Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Mastitida

  • Jana
    2013-07-25 15:02:01
    127.0.0.1

    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně mastitidy u vysokoprodukční březí dojnice. Již druhý měsíc neúspěšně léčíme s naším veterinárním lékařem mastitidu. Dle opakovaného laboratorního vyšetření je původcem S. uberis. Vyzkoušeli jsme již všechny laboratoří doporučená léčiva dle citlivosti a kravce se vždy uleví, ale po uplynutí ochranné lhůty se zánět vrátí. Má vemeno opuchlé, v mléce cucky a somat. buňky dle laborky přes 800. Zkoušeli jsme i aplikace do vemene i injekční i společně, prodloužené, ale bohužel bez úspěchu. Jatka nepřichází v úvahu, kráva je březí a je to její 2. laktace a dojí momentálně 36litrů. Chci Vás poprosit, jestli nemáte nějaký nápad, co bychom ještě mohli vyzkoušet. Děkuji Jana


    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Infekce mléčné žlázy původcem Streptococus uberis může pocházet jak z přenosu infekce od jiné dojnice, tak z infekce ze stájového prostředí. Původce se do mléčné žlázy vždy dostává nejdříve strukovým kanálkem. Vyléčení bakteriologické (=eliminace původce) nemusí vždy znamenat vyléčení klinické (=snížení SB na přijatelnou úroveň). Reinfekce strukovým kanálkem jsou velmi časté při chybách v seřízení dojícího zařízení (pulzátor, předojování, podtlak, atd.). Dojnice se dojí cca 600x za laktaci. Způsob dojení a technický stav dojícího zařízení jsou nejčastější příčinou zánětů mléčné žlázy. Rezistence bakterie Streptococus uberis vůči běžně používaným ATB léčivům je naopak méně častá.

    MVDr. K. Daniel
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky