Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Nárok na vrácení štěněte

  • Pavla
    2009-04-02 22:35:42
    90.176.157.7
    Dobrý den, mám dotaz ohledně možnosti vrácení štěněte chovateli, zda se na něj vztahuje něco jako záruka? Štěňátko bylo předáno v sedmém týdnu, již v 8,5 týdnech s ním šla majitelka na přeočkování, kde si ho veterinář poslechl a údajně u štěněte zjistil šelest na srdci. Doporučil další sonografické vyšetření. Zatím nemám informace o výsledku, ale chci se zeptat, jak tuto situaci řešit. Když jsem tento i předchozí vrhy očkovala, veterinář si je nikdy neposlouchal, nevím, jestli by to měl správně dělat. A také bych se ráda zeptala, do jaké míry tedy chovatel zodpovídá za vady či nemoci u štěňat, které se projeví po převzetí štěněte majitelem, když v době odběru štěně nevykazuje jakékoli problémy. Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    obecně platí, že štěně je de iure věc a standardně se posuzuje jeho prodej dle Občanského zákoníku (Zákon č. 40/ 1964 Sb. v platném znění). § 499 a násl. pak řeší odpovědnost za vady. Domnívám se, že je podstatné jak byla koncipována kupní smlouva, zejména zda je v písemné podobě, či nikoliv a pokud je, tak jaká jsou v ní ustanovení. Je samozřejmě možné, že štěně má vrozenou srdeční vadu. Nemyslím, že k jejímu průkazu je dostatečné auskultační vyšetření (poslechem). Sonografické vyšetření, případně EKG a další vyšetření jsou jistě namístě. Vzhledem k tomu, že Váš dotaz je čistě právní, doporučuji Vám, obrátit se na advokáta.

    S pozdravem
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky