Poradna: Katarakta - pravděpodobnost přenosu
- Katka2014-06-16 17:27:50127.0.0.1Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu - informaci týkající se pravděpodobnosti (%) přenosu katarakty při opakovaném spojení, ze kterého již v minulosti vzešly katarakty na obou očích (pes oslepl ve 2 letech věku). Můj pes, který měl být použit pro chov, je z opakovaného spojení a nyní ve 4 letech věku byl posouzen jako pozitivní na jednom oku, což ho vylučuje z chovu, má šampionáty všech okolních zemí vč. ČR a já se jednáním chovatele (chová 20let), který nedbal zdraví psů a o riziku mě nikdy neinformoval, cítím jak finančně tak citově poškozena. Existuje nějaká studie, která by mi v utvrzení podvodného a ziskuchtivého jednání chovatele pomohla? Případné potřebné další informace ráda doplním. Děkuji Vám. Katka
Odpovídající: MVDr. Lubomír HošekVážná slečno Katko,
V dotazu schází důležité informace a to: plemeno a typ katarakty. U většiny plemen je hereditární katarakta vylučující vadou a takto postižení jedinci do chovu nesmí. Samozřejmě je možné, že tzv. klinicky negativní pes nebo fena dává klinicky pozitivní štěňata. To je potom potřeba řešit zpětně a označit tzv. skryté přenašeče. U některých plemen psů jsou již dostupné genetické testy na kataraktu, ale jedná se jen o několik plemen.
Pokud je tedy pes na základě genetického testu označen jako přenašeč nebo jako pozitivní, do chovu nesmí. Ale stále je v ČR hodně klubů, které nepožadují vyšetření na dědičné oční vady a pak je to pouze na chovatelích, jak se k problému postaví. Důležité je taky samozřejmě to, co je napsáno v kupní smlouvě.
Pro podrobnější posudek vám doporučím obrátit se přímo na některého specialistu pro posuzování dědičných očních vad – viz https://old.vetkom.cz/ordinations/dvo.
MVDr. Lubomír Hošek (s laskavým použitím konzultace s MVDr. P. Trnkovou)