Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Králíček s encefalitozoonem

  • Jana
    2014-01-07 14:03:55
    127.0.0.1

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na něco co mě velmi trápí. Měli jsme králíčka, který často trpěl na encefalitozoon, který ale byl vždy zaléčen. Každopádně nyní byla na operaci v narkóze, kvůli tomu, že se jí udělaly háčky na zubech. Z narkózy se probrala, ale druhý den bohužel umřela, protože jí vlivem stresu a oslabení po operaci znovu napadla encefalitozoona. Já mám obrovské výčitky, že jsem ji na tu operaci vodila, protože my jsme na ní žádné příznaky onemocnění zubů nepozorovali, jedla úplně normálně, byla veselá a na operaci jsme ji poslali na doporučení veterinárního lékaře. A můj dotaz je následující: i když lékaři bylo známo, že kvůli encefalitozoonu se jedná o rizikového pacienta, přesto zvolil operaci v narkóze. Je to správné? Nešlo to udělat jinak? Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Preislerová


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená slečno Preislerová,

    především - problematika encefolitozoon cuniculi je dosti složitá - tato spirocheta žije v nervové tkáni, přechází do ledvin, kde se rozmnožuje a je dlouhodobě vylučována močí. Prakticky nejde vyléčit, někde je popisována léčba jedním typem antiparazitika, ale i tato léčba většinou také nefunguje. Takže pokud by trpěl encefalitozoonozou, asi mohl mít i selhávání ledvin, případně další orgánové onemocnění. Na druhé straně , pokud se kvůli nepravidelnému chrupu nemůže najíst, je potřeba v sedaci zuby ošetřit, a kruh se uzavírá. Pak je bohužel nutné postupovat tak, jak postupovali kolegové, bohužel s vyšším rizikem úhynu.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky