by se mohlo jednat o postvakcinační sarkom. Veterinář po prohmatání kocourka konstatoval, že to podle tvaru na sarkom nevypadá a že ještě vyčkáme. Bulka se postupem času naštěstí opravdu vstřebala (cca do jednoho až dvou měsíců), tudíž se asi jednalo jen o dočasnou reakci na očkování. Než však bulka zmizela, měla jsem dost času si pročíst na internetu různé diskuse a upřímně jsem začala nad dalším naočkováním váhat. Kocourek žije pouze v bytě, nicméně 2x do měsíce jezdím s kocourkem k rodičům, kde je v kontaktu se psem, který je převážně venkovní. Chtěla jsem se proto zeptat, zda mu od psa hrozí nějaké riziko nákazy, resp. zda je toto riziko nákazy vyšší či naopak nižší než možnost postvakcinačního sarkomu. Chápu, že proočkovanost je důležitá, ale ten strach, který jsem měla po nalezení bulky bych už znovu zažít nechtěla.. Myslíte, že je opravdu nutné kocourka nechat očkovat? Předem moc děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    nemoci, proti kterým se kocourek očkuje psi nepřenáší. Takže z důvodu kontaktu kocourka se psem Vašich rodičů by bylo očkování opravdu zbytečné. Zda a jak očkovat a zejména proti čemu je rozhodnutí, které Vám odpovědně nemůže žádný radil na internetu (včetně mě) doporučit. Nejpodstatnější je znalost lokální nákazové situace a nákazové situace v chovu, znalost vakcinační historie u daného kocoura a případně jeho matky. Proto nejorientovanější odborník bude v daném místě působící veterinární lékař.

    Bulky po vakcinacích jsou poměrně časté, při použití inaktivovaných vakcín jsou téměř pravidlem. Zpravidla nepředstavují žádný problém a rychle se vstřebají. Postavakcinační sarkom po vakcinaci proti FeLV u koček se popisuje, v současné době je v odborných kruzích velmi diskutován. Názory se liší. Já osobně jsem se s ním v praxi setkal po 25 letech praxe pouze jedenkrát a to ještě nebyl potvrzen histologicky, takže dost možná jsem se s ním nesetkal nikdy.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky