Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Na čí straně je chyba?

  • Šárka
    2014-07-24 12:13:19
    127.0.0.1

    Dobrý den, na návštěvě u své kamarádky, která vlastní 6 měsíční štěně německého ovčáka a ročního kocoura kočky domácí se stal tento příběh. Kamarádka požádala při poslední návštěvě ordinace svého veterinárního lékaře o preparát na odčervení kočky a preparát na ochranu proti blechám a klíšťatům. Na dotaz uvedla váhu obou zvířat. Dostala oba preparáty po jednom kuse (pravděpodobně oba z většího balení) v zip sáčcích a odešla domů. Dle instrukcí aplikovala oba přípravky, na psa aplikovala do srsti prostředek proti parazitům, kocour dostal odčervovací tabletu a taktéž kapku preparátu do kožichu. Na nevhodnost použití tohoto preparátu u koček lékařem upozorněna nebyla. Po dvou hodinách kamarádka s hrůzou zjistila, že je kocour doslova "v posledním tažení". Vyboulené oči, zrychlený nepravidelný dech s otevřenou tlamou, svalový třes a celková apatie. Poté, co ho odvezla do veterinární ordinace se dozvěděla, že je tento stav vyvolán aplikací přípravku proti parazitům obsahujícím permethrin. Zajímalo by mne, zda je veterinární lékař povinen při prodeji jednoho kusu z vícečetného balení preparátů majiteli zvířete také předat příbalový leták, kde jsou uvedena všechna upozornění. Je vina na straně majitele, že se neptá na detaily? Jak správně postupovat? Myslím, že by mohla být vaše odpověď návodem pro obě strany, majitele i lékaře, aby nedocházelo k podobným žalostným situacím. Kocour měl tentokrát štěstí a je mezi námi. Děkuji.


    Odpovídající: MVDr. Martin Grym

    Dobrý den,

    z Vašeho dotazu přímo nevyplývá, zda chovatelka výslovně požádala o přípravek na ošetření proti blechám a klíšťatům pro kočku. Pokud nikoli, vzniklo zde možná politováníhodné nedorozumění, kdy byl přípravek prodán pro psa, ale byl použit na kočce. Jestliže chovatelka zdůraznila, že chce přípravek pro kočku, měla být upozorněna, že přípravek určený pro psa není dovoleno použít u kočky. Jak ale celá situace skutečně proběhla, je z mé pozice těžké hodnotit. Chovatel má při svém požadavku zadat jasné parametry pro použití přípravku, tj. cílový druh zvířete a účel aplikace, a veterinární lékař pak na základě tohoto provede doporučení nejvhodnějšího léku. Kde se v tomto případě stala konkrétní chyba, je na základě podaných informací obtížné posoudit.

    MVDr. Martin Grym

  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky