Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Stafylokok u králíků

  • Kamila
    2015-01-22 10:44:42
    127.0.0.1
    Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Jsem chovatelkou zakrslých kuních modrých králíků (chov ve vnitř. nevytápěných prostorech v králikárnách). Již rok se u dvou jedinců (chovný samec a samice-jeho potomek) potýkám s kožním problémem. V oblasti pod krkem se objevují lysá místa, nejdříve mokvavá, potom strup a když se zahojí, okamžitě se objeví vedle ložisko nové. Až teď po roce byl proveden stěr z kůže a byl diagnostikován Staphylococcus aureus ++ s citlivostí: Colistin r, Enrofloxacin C, Neomycin C, Oxyteracyklin C, Bacitracin C, Gentamycin C, Streptomycin C. Paní doktorka nasadila týdenní léčbu ATB ve formě kapek, po ní byl asi 14 dní stav lepší, ale pak stejné. Nyní zkouším kožní sprej Alamycin aerosol oxytetracyclini hydrochloridum, který se zdá být účinnější ale stále se objevují nová místa. Nikdo ze čtyř veterinářů, které jsem navštívila se s tímto problémem nesetkal a nedokázal mi poradit. Chtěla jsem se zeptat, zda se dá tento stafylokok vůbec vyléčit? Zvířata jsou jinak zdravá, nejeví žádné známky nemoci. Dále by mě zajímalo, jak se stafylokok mezi zvířaty šíří, zda se mám obávat nákazy zdravých jedinců. Mohu samce ponechat v chovu nebo je tato nemoc dědičná? Zkoušela jsem i přírodní léčbu a ošetřování míst propolisem, tee trea, odvar z lichořeřišnice… vše pouze zmírní projevy ale nevyléčí. Králíci mají čistou podestýlku. Dále mě ještě napadlo, jestli se nejedná i o souvislost s alergií na nějakou složku stravy. Moc děkuji za odpověď, budu velmi vděčná za každou radu.

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Dlouhá,

    případ není jednoduchý a obávám se , že ho nevyřešíme pouhou poradou .  S. aureus se může objevovat i u králíků, a bohužel jsou i zde popsány tzv. MRSA kmeny – methicilin rezistentní  S. aureus.  Je nutné  vyloučit predispoziční faktory, které mohou napomáhat  při vzniku vlhké dermatitidy – je potřeba důkladně vyšetřit zejména zuby, provést analýzu moči a kompletní rozbor krve, příp. zvážit RTG vyšetření skeletu a břicha. Po vyloučení těchto predispozičních faktorů,  je nutná bakteriální kultivace, na základě které lze zahájit antibiotickou terapii, kdy je nutné dodržet správné dávkování, zvážit vhodnou cestu podání (injekčně nebo perorálně) a zejména dostatečnou dobu léčby. Ve vašem případě by bylo vhodné zopakovat bakteriologické vyšetření se zaměřením na vyloučení či potvrzení této rezistence a určení citlivých antibiotik. Při podávání antibiotik preferujeme, alespoň v úvodu, spíše parenterální podávání a dostatečně dlouhé podávání. Kromě antibiotik, adekvátní terapie predispozičních faktorů a konkurentních onemocnění lze dále doporučit podávání léků proti bolesti a lokálních vysušujících léků. U tlustých jedinců je potřeba řešit kožní záhyby – dietou, případně chirurgicky. K léčbě je nutno přistupovat s velkou rozvahou a velmi zodpovědně, protože nedůsledně léčení jedinci jsou zdrojem rezistentních kmenů pro ostatní zvířata i pro lidi. Obecně doporučuji problém řešit komplexně s veterinárním dermatologem ve spolupráci se specialistou na drobná zvířata.

    MVDr. Zlata Hošková
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky