Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Zakrslý králík beránek

  • Eva Hromádková
    2014-01-09 19:57:36
    127.0.0.1

    Dobrý den pane doktore, mám doma zakrslého, tříkilového králíčka beránka, kluk, stáří 2,5 roku. Chován v bytě, v čistotě. Prosím Vás o názor co si myslíte o preventivním přeléčování proto kokcidóze přípravkem Sulfacox T. Veterinář mi doporučil každý čtvrt rok (v dávce obvyklé dle příbalového letáku), ale když vidím nežádoucí účinky - jako těžké poškození jater a ledvin, neublížím mu tím? Králíčka nepřeléčuji, ale před dvěma dny měl trochu měkčí bobky trvající 2 dny, nyní vše v pořádku, ale zdá se mi, že pohubnul i cítím "záda jako pilku. Králíček je velmi aktivní, jí i pije perfektně. Pravdou je, že kokcidozu měl 3x za sebou před třičtvrtě rokem a také je pravdou, že jsem o něj málem přišla. Srdečně děkuji za odpověď. Hromádková Eva


    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Hromádková,

    kokcidioza je hlavně onemocnění králíků chovaných ve velkých skupinách, krmených čerstvou trávou a senem. Váš králíček, díky naprosto odlišnému způsobu chovu, je velmi málo ohrožen kokcidiozou. Doporučoval bych raději než preventivní podávání léků nechat třebas ve stejném intervalu vyšetřit koprologicky trus a léky podávat jen v případě nálezu kokcidií v trusu. Na váhu si dávejte pozor, králíci jsou chlupatí a často pozoruji, že lidé dlouho nevnímají, jak jim králík zhubnul. Na to je jednoduchý recept, občas (tak 1x za 14 dní) králíčka zvážit. Pokud by hubnul a hůř jedl, tak to je samozřejmě dobrý důvod k jeho vyšetření - a vyšetření trusu je jedním z dílků této mozaiky.

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky