Poradna: Hepatální encephalitida
- Bednaříková2014-06-16 10:13:21127.0.0.1
Přeji hezký den, jsem dětská lékařka, a nechci psi ubližovat léky pro lidi. Naše osmiměsíční fenka německého ovčáka má významný intrahepatální zkrat. Má třetinová játra, nasazenou přísnou dietu - granule intestiniální, Entizol., Flamamed. Ráda bych se o této problematice dočetla v odborném článku. Může ostropestřec? Může banány, které má velmi ráda, jaké jsou ještě další možnosti, jak ji pomoci. Lze něco podat, když má stavy excitace (vyvolané amoniakem - naštěstí nyní po 3- týdenní dietě je neměla). Lze podat třeba aktivní uhlí? Moc děkuji. (není to nic proti našemu skvělému veterináři ze Žďáru, který ihned na tuto nemoc měl podezření a moc mu děkujeme, jde o profesionální zvědavost a snahu našemu miláčku max. pomoci) Děkuji !! Bednaříková
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekDobrý den,
Především je nutná solidní diagnostika, pokud se jedná o intrahepatální shunt, tak ty většinou nejsou operovatelné. Pokud se jedná o tzv. extrahepatální shunt, je možné tuto zkratku přetnout a krev vést opět přes játra. Přetnutí musí být postupné, čehož je dosaženo kroužkem, kde je hmota která se postupně roztahuje a zkratku zaškrtí.
Jak jste asi vyčetla , nejedná se o onemocnění jaterní tkáně, ale o vrozenou objížďku, která omezí jejich normální funkci ( především ve využití bílkovin a jejich metabolitů). Veškeré diety jsou pak založeny na zvolení minimálního příjmu bílkovin, které se rozkládají právě na amoniak, který způsobuje nejzávažnější klinické příznaky – ataxii, agresivitu, zmatenost, a antibiotika minimalizují bakterie, které se podílejí na rozkladu bílkovin na toxické metabolity.
Ostropestřec bohužel v těchto případech nepomáhá nějak zásadně, protože napomáhá k regeneraci jaterních buněk, ale při tomto onemocnění játra fungují normálně, jen nemají možnost se projevit. Vzhledem k tomu, že banán opravdu neobsahuje žádné zásadní množství proteinů, můžete jej dávat bez omezení. Částečně by mohly pomoci humátové tablety na podporu detoxikace organizmu. Dále je potřeba pravidelně kontrolovat ledviny a moč- při tomto onemocnění hrozí tvorba oxalátových kamenů.
Jako literaturu doporučuji našeho společného oblíbence - pana Harpera.
Obecně léčba a management intrahepatálního shuntu je doživotní a dlouhodobá prognóza je opatrná.
S přáním hezkého dne
MVDr. Lubomír Hošek