Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Úmrtí hříběte

  • Lenka
    2013-01-31 00:24:37
    127.0.0.1
    Dobrý den, mám dvanáctiletou kobylku teplokrevného typu. Do svých deseti let žila u jednoho člověka doslova v izolaci od lidí. Když jsme pro ni jeli nenechala si dát ani ohlávku, kopyta vzhledem ke stavu jí nebyla dělaná nikdy a asi i očkování proti TAT nebylo zřejmě pravidelné. Když už si zvykla kontakt s lidmi (stal se z ní opravdu vlezlý kůň) nechali jsme ji připustit. Březost snášela bez problémů, bez zátěže. Chodila pouze do výběhu. Porod vyšel přesně mezi prvním a druhým termínem, zvládla to sama bez potíží. Hříbě se narodilo živé, bez přidušení, bylo aktivní, sálo, matka na ně agresivní nebyla. Po 24 hodinách hříbátko ulehlo a během několika málo hodin zemřelo. Pan doktor už mu nemohl pomoct. Bohužel mi nevyšli vstříc s uděláním pitvy, ani odebráním alespoň krve na lab. rozbor. Bylo mi řečeno že je to pravděpodobně tím, že to bylo její první hříbě a že v sobě měla málo protilátek které měla hříběti předat. Zajímalo by mě spíše jestli to nemohlo zapříčinit nepravidelné očkování v předchozích letech a případně za jak dlouho zkusit připustit při pravidelném očkování znovu? Mohla bych i kobyle nechat udělat nějaké genetické vyšetření, které by vyloučilo nějakou chybu v ní? Předem Vám děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Plnou a adekvátní imunitu lze u zvířete očekávat cca za měsíc až šest týdnů po ukončení vakcinačního schématu. Spíše než na zmiňované genetické vyšetření bych se soustředil na případné ověření dostatečné imunity, tedy sérologické odpovědi, na infekci EHV. Není ani nutně řečeno, že problém s prvním hříbětem (ať už byla příčina jeho uhynutí jakákoliv) se musí nutně opakovat u hříbat dalších.

    MVDr. K. Daniel
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky