Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Psychika staré fenky

  • Falešníková
    2015-01-23 10:18:15
    127.0.0.1
    Hezký den! Prosím o pomoc, radu: mám 16tiletou fenku drsnosrstého jezevčíka. Je stále vitální, kromě lipomů na těle nemá žádné viditelné fyzické trápení. Zato s její psychikou je to hrozné. Byla jsem dlouho doma imobilní (ochrnovávání rukou a nohou), v nemocnicích (2 operace páteře), pak v lázních. Po tu dobu se o ni se staral manžel a dcera, která s námi nebydlí, ale denně k nám docházívala již dříve. Moje fenka ji miluje (taky vždy dostala něco na zub - také to zřejmě způsobil "Pavlovův reflex": návštěva dcery = něco dobrého k jídlu-sýr!). V posledních měsících se situace vyostřila tak, že ji nezvládáme ani já ani fenka. Zhruba po 16. hodině, době, kdy dcera po dobu mé nepřítomnosti chodila ji venčit a posedět, fenka je strašně neklidná, pořád ve střehu, běhá po bytě, pozoruje dveře i nás, nejdeme-li do předsíně. Skáče s gauče, nahoru ale už nevyskočí, já po operacích páteře ji tam nevysadím, ale nechci, aby na zemi nastydla. Vymýšlí nové postupy, ten nejnovější je, že dělá, že chce vyvenčit. Jdu s ní třeba po hodině znovu, oběhne blok domů a utíká zase do bytu, aby dceru nepropásla! (Po odchodu dcery fenka padne vysílením, usne a chrápe). Prosím o radu, mohla-li bych fence dát nějaké sedativum (navečer), případně jaké (aby ji neublížilo, váží cca 9,5 kg) a zda je lék na lékařský předpis. Já tuto situaci už nezvládám, mám se sebou co dělat po zdravotní stránce fyzicky. Velice děkuji za poradu, co dělat, případně jak ji odpomoci od toho nezměrného neklidu (a mně tím také).

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Vážená paní Falešníková,

    stárnoucí a lehce dementní jezevčík vyžaduje nadhled a trpělivost (máme doma právě teď 17 letého, takže jen srovnávám  projevy). Tito psi už mají v sobě jen velmi přesné hodiny na venčení, jídlo a oblíbené návštěvy, vše si hlasitě vynucují a trestají vaše pomalé ranní oblékání nekompromisní loužičkou. Doporučuji se s tím spíše smířit, lze podávat některé léky a vitamíny na podporu tzv. kognitivních funkcí, snažit se s ní chodit maximálně na čuchací vycházky a dát jí co nejvíce pohybu a činností, aby si procvičovala mozek a zároveň se unavila. Nedoporučuji vám sedativa, většinou psa velmi utlumí a stává se z něho tupý jedinec čekající na smrt ( bohužel se jim možná nevyhnete v závěru života, kdy mohou tito jedinci trpět záchvaty hyperaktivity).

    MVDr. Lubomír Hošek
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky