Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Epilepsie

  • Jana Borzutzká
    2012-07-14 17:33:52
    127.0.0.1
    Dobrý den. Můj pes trpí epilepsií (má 5 kg, kříženec pudla s jezevčíkem), bere tyto prášky PHENAEMALETTEN, co 12 hodin ¾ tabletky. Ale i tak má záchvaty docela často 2-3x týdně. Chci se zeptat, zda by nebylo vhodné nasadit jiné prášky? Už od více lidí jsem slyšela, že jejich pes/kočka po nasazení léku má záchvaty jednou za 2 měsíce nebo za půl roku, berou jiné prášky, konkrétně jednomu stačí Diazepam, jednomu PHENAEMAL a kočce po vysazení těchto prášků nasadili tyto PREDNIZON a také je bez záchvatů. Děkuju moc Borzutzká

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    přečtete-li si pozorně záhlaví této poradny, jistě seznáte, že na takto položenou otázku odpovědět nemohu. Ovšem i kdyby to pravidla poradny umožňovala, nebyl by to správný postup. Pod termín epilepsie se laikům často připletou i jiné diagnózy s parciálními záchvaty, ba i bez nich. Léčba, respektive tlumení neurogenních záchvatů, fenobarbitalem je u idiopatické epilepsie naprosto standardní a vhodná. Naprosto standardní je v jistých fázích i použití diazepamu. Mimochodem, Phenaemaletten a Phenaemal se liší pouze gramáží fenobarbitalu v tabletě. Phenaemaletten je pro malé psy. Mám-li Vám poradit, doporučuji Vám, prodiskutujte vše s Vaším veterinárním lékařem, který medikaci nasadil a případně jej požádejte, aby vás referoval na pracoviště, které je schopno provést hlubší neurologickou diagnostiku. Rozhodně nezkoušejte různé tabletky podle toho co kdo kde laicky poradí, neboť jeho pes měl „zaručeně to samé“ a tabletky mu pomohly. Můžete způsobit mnohem víc škody než užitku.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky