Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Aujeszkyho choroba

  • Radka Kadlecová
    2013-04-24 09:54:37
    127.0.0.1
    Dobrý den, doslechla jsme se, že se v ČR začala u divokých prasat objevovat Aujeszkyho choroba, která je neléčitelná. Je tu i možnost nakažení psa. Ráda bych věděla, jestli je nějaký přehled kolik psů jí bylo nakaženo a co dělat jako prevenci. Se psem do lesa chodíme (není lovecký), většinou je na vodítku, ale sežere na co přijde (exkrementy). Jak dochází k nákaze a je tato nemoc přenosná i na člověka?

    Odpovídající: MVDr. Jan Bernardy

    Aujeszky

    Aujeszkyho choroba neboli pseudorabies je infekční virové onemocnění, které poprvé popsal v roce 1902 profesor Aujeszky v Maďarsku u skotu. V seznamu nákaz Světové nákazové organizace (OIE)je zařazena mezi nebezpečné nákazy společné více druhům zvířat. Její přenos na člověka není v současnosti potvrzen, starší zdroje tuto možnost připouští s tím, že se projevuje jen velmi mírnými příznaky (udává se např. svrbění dlaní). Zejména pro psy však jde o smrtelné onemocnění s nervovými příznaky podobnými vzteklině (odtud pojmenování Pseudorabies). U prasat je nákaza považována za natolik nebezpečnou (i když pro starší zvířata nikoli smrtelnou), že byla v chovech hospodářských zvířat v ČR eliminována a od roku 2004 naše území je uznáno za prosté této nákazy (rozumí se v hospodářských chovech). Přesto probíhá kontrola protilátek u porážených prasnic a v některých případech zmetání, aniž by bylo onemocnění u porážených prasat zjištěno.

    Jiná je situace u divokých prasat. Monitoring zastřelených zvířat, provedený inspektory Státní veterinární správy, prokázal téměř 40% promořenost! V prosinci min. roku byla choroba zjištěna u loveckého psa na Olomoucku. Vakcinace proti této virové chorobě dosud u psů není možná, ačkoliv oba domácí výrobci vakcín na vývoji pracují. Vakcíny pro prasata, kterých bylo použito při ozdravování území nelze použít, protože jsou pro psy rovněž smrtelné. Přenos na psa z čerstvého trusu divočáka je možný, pouze však z výkalů několik dnů starých. O aktuální nákazové situaci ve Vašem regionu se informujte u svého veterinárního lékaře, který je ve spojení s inspektory Státní veterinární správy.

    MVDr. Jan Bernardy, Ph.D

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky