Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Odmítání potravy

  • Eva Kroutilová
    2013-04-09 13:10:10
    127.0.0.1
    Vážení, obracím se na vás s prosbou o radu ohledně naší 2,5 let staré fenky středoasiata. Asi v roce prodělala střevní infekci - průjem a nechutenství. Po vyšetření krve, stolice, sona a rentgenu byly zjištěny vyšší jaterní hodnoty. Byla léčena antibiotiky, dietou a léky proti průjmu atd. Po kontrole krve byly výsledky v pořádku, přesto od té doby přetrvává nechutenství. Chodila jsem za ní s miskou a stále nutila k jídlu. Byli jsme u 5 vet. lékařů, nic nezjistili a dali antibiotika a nakonec prednisson. Ten jsme pomalu vysadili, protože se nám tato volba nelíbila. Dávali jsme syrovou, vařenou stravu a granule superprémiové řady. Vždy jedla chvíli a museli jsme měnit. Na rady nechat hladovět, střídat stravu, kombinovat maso s granulemi atd. se nám nic neosvědčilo. Po hárání začala baštit granule a opět žere málo a z ruky. Prosím o radu ohledně způsobu krmiva a postupu jak krmit, aby vůbec jedla. Chovatelka nám řekla, že středoasit svojí mentalitou klidně přestane žrát a nic ho nedonutí. To nás vyděsilo. Pokud vám čas dovolí mi napsat radu jak na to, budu velice vděčná. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Kroutilová,

    těžko vám radit, příčin může být mnoho a vy jste vyčerpali většinu možností. Zásadní je fenu pravidelně vážit a sledovat, zda hubne či ne - někdy u velkých psů v dospělosti dochází k radikálnímu snížení potřeby jídla, ale psovi to stačí. Dále je dobré mít jistotu, že je zdráva - u onemocnění jater je nechutenství velmi častým příznakem. Takže pokud je fena důkladně vyšetřená, objektivně bez nálezu a nehubne, je aktivní a vypadá zdravě, pak není třeba řešit snížený příjem krmiva, byť jí velmi málo a s nechutí. Pokud splňuje vše, ale hubne, pak je potřeba hledat ochucovadla. Především zkoušejte granule, které jí budou chutnat, případně přidávejte konzervy či syrové maso. Někdy pomáhají preparáty na povzbuzení peristaltiky ( předepíše vám je váš veterinární lékař ). Také funguje vzácnost jídla - dává se často - 2 -3x denně, ale jen na chvíli ( chceš - nechceš, pryč s ním ), funguje i konkurence - přítomnost jiného psa při krmení ( bezpečnost !! ) je také dobrým stimulem k jídlu. Samozřejmě zkušenosti ostatních chovatelů tohoto plemene jsou určitě k vyslechnutí, ale i tyto rady doporučuji konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky