Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Dobrý den chci se zeptat

  • Švec
    2012-03-10 20:45:31
    127.0.0.1
    Dobrý den chovám anglické kokršpaněly i s mojima rodičema rodiče nepamatujou že by měli problémy s fenama po porodu i já začal chovat co jsem se od nich odstěhoval tak mám kokry 3 chovné fenky jako měli rodiče nejsme velká chov stanice nezlobte se páni doktoři že píšu zdlouhavě naše známá si přivezla krásného psa zahraničí tak jsme že půjdeme krýt k ní naše fenky tak já jel připouštět první fenka zabřezla vše pohodě jenže 2měsice od porodu zní tekla krev no musela se vykastrovat hned měla subevoluci placentárního spojení rodiče s toho byli v šoku nikdy nic nezažili problémy takové a to chovali 20let psy no a naši u toho samého psa kryli taky 2 feny a obě museli být vykastrované zas měli subevoluci placentárního spojení a tak jsme byli s toho hrozně smutný a přemýšleli čím to může být rodiče nikdy nic nezažili a to chovaj 20 let a chovatelka co má toho psa řikala když jste tak špatně dopadly máte u mě připuštění zdarma tak jsem tam kryl já svou 2 fenku a ta taky měla subevoluci placentárního spojení ale ta naštěstí zabrali antibiotika tak se vyléčila a potom sem se zeptal mojí veterinářky a ta řekla že je možné že pes může přenášet že proto měli všecky fenky stejný problémy že během 3 let vykastrovat 4fenky stejným problémem sub evoluce placentárního spojení že se s tím nesetkala že tohle je zvláštnost tak se chci zeptat jestli je to možné aby mohl za to pes sub evoluci placentárního spojení a nebo je to častý problém chov psů jsme s toho nešťastni hlavně rodiče že už nebudou chovat že se bojí a já taky můžete poradit a jestli to mohl přenášet pes krycí pes děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážený pane Švec,

    váš dotaz je značně zmatený, pokusím se ho rozplést. Termín subevoluce placentárního spojení neznám, teoreticky by se jednalo o špatný vývoj fetoplacentárního spojení v průběhu gravidity, což je relativně častý jev a má nejrůznější příčiny. Pokud není příčina infekční, pak může vést k redukci počtu mláďat nebo k samovolným potratům, tento stav často chovatel ani nezaznamená a pouze registruje malý počet štěňat či jalovou fenu.
    Další pojem - subinvoluce dělohy po porodu - je asi vámi popisovaný případ. Normálně fena po porodu končí s výtokem očistek do 6. týdne po porodu a involuce dělohy je ukončena do 12.-15. týdne. Pokud se nejedná o infekci, pak je to jednoznačně chyba feny - oslabení z nejrůznějších příčin. Při hodnocení vašeho případu bych si dovolil vyslovit podezření, že se jednalo vždy o takzvanou lochiometru (u žen dříve označovanou jako horečka omladnic), jejíž příčinou je nehygienicky vedený porod a následná infekce zbytků plodových obalů. V tomto případě s velkou pravděpodobností nemůže být na vinně krycí pes. Doporučuji analýzu všech případů s vaším ošetřujícím porodníkem - veterinárním lékařem, případné bakteriologické vyšetření zbývajících fen (pro jistotu možná i krycího psa) a především důkladně zrekapitulovat, kdo, jak a v jakých podmínkách pomáhal u porodu vašich fen. Zároveň vám doporučuji příště feny lépe hlídat po porodu, žijeme ve století antibiotik a myslím, že pokud by jste situaci řešili včas se svým lékařem, nemuselo ke kastraci vůbec dojít.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky