Poradna: Eutanazie
- HJU2012-09-04 11:56:18127.0.0.1Vlastním staršího pejska, 15 let, pouliční směs. Trpí srdeční nemocí, nemůže dýchat, počurává se všude. Bere léky na srdce a odvodnění. Operace srdce je možná, ale nemusí to přežít. Zřetelně trpí. Požádal jsem lékaře o provedení eutanázie, ale několikrát mně bylo řečeno ne, musí se léčit. Prošel jsem Váš portál nikde jsem nenašel zmínku o eutanázii, za jakých podmínek se provádí, zda ji může lékař odmítnout, když ji požaduji a jak je to řešeno legislativně. Zvíře je z právního hlediska věc, vím, že je to hrozné a majitel s ní může zacházet (možná jak chce). Lékař - veterinář - jakým způsobem poskytuje služby ? Musí poslechnout vlastníka zvířete, když chce eutanazii ? Lékař je placená služby a tak by se měl podle toho chovat. Kolik stojí eutanázie ? Můžete této neblahé poslední cestě zvířete věnovat celou rubriku? Co potom po eutanazii s pejskem ? Jak je legislativně řešen vztah lékaře a vlastníka zvířete? Podle Obchodního zákoníku, jedná se o věc movitou... Překvapuje mně, že v komoře nemáte žádného právníka. Jsou to velmi zajímavé oblasti konce života zvířete, odborná literatura na ně upozorňuje, ale všichni se jím vyhýbají. Až dojde na realitu, je pozdě. Děkuji za odpověď.
Odpovídající: NepřidělenDobrý den,
eutanázie zvířete je velmi citlivou oblastí výkonu veterinární služby a klade vysoké nároky na zúčastněné osoby, kterými jsou zpravidla zúčastněný majitel zvířete a vlastní odborný úkon provádějící veterinární lékař. Jelikož je pro obě strany její provedení vždy stresující, je nadmíru žádoucí tento zákrok opravdu zodpovědně zvážit a přistoupit k němu po vyčerpání všech možností zachovat životní komfort zvířete korespondující s faktickým zdravotním stavem, odhadnutelnou mírou existující bolesti a předpovědí možného návratu fyziologických funkcí k přijatelnému dalšímu životu.Z pohledu platné legislativy je veterinární lékař především povolaným ochráncem zvířat a "Profesním řádem Komory veterinárních lékařů České republiky" je zavázán mimo jiné k dodržování zásad profesionální etiky i vůči pacientovi , t.j. zbavení bolesti, nemohoucnosti, nebo zbytečného utrpení. Na druhou stranu je ale veterinární lékař při výkonu svého povolání zásadně svobodný. Může ošetření odmítnout, a to zejména tehdy, nabyl-li přesvědčení, že mezi ním a majitelem zvířete není potřebná důvěra. Dále musí však zejména majitelé zvířat respektovat ustanovení Zákona 246/92 Sb. "Na ochranu zvířat proti týráním" , který považuje za týrání mimo jiné i vydání slabého, nevyléčitelně nemocného, vyčerpaného nebo starého zvířete, pro které je další přežívání spojeno s trvalou bolestí nebo utrpením, k jinému účelu než neodkladnému a bezbolestnému usmrcení.
Mohou tak nastat situace, kdy se liší náhled veterinárního lékaře a majitele zvířete na aktuální zdravotní stav, prognózu dalšího vývoje a tedy i neodkladnost provedení eutanázie. Bohužel velmi často je i požadavek na provedení eutanázie motivován pouze ekonomickými aspekty majitelů zvířat, t.j. zpravidla neochotou pokračovat v medikaci, či uhradit zákrok, který by mohl dát šanci na další přijatelný život zvířete korespondující se stavem fyziologického opotřebení (stáří), bez další nadměrné bolesti (utrpení). V takovémto případě bude asi zcela oprávněně většina veterinárních lékařů odmítat provedení eutanázie, a nemůže na tom změnit nic ani situace, že podle platného znění Občanského zákoníku je zvíře v současné době považováno za věc.
V oblasti cenotvorby za odborné veterinární úkony je veterinární lékař rovněž naprosto svobodný, takže i požadovaný honorář za eutanázii je věcí dohody mezi majitelem zvířete a veterinárním lékařem a může se tedy mezi pracovišti poměrně významně lišit. Svou roli hraje i jeho náročnost, nejen technická, ale i emocionální. Většina veterinárních lékařů k němu však přistupuje, jako k poslední službě živému tvoru a tedy i honorář je kalkulován citlivě.
Na otázku co po eutanázii s pejskem Vám mohu sdělit, že prakticky existují pouze tři možnosti - zakopání pod zem na vlastním pozemku (cca 1m pod povrch s dezinfekční vrstvou na povrchu těla zvířete), odvoz asanační službou k dalšímu zpracování těla v asanačním ústavu, nebo spálení těla v krematoriu pro zvířata (Praha, Brno).
Pokud jste přesvědčen, že Váš pejsek opravdu trpí bolestí, není možné jeho stav zlepšit a jediným řešením je přikročit k eutanázii, kterou odmítá Váš veterinární lékař provést, pak nezbude, než-li se obrátit na jiného veterinárního lékaře s žádostí o revizi zdravotního stavu a návrh řešení.
MVDr. Pavel Raška