Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Poradna: Kokcidioza u telat

  • Petra Bezstarosti
    2015-02-09 21:47:19
    127.0.0.1
    Dobrý den, prosím o radu při dalším postupu při boji s kokcidiozou u dvouměsíčních telat. Před měsícem jsme koupili 6 telat o váze 80kg, všechny +/- měsíc staré. Všechna byla čilá, velmi vitální a nejevila žádné známky nemoci. Po zhruba týdnu začal u jednoho a postupně u všech průjem. Jako již v minulých letech jsme okamžitě vysadili mléko, každý den dali telatům streptonamid a k pití živou vodu. U některých se stav zlepšil, u některých ne, proto jsme odebrali i granule a ponechali pouze seno. Při zlepšení stavu jsme opět nasadili mléko a granule, ale hlavně u 1 kusu se stav rychle zhoršil v prudký průjem, takže jsme znovu nasadili dietu. Po zhruba 2 týdnech nám náš veterinář konstatoval kokcidiozu, všem telatům jsme 5.2. nasadili Sulfacox T, bohužel 1 tele již druhý den uhynulo, další den druhé. Další 2 telata mají stále silný průjem, ale nejeví žádné jiné známky nemoci, žerou, žvýkají, pijí. Krmíme seno, granule a vodu. Zbylá 2 telata zatím průjem nemají a nejeví žádné známky nákazy. Můžou se též nakazit? Co můžeme dělat pro uzdravení? Ještě jedna věc mě napadá, telata bývají zjevně nafouklá. Prosím, poraďte v této zoufalé situaci. Předem děkuji, Petra Bezstarosti

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Pokud se opravdu jedná o kokcidiózu – potvrzenou parazitologickým vyšetřením – použít na předpis či doporučení ošetřujícího veterinárního lékaře antikokcidika, která nemají paralelní antibakteriální účinky, které jinak znamenají narušení trávení v už rozvinutých předžaludcích normální bachorovou mikroflórou. Laboratorní vyšetření vzorku trusu průjmujících telat může případně diagnostikovat i jiné původce průjmového onemocnění než kokcidióza. Velké množství průjmů u telat je i dietetického původu (chybná koncentrace mléčné náhražky, mléko studené či velké množství mléka, atd.). “Nafouknutí” telat způsobuje velmi často narušené trávení v předžaludcích, a to ať již s nadměrnou tvorbou plynu nebo částečným ucpáním “kaseinovou hroudou”, tj. natráveným, ale ne zcela stráveným mlékem. Následkem tohoto mechanismu bývá rovněž průjmové onemocnění; často doplněné dalšími faktory jako bakteriální infekce nebo kokcidióza. Doporučit lze podrobnou diskuzi nad příznaky, systémem krmení, případně možnostmi laboratorního vyšetření s ošetřujícím veterinárním lékařem.

    MVDr. K. Daniel
  •  
Komora veterinárních lékařů České republiky