Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Demodikóza

  • šárka
    2015-02-02 09:39:58
    127.0.0.1
    Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na můj případ. Před 5ti lety jsem si koupila štěně saluki od začínající chovatelky bez chov. zkušeností. Štěňata se narodila na konci listopadu.Celý vrh byl na první pohled silně podchlazený studeným odchovem v nevyhřívané garáži a podvýživou byla vychrtlejší než chrt. U mé fenky byla podvýživou zřetelná i deformace hrudního koše. Rozmočené granule ze supermarketu jim očividně dostatečnou výživu nezaručila, a tak se téměř u celého vrhu brzy objevila demodikóza. Bohužel chovatelka rozvíjející stav nikterak neléčila, takže se u posledních štěňat, která se nepodařilo za v času umístit do nových rodin rozvinul demodex do podoby dětských neštovic na holém bezsrstém tělíčku. V tomto stavu jsem si přivezla i svou tehdy 4měs. fenku. Začala jsem mladé podávat kvalitní granule a ještě přidávala vitamíny a minerální látky pro psy. S panem veterinářem jsme nasadili ATB a léky proti demodexu a za pár měsíců osrstila a vyrostla z ní krásný fena. Nyní zvažuji odchovat na ní štěňata, ale setkávám se s neporozuměním chovatelů, kteří by raději mou fenu viděli vykastrovanou. Já se však domnívám, že u mé feny, jejíž rodiče pocházejí z velmi významných chovů a jsou šampioni se nejedná o dědičnou dispozici k onemocnění, ale k zanedbání péče ze strany chovatelky. Můžete mi na to prosím říci svůj názor? Snažila jsem se nic nezatajit, ani neskreslit. Děkuji

    Odpovídající: MVDr. Lubomír Hošek

    Dobrý den,

    bohužel musím souhlasit s názorem ostatních chovatelů a chovat na této feně nedoporučuji, právě z důvodu možného rozvinutí generalizované demodikózy (po celém těle) i u vašeho vrhu. Demodex je přenosný z matky na štěňata a pokud dojde ke snížení imunity ať již možnou terapií glukokortikoidy, podvýživou nebo i vrozenou imunodeficiencí (nedostatečná obranyschopnost) může dojít i k celotělovému rozšíření. V zahraničí dokonce existuje domluva, kdy nesmí být léčené zvíře s generalizovanou demodikózou, pokud majitelé nepodepíší souhlas s kastrací. Tohoto parazita se nikdy nezbavíte úplně a je velmi pravděpodobné, že štěňata jej od feny chytnou a bude jen záležet na dalších faktorech, do jaké formy se u nich rozvine. Navíc také z gynekologického hlediska není  nejvhodnější použít pětiletou fenu jako prvorodičku, porod může být pro štěňata i fenu komplikovaný.

    S pozdravem
    MVDr. Zlatka Hošková
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky