Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Psychika psa

  • Dáša
    2012-03-11 09:43:16
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dotaz, zda může mít pes průjem se špatné psychiky. Mám od 4.1.2012 psa z útulku. Měl velký průjem, téměř jenom vodu. Dle rady lékaře jsem nasadila dietu, dostala jsem léky. Průjem se zastavil do té doby, než jsem vzala psa na procházku. Na zahradě běhá "rychlostí blesku", naběhá nebo nachodí dost. Při opakované návštěvě u lékaře byl proveden rozbor stolice, výsledek byl: bez parazitů. Za dva měsíce střídajících diet, podávání dietních granulí, nebo rýže s mrkví a čaje, jsem zjistila, vyzkoušela, že jen vyjdu se psem z domu, po cca 100 m má vodnatý průjem. Při chození na zahradu je stolice normální. Co mám dělat dál.Dá se toto znormalizovat tím, že budu chodit se psem ven i když bude mít průjem,aby si postupně zvykl, nebo léčit odborně jeho psychiku. Pes je starý cca 10 měsíců, je veselý, hravý, rasa "X",nejeví známky nemoci. Potřeboval by se učit poslušnosti, na zahrádce to jde, ale v jiném prostředí začne být roztěkaný. Jakákoliv změna prostředí mu způsobí průjem, nemůžu s ním nikam chodit. Dáša

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    odpověď na tuto otázku je mnohem složitější než by se první pohled zdálo a položíte-li takto otázku více veterinářům, budou se odpovědi velmi lišit. Ale abych nekličkoval: já myslím, že ne. Psychické příčiny průjmu se popisují u lidí, ale ani zde nejsou závěry pro mě přesvědčivé. Většinou se argumenty opírají o empirická pozorování a dávají se do souvislosti obavy a strach obecně se vznikem průjmu. Myslím, že to není přesné, respektive příčina není přímá. Strach, jako emoce ovlivňuje vegetativní nervový systém a ten pak teprve může podnítit, například zvýšenou motorikou střev, průjem. Takže: neurogenní vznik průjmu - ano, čistě psychogenní vznik průjmu - ne. Doporučuji zpětně přehodnotit diagnostiku, zda přeci jen něco neuniklo, případně diagnostiku ještě prohloubit. (opakované koprologické vyšetření vícedenního vzorku, chemické vyšetření stolice, biopsie, atd.)

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky